Tanuljuk meg magunkat megvédeni - Dr. Altorjay András adventi gondolatai

"Orvosként naponta észlelem, hogy nemcsak kívülről lehet egy beteget meggyógyítani, hanem az ember képes lehet túlzásaival, túlvállalásaival önmagát belülről is tönkretenni vagy megbetegíteni." - írja adventi gondolataiban Dr. Altorjay András belgyógyász, kardiológus, aki a város kulturális életében végzett példát adó tevékenysége, művészetpártoló munkássága elismeréseként idén a Deák Dénes Díjat is átvehette.
2017.12.11. 07:28 |
Tanuljuk meg magunkat megvédeni - Dr. Altorjay András adventi gondolatai

Újra itt van az Advent, új gondolatok, új várakozások, új remények. Tudjuk, hogy nem várhatunk minden megoldást kívülről, önmagunknak is tenni kell a változásért. Hiszen, ha én sem állok ki magamért, ki fog kiállni értem? Ha én nem védem meg magam, ki véd meg engem?

Orvosként naponta észlelem, hogy nemcsak „kívülről” lehet egy beteget meggyógyítani, hanem az ember képes lehet túlzásaival, túlvállalásaival önmagát „belülről” is tönkretenni vagy megbetegíteni. Ők általában a munkahelyükön jól teljesítenek, „csak” a saját problémáikat nem tudják megoldani. Értik a helyzetet, de nem tudják kezelni. Hiszen ha tudnák a megoldást, akkor nem jelentkeznének panaszaikkal orvosi vizsgálatra. Nekik tanulásra, egyfajta „személyiségfejlesztő gyakorlatokra” van szükségük, hogy később saját dolgaikat egyedül is megoldhassák.

Az elektromosság miatt egyre kényelmesebben élünk, de az óraátállítással együtt átlépjük a természetes napszakok fényváltozásait és így már megállás nélkül, „folyamatosan” is dolgozhatunk. Ezáltal felgyorsulhat, felpöröghet körülöttünk és bennünk az idő. Nappal nem érjük utol magunkat, este nem tudunk elaludni. A több műszakos vagy folyamatos munkarendben dolgozóknál felborul a rend, a belső állandóság. Az érzékenyeknél megjelenhetnek a tünetek, a panaszok, a betegségek.

Kívánom, hogy az idei Adventben, mindenki találjon önmagára, igazi énjére, legyen képes saját ügyeit intézni és tanulja meg „önmagát” megvédeni,  ne csak a hivatalos munkájával, tehát „másokkal”, hanem önmagával is törődjék, azaz sportoljon, mozogjon, kiránduljon, énekeljen, hobbizzon vagy akár imádkozzon, változtasson eddigi életmódján és rossz szokásain, fogyjon le és hagyja abba a dohányzást,viszont amin nem tud vagy nem lehet változtatni, azokat az ügyeket fogadja el vagy engedje el, kössön békét önmagával és keresse meg saját életének apró örömeit, hogy élvezhesse azt, mint ahogy Tamási Áron az Erdélyi társaság című novellájában megírta: 

„ Egész héten keresztül eleget szolgáltam másokat. Ezen a délutánon tehát érdemesebb embert fogok szolgálni, vagyis önmagamat.”