Tehetséggondozás a ciszterci gimnáziumban – hosszú távra terveznek

Kíváncsian érkeztem Brückner Ákos Előd O. Cist., a Ciszterci (Nagyboldogasszony) templom plébánosa, a rendi, Szent István Gimnázium spirituális igazgatójának dolgozószobájába: a ciszterci gimnázium ugyanis a közelmúltban végzett felmérés alapján országos 18. helyezést ért el az iskolák azon rangsorában, amely a pedagógiai hozzáadott értéket vizsgálja. Vajon mit tesznek hozzá az intézményben dolgozó pedagógusok ahhoz, ami a hozzájuk került tanulóban már eleve megvan?
2017.07.27. 07:45 |
Tehetséggondozás a ciszterci gimnáziumban – hosszú távra terveznek

Iskolánk egy 25 éves előre felvázolt perspektívában gondolkodik. Olyan szellemi légkör vesz körül bennünket, amelyben nem divat a jövővel foglalkozni, sokan a pillanatra rendezkednek be, de itt távlatokról van szó. Ez a transzcendencia lényege. A pillanaton átlépni. Mi nem vaktában kóborlunk a világban, hanem van egy nagyon erős és világos célunk. A tehetséget sem öncélúan gondozzuk, hanem azt gondoljuk, hogy aki, amit kapott, azt a lehető legjobban ki tudja bontakoztatni. Mi egy fiatal jövője, miben tud egy várost, egy országot  igazán szolgálni. De ugyanilyen fontos a személyes méltósága és az önbecsülése. Tanárként és plébánosként egyaránt foglalkoztat, hogy a transzcendencia iránti érdeklődés hogyan köthető össze az ember mindennapi életével. Az evangélium élhetőségét kell megmutatni. Szellemi alapozást adni, és példát arra, hogyan válthatók életre ezek az ismeretek.

Nagyon komolyan vesszük az itt tanító vagy tanuló elődök emlékének ápolását. Az 1688-as török uralom alóli felszabadítás után már megtelepedtek Székesfehérváron a jezsuiták, akik kezdetben lelkipásztorkodással foglalkoztak a városban, majd 1724-től már volt gimnáziumuk is. 1773-ban, több európai uralkodó nyomásának engedve, XIV. Kelemen pápa a “Dominus ac Redemptor” kezdetű bullájával kénytelen volt feloszlatni a jezsuita rendet. 1776-tól 1786-ig a pálosok vették át az elárvult plébániát és a gimnáziumot, ekkor tanított itt Virág Benedek és Ányos Pál, akiknek emlékét tábla őrzi a rendház falán. II. József után egy hézag következik a működésben, majd 1813-tól kerülnek a ciszterci rend tulajdonába. Több más történelmi jelentőségű személy mellett iskolánk növendékei voltak egykor Vörösmarty Mihály, Ybl Miklós, Semmelweis Ignác vagy Wekerle Sándor. Minden esztendőben, december elsején, este elzarándokolunk Vörösmarty Mihály szobrához és ott fáklyafény mellett műsort adunk.

Az egyik osztályfőnökünk, Lőrincz Tamás tanár úr által vezetett írószakkörben született írásokat tavaly „Tejfogú csillagok” címmel jelentettük meg. A gimnázium magyar szakos tanára azért hozta létre a szakkört, hogy összefogja és segítse azokat a diákokat, akik szépírói ambíciókat éreznek magukban. Azt, hogy a fiatalkori szárnypróbálgatásokból később mi lesz, azt nem tudhatjuk – írta az antológia előszavában Lőrincz tanár úr, annyi azonban biztos, hogy jó kézbe venni a háromszáz oldalas, igényes kivitelezésű könyvet, amelynek írásait gimnazista fiatalok rajzai, fotói illusztrálnak. A könyvnek, ahogyan az újságnak is, illata van, élmény olvasni. Két éve a könyvtárunkat is felújítottuk. Szeretnénk, ha a gyerekek megtapasztalhatnák azt a csodát, amelyet bárki átélhet, amikor leemel egy könyvet a polcról. Évente kétszer, karácsony és húsvét tájékán jelenik meg az iskolai újságunk, a Fehérvári Fehér Fekete, amelyet diákok szerkesztenek, szintén Lőrincz Tamás vezetésével.

Orosz Ágoston igazgató úr nagyon pártolja, hogy újra legyen vívósport az iskolánkban. Kevesen tudják, hogy a díszterem kifejezetten úgy van kiképezve, hogy nagyon alkalmas vívóteremnek. Erre a feladatra már összekovácsolódott egy kis közösség, az edzések megkezdődtek. Óriási öröm a számunkra, hogy diákjaink önkéntes önképzőkört alakítottak, hogy a nehezebb kérdéseket megbeszélhessék.

Nemrégiben „Tehetséges szülő – tehetséges gyerek” címmel indítottunk programot, hagyományteremtő céllal. Elsőként Endrey Irma és Endrey-Nagy Ágoston, a festőművész édesanya és írásaival, fényképeivel díjakat nyerő kilencedikes fia mutatkoznak be közös tárlaton. Az idén indult kezdeményezés mellett számos más terepe is van a tehetséggondozásnak. Fontosak a versenyeredmények, számos szép helyezéssel büszkélkedhet az iskola, így aki a tanulmányaiban bizonyul tehetségesnek, annak is tudunk segítséget adni a továbbfejlődéshez, de azoknak is van érvényesülési lehetőségük, akik a zene, a tánc, az írás vagy a sport területén kiemelkedőek.” – mondta el Brückner Ákos Előd, a Ciszterci Szent István Gimnázium spirituális igazgatója.

 

 

Interjú

  1. Podcast a költségvetésről

    Óvatos optimizmussal született meg Székesfehérvár 2024-es költségvetésének tervezete, melyet február 15-én fogadott el a Közgyűlés. A város a válságkezelő esztendőket követően visszatérhet a normál működésre, a költségvetést átfogó jelleggel a stabilitás jellemzi.

    2024.02.17.
  2. Az alkotásban megtaláljuk önmagunkat

    „Szeretném élvezni a födi létet: inspirálni a diákokat, hogy a gyermekeink megtalálják a maguk útját, ezen őket szertettel kísérni és sokat alkotni.” Ezeket a célokat fogalmazta meg Schrenk Rita Anna művésztanár, festő Félúton című kiállítása kapcsán. 

    2024.01.14.
  3. Azt kell keresni, ami összeköt

    A közösségfejlesztésről és a városi életminőséget meghatározó széles társadalmi egyetértéssel megvalósuló iskolafelújítási, közlekedési, illetve zöld beruházások mellett arról is kérdeztük év végi beszélgetésünkkor Székesfehérvár polgármesterét Cser-Palkovics Andrást, hogy mik voltak a legemlékezetesebb találkozásai 2023-ban, de arra is kíváncsiak voltunk, hogy melyik volt a legfinomabb csokoládé, amit evett idén.

    2023.12.28.
  4. Tűzzománcba álmodott lelki útmutató

    12 fa és hozzá 12 bibliai idézet kíséri végig az új esztendő hónapjait abban a különleges naptárban, amely Szűcsné Novák Mária tűzzománc képeiből született. A 25 éve Székesfehérváron élő alkotó főiskolásként találkozott és köteleződött el életre szólóan e művészeti ággal, amelynek technikáját az alkotói folyamat alatt sajátította el, fejlesztette.

    2023.12.22.