A tavaszt is előcsalogatja a jövő hétvégi Florália

A kétnapos rendezvényen császári bevonulás, gladiátorjáték, ókori témájú játékok és foglalkozások, kézműves vásár, gladiátorok, légiós katonák csatái és bemutatói, színházi előadás, valamint római kori esküvő is lesz. A Floralia mindkét napján felidézik Septimius Severus császár 202. évi gorsiumi látogatását.
2017.04.20. 14:38 |
A tavaszt is előcsalogatja a jövő hétvégi Florália

A Floralia részletes programját ITT találja!
Flora istennő tavaszköszöntő ünnepére, az antik Róma egyik leglátványosabb, legnagyobb pompával megült eseményére kezdetben csak a látogatókat köszöntő virág emlékeztetett az 1962 óta látogatható, a római kori település régészeti emlékeit bemutató 28 hektáros szabadtéri múzeumban, mára azonban ez igazi ókori fesztivállá fejlődött. Kulcsár Mihály, a Szent István Király Múzeum igazgatója elmondta, hogy rendkívül változatos programokra számíthatnak a látogatók az idei Floralia alkalmából és az állandó programelemek között ezúttal is helyet kap majd Septimius Severus császár látogatása és a hagyományos színházi előadás.  Kulcsár Mihály szólt arról is, hogy tavaly rekordszámú látogató, több mint 6000 ember kereste fel az ország legnagyobb régészeti parkját és idén is hasonló sikerben reménykednek.  A Floralia mindkét napján felidézik Septimius Severus császár 202. évi gorsiumi látogatását, a látványos bevonulást és az ünnepélyes áldozatbemutatást gladiátorjáték követi az „Arénában”. Pannónia fontos szerepet játszott a Római Birodalom életében. Commodus császár és Helvius Pertinax császár meggyilkolása után a pannóniai légiók Septimius Severust, Felső-Pannónia helytartóját kiáltották ki imperátornak, és elkísérték Rómába, hogy átvegye a hatalmat. Ez a segítség az uralkodót és családját több évtizeden át ehhez a provinciához fűzte: számtalan formában fejezte ki háláját Pannónia iránt. 202-ben, amikor keleti hadjáratáról visszatért Rómába, hogy megünnepelje uralkodásának tízéves évfordulóját, akkor sem egyenesen a fővárosba ment, hanem feljött Pannóniába, és ellátogatott Gorsiumba – ezt a császári látogatást elevenítik fel a Floralián.

Nádorfi Gabriella régészeti tanácsadó a Múzeum programjaival kapcsolatban kiemelte, hogy a kilátogatók a tavalyihoz képest rendkívül sok újdonsággal találkozhatnak, hiszen újjászülettek a Régészeti Park kiállításai. Elkészült a Lapidarium, az ott helyet kapó látványraktár, a napokban fejezik be a freskós házban a második falfestményt, készülőben van egy római udvar, az állandó kiállítás pedig már a markomán háborúkig tartó időszakról beszél. Az időszaki kiállítótér legjelentősebb tárlata pedig az egyedülálló Pompeji kiállítás.

A múzeumpedagógusok izgalmas, ókori témájú játékokkal és foglalkozásokkal várják a gyermekeket, a táci gyerekek pedig az ókori gyermekjátékokba vezetik be az érdeklődőket. A kézműves foglalkozásokon többek között sodronyvértet, ékszereket, babér- és virágkoszorút, mozaikképet, bőrmedált, bőrsarut és amulettet lehet készíteni, aki pedig szeretne rómaivá válni, lehetősége nyílik beöltözni egy fotó erejéig: a greenbox-fotózás tavaly is óriási sikert aratott. Bár a Floralia idején két napot tölthetünk az ókorban, azért a 21. századtól sem szakadunk el: a régészetben alkalmazott modern technológiákkal is meg lehet ismerkedni – szombaton a quadrocopterrel, vasárnap pedig a talajradarral.

A megújult színháztérben a Békétlenek című alvilági komédiát Matuz János, a Vörösmarty Színház művészeti intendánsa viszi színre Keller János és Kelemen István, a Vörösmarty Színház színművészeinek főszereplésével.

A Floralia idején négyszer is látható komédiát Arisztophanész háromezer éves, A békák című darabja nyomán írta Matuz János. A történet szerint azélő költőkkel elégedetlen Dionüszosz isten az Alvilágból szeretne a saját ünnepségeihez méltó költőt felhozni, ám Hádész világába a vártnál küzdelmesebb út vezet, odalent pedig további kalandok várnak az olümposzibuliarcra és földi szolgájára, Xantiászra.

A vidám produkció további szerepeiben a Szabad Színház művészei – Törsök Márta, Szabó Miklós Bence és Kovács Máté –, valamint fehérvári diákszínjátszók – Detre Soma, Ferenczy Nagy Boglárka, Jenei Márton, Komlódy Márk, Körmendi Kristóf és Strasszer Domonkos – láthatók, a Holtak karát pedig a Megadance Táncstúdió tagjai formálják meg. A darab zenéjét Ferenczy Nagy Boglárka szerezte, és a Székesfehérvári Ifjúsági Fúvószenekar játssza Hámori János vezetésével, a jelmezeket Budainé Hajdú Mónika tervezte, a produkció koreográfusa Rovó Tamás.

A Floralia idején csak elővételi jeggyel, csoportos vezetéssel látogatható a Pompeji – Élet és halál a Vezúv árnyékában című kiállítás, amely a Vezúv kitörése miatt 79-ben eltűnt, egykor virágzó város katasztrófáját mutatja be.

Benkő-Igaz Krisztina, a Fehérvári Programszervező Kft. szakmai vezetője elmondta, hogy a Floraliára a fehérvári Tourinform Irodában elővételben belépőt vásárlók különjárati autóbusszal is eljuthatnak a rendezvényre: szombaton és vasárnap két alkalommal indulnak buszok Székesfehérvárról, a Skála parkolóból és vissza Tácról. Az elővételben vásárolt belépőkkel sorban állás nélkül lehet bejutni Gorsiumba. A park tavaly tágas parkolóval bővült, a Gorsiumba autóval érkező látogatók itt, és a gorsiumi bekötőút egyik oldalán is ingyenesen parkolhatnak.