Tudnivalók a nyári gyakorlatról - kötelező a pénzbeli juttatás

Javában tart már a szakközépiskolai és szakgimnáziumi tanulók nyári gyakorlata. Az általános szabályok ugyan nem változtak, a tanulók pénzbeli juttatása azonban emelkedett. Az összefüggő nyári gyakorlat időtartamára minden esetben pénzbeli juttatást is kell biztosítani a nappali munkarendben tanulóknak.
2017.06.26. 07:08 |
Tudnivalók a nyári gyakorlatról - kötelező a pénzbeli juttatás

A tanuló gyakorlati képzésére az iskola és a gyakorlati képzést folytató gazdálkodó szervezet között együttműködési megállapodást kell kötni.

Együttműködési megállapodás köthető a 10., 11. évfolyamos ágazati szakközépiskolai tanulóra (105 vagy 140 óra), az érettségi utáni technikus képzésben résztvevő 13. évfolyamos tanulóra (160 óra), vagy a 9. osztályos szakiskolai tanulóra, (140 óra) abban az esetben, ha tanulószerződés megkötésére nincs lehetőség.

Az összefüggő nyári gyakorlat időtartamára minden esetben pénzbeli juttatást is kell biztosítani a nappali munkarendben tanulóknak. A pénzbeli juttatás havi mértéke 24.863 forint (a minimálbér 15 százaléka, szorozva 1,3-mal). Az összeg valamennyi megkezdett hét után jár, heti összege a juttatás havi összegének negyede (6.216 forint). A tanulónak járó bért az utolsó gyakorlati napot követően ki kell kifizetni. A fizetendő pénzbeli juttatás összegét a mulasztott napok arányában csökkenteni kell, ha a tanuló a gyakorlatról igazolatlanul távol maradt.

A ledolgozható munkanapoknál figyelembe kell venni a tanuló életkorát. Fiatalkorú tanuló esetében a gyakorlati képzési idő a napi hét órát, nagykorú diák esetében pedig a napi nyolc órát nem haladhatja meg.

Az a szakképzési hozzájárulásra kötelezett gazdálkodó, aki csak együttműködési megállapodással fogad tanulókat, a szakképzési hozzájárulási kötelezettségét normatíva alapján csökkentheti. Kizárólag olyan tanuló után lehet érvényesíteni a havi csökkentő tételt, akinappali munkarendben tanul és aki után az iskola is állami képzési támogatást kap, továbbá a gyakorlati foglalkoztatására a szakképző intézménnyel együttműködési megállapodást kötött, s azt a kamara a hivatalos nyilvántartásba felvette.

Gazdaság

  1. Alba Regia Állásbörze

    Harmadik alkalommal rendezték meg az Alba Regia Állásbörzét a Sóstói Stadionban pénteken. Többek között iparvállalatok, kereskedelmi szolgáltatók és közlekedési társaságok jelentek meg a seregszemlén, de voltak munkaerő-közvetítők is. A kiállítás iránt már a nyitáskor nagy volt az érdeklődés.

    2024.04.12.
  2. A magyar gazdaság helyzete, kilátásai

    A magyar gazdaság helyzete, kilátásai és a VOSZ programja volt napirenden a szövetség Fehérváron tartott vállalkozói fórumán. Az aktív szerepvállalás a fenntartható gazdaság kialakításában, a növekedés beindítása, a vállalkozói aktivitás fokozása és egy korszerű, hatékony vállalkozásfejlesztési rendszer kialakítása a legfontosabb feladat - hangzott el a fórumon, ahol vállalkozóktól azt kérték, nyissák meg a cégeiket a fiatalok előtt a duális képzés terén.

    2024.04.12.
  3. Fejlesztett az Alba-Kor Kft.

    Átadták az Alba Ipari Zónában az Alba-Kor Kft új felületkezelő üzemcsarnokát. A felületkezeléssel foglalkozó fehérvári Alba-Kor Kft. 722,86 millió forint összköltségvetésű fejlesztésének megvalósításával erősíteni tudja Magyarország zöldgazdaságát, az ipar környezettudatosabbá zöldebbé válását és egyedülálló technológiájával növeli a piaci részesedését.

    2024.04.11.
  4. Continest Defence Industry Day

    Az összecsukható konténereket és egyedi konténeralapú infrastruktúraegységeket gyártó és fejlesztő székesfehérvári Continest Technologies Zrt. először rendezte meg a Continest Defence Industry Day-t, amelyre három kontinensről, több mint 15 országból érkeztek védelmi ipari képviselők, gyártók és innovátorok.

    2024.04.09.