Téli napforduló - ma van az év legrövidebb napja és leghosszabb éjszakája

A 2023-as téli napforduló a tél valódi, meteorológiai kezdetét jelenti, rövid, hideg napokkal. Ugyanakkor ettől a naptól kezdve fokozatosan egyre hosszabbak is lesznek a napok a 2024-es tavaszi nap-éj egyenlőségig. A 2023-as téli napforduló december 22-én, nagyon korán reggel, 4:27-kor volt és ma van az év legrövidebb napja, és a leghosszabb éjszakája.
2023.12.22. 06:59 |
Téli napforduló - ma van az év legrövidebb napja és leghosszabb éjszakája

A téli napforduló időpontját a Föld mozgásának függvényében számítják ki, és általában december 21-e és 23-a közé esik, a 2023-as téli napforduló december 22-re, péntekre esik.

Mit jelent pontosan a napforduló

A napforduló, latinul solstitium (sol – Nap +sistere – egyhelyben állni) csillagászati kifejezés, amivel a Napnak a Föld egyenlítőjéhez való helyzetét fejezzük ki. A napforduló az évnek azt az időszakát jelöli, amikor a Nap „megáll” az égbolton, mielőtt megváltoztatná az útját látszólagos pályáján.

A téli napforduló az a pillanat, amikor a Nap-Föld középpontokat összekötő egyenes és az egyenlítő síkja által bezárt szög a legnagyobb szélességű, a Nap déli félgömbön való elhelyezkedésében. A téli napfordulóig a Nap északról délre halad, majd délről észak felé kezd mozogni, és az év legrövidebb nappalát adja az északi féltekén.

A téli napforduló idején a Nap alig 19 fokos szögben delel az égen a horizonthoz képest, a nyári napfordulókor pedig 66 fokos szögben – Magyarország területéről nézve.