Új elnök a Székesfehérvári Törvényszék élén

 Március elsejétől új elnöke van a Székesfehérvári Törvényszéknek. A posztot dr. Gerber Tamás tölti be, aki eddig polgári, gazdasági bírói területen tevékenykedett. Az új elnököt első munkanapján látogatta meg a Fehérvár magazin. Pályáját a Székesfehérvári Városi Bíróságon kezdte, kinevezése előtt pedig a Székesfehérvári Törvényszéken dolgozott polgári jogi és gazdasági szakos bírókén. A Fehérvár Televízió hétfőn 19.25-kor kezdődő Esti Mérleg című műsorban dr. Gerber Tamás törvényszéki elnökkel láthatnak hosszabb beszélgetést.
2013.03.04. 06:51 |
 Március elsejétől új elnöke van a Székesfehérvári Törvényszéknek. A posztot dr. Gerber Tamás tölti be, aki eddig polgári, gazdasági bírói területen tevékenykedett. Az új elnököt első munkanapján látogatta meg a Fehérvár magazin. Kinevezésem előtt a Székesfehérvári Törvényszéken dolgoztam polgári jogi, gazdasági szakos bíróként - mondta az új elnök. Ezt megelőzően a pályáját a Székesfehérvári Városi Bíróságon kezdte, ahol szintén polgári ügyszakban dolgozott. A Fehérvár Televízió hétfőn 19.25-kor kezdődő Esti Mérleg című műsorban dr. Gerber Tamás törvényszéki elnökkel láthatnak hosszabb beszélgetést.
 
 Dr. Gerber Tamás 42 éves. A József Attila Gimnáziumban érettségizett, majd az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán végzett. Három gyermekével és szintén bíró feleségével Székesfehérváron él. Szabadidejében túrázik és focizik, de rendszeres látogató a sóstói a lelátón is.

 Miért döntött úgy, hogy megpályázza az elnöki posztot?
 
 Igazgatási tevékenységet korábban nem végeztem, de elnöke voltam a Magyar Bírói Egyesület Fejér Megyei Területi Szervezetének, valamint a Bírói Tanácsnak is a Székesfehérvári Törvényszéken. Mind a kettő érdekképviseleti tevékenységet jelentett. Ebben a körben is elsődleges feladatom volt, hogy a kollégákat segítsem, érdekeiket képviseljem. Úgy gondolom, hogy a törvényszék elnökének is az egyik elsődleges feladata, hogy a kollégái számára biztosítsa a szakszerű és időszerű ítélkezéshez szükséges feltételeket. A kollégák bizalmukról és támogatásukról biztosítottak, hogyha ezt a pozíciót megpályázom. Az összbírói értekezleten nagy többséggel támogattak is, ezért tudásom és képességem szerint igyekszem ezt a területet ellátni, bizalmukat megszolgálni.
 
 Milyen feladatok várnak Önre?
 
 Ami fontos feladat még, az a mediáció. Ez az országban már pár megyében zajlik, és március folyamán nálunk is elindulhat. Lényege, hogy egy felkészült nyugdíjas bíró próbálja a feleket segíteni abban, hogy ne a peres utat válasszák, hanem peren kívül próbáljanak egymással megállapodást kötni. Ez egyébként 2014-től bizonyos jogterületeken kötelező is lesz. Most még önkéntes a választás a felek részéről. Egyfajta szemléletváltást próbálunk elérni, hogy minél kevesebben válasszák a peres utat.
 
 Az emberek általában tartanak a bíróságtól. Lehet ezen változtatni?
 
 A bíróság nyitottságát szeretném erősíteni. Középiskolákkal, általános iskolákkal is fel fogom venni a kapcsolatot. Ellátogatnánk az iskolákba, hogy tájékoztatást adjunk a bírósági szervezetről, az igazságszolgáltatás, mint független hatalmi ág társadalmi szerepéről. Vendégül is látnánk osztályokat, akár osztályfőnöki órák keretében. A diákok megismerkedhetnének a tárgyalóteremmel, látnának egy szimulált tárgyalást, ezáltal közvetlenebb képet kapnának az itt folyó munkáról. A bírósághoz való hozzáállásukon is lehetne ezzel pozitív irányba változtatni. Az emberek valóban tartanak a bíróságtól, de azért, mert nem ismerik. A jövőben ezért lesz egy kollégánk, aki azzal fog foglalkozni, hogy felvilágosítsa az érdeklődőket: ha tanúnak vagy peres félként beidézik, akkor mire számíthat, kezdve attól, hogy ha belép a tárgyaló terembe, akkor hova kell állnia, egészen odáig, hogy milyen jogai és kötelezettségei vannak.