Tájékoztató a június 7-i Európai Parlamenti választásról

 Már 2009. januárjában elkezdődött a szavazókörök felülvizsgálata. A szavazókörök kialakításának módosítására a törvény értelmében csak addig van lehetőség, amíg a Köztársasági Elnök a választást kitűzi. Székesfehérváron továbbra is 91 szavazókör működik. A 74-es szavazókör elhelyezésére a Kisfaludi Közösségi Házban került sor, melynek címe Kisfalud, Könyves Kálmán utca. Érdekességek az EP választással kapcolatban a cikkben!
2009.06.04. 12:24 |

 A Magyar Köztársaság Elnöke 2009. június 7-ére Európa Parlament tagjainak választását tűzte ki.
 
Milyen előkészületek történtek eddig a választásokra:
 
 Már 2009. januárjában elkezdődött a szavazókörök felülvizsgálata. A szavazókörök kialakításának módosítására a törvény értelmében csak addig van lehetőség, amíg a Köztársasági Elnök a választást kitűzi. Székesfehérváron továbbra is 91 szavazókör működik.  
 A 74-es szavazókör elhelyezésére a Kisfaludi Közösségi Házban került sor, melynek címe Kisfalud, Könyves Kálmán utca.
 
 Azok a választópolgárok akik csak településszintű lakcímmel rendelkeznek, tehát a személyi azonosító igazolványukban lakcímként csak Székesfehérvár van megjelölve, a 4. sz. szavazókörben szavazhatnak, melynek címe Vörösmarty Mihály Általános Iskola, Ligetsor 99.
 
Mire való az értesítőszelvény:
 
Az értesítő tartalmazza a választópolgár adatait, azon szavazókör címét, ahol szavazásra jogosult. Az értesítő tartalmazza azokat az információkat, amelyek szükségesek az érvényes szavazáshoz.
 
Mit kell tudni a szavazás helyéről:
 
A lakóhelye szerint kijelölt, és az Értesítőn feltüntetett szavazókörben szavazhat a választópolgár. A Választási Eljárásról szóló törvény módosítása alapján az igazolással szavazók adott településen csak egy szavazókörben szavazhatnak. Székesfehérváron a 4-es szavazókör, (Vörösmarty Mihály Általános Iskola, Ligetsor 99.) került e célra kijelölésre.
 
Hogyan szavazhat, ha a szavazás napján a lakóhelyétől eltérő településen tartózkodik:
 
 Ha Magyarországon, de lakóhelyétől eltérő településen tartózkodik, a jegyzőtől kapott igazolással szavazhat.
 Igazolás személyesen vagy meghatalmazott útján legkésőbb 2009. június 5. 16.00 óráig kérhető. Ha ajánlott levélben kéri az igazolást, a kérelemnek 2009. június 2-ig meg kell érkeznie a jegyzőhöz. Az igazolás iránti kérelemnek tartalmaznia kell a választópolgár:
 - nevét,
- személyi azonosítóját (ismertebb nevén személyi szám),
- lakcímét,
- annak a településnek a nevét, ahol a szavazás napján tartózkodik.
 
 Az igazolás birtokában az igazoláson megjelölt település kijelölt szavazókörében lehet szavazni. Igazolás telefax és e-mail útján nem kérhető és nem adható ki.
 
 Mit kell még tudni a választásról:
 
Szavazni csak személyesen, reggel hat órától este hét óráig lehet.
 
Amikor felkeresik a szavazókört, a szavazatszámláló bizottság köteles ellenőrizni a személyazonosságot igazoló fényképes és lakcímet tartalmazó igazolványt. Ezután a választópolgár megkapja a jelenlétében lepecsételt szavazólapot, melynek átvételét a névjegyzék aláírásával kell igazolnia.
 
 
- A szavazás titkossága érdekében minden szavazókörben két szavazófülke kerül felállításra.
 
- Érvényesen szavazni a lista feletti körbe tollal írt két, egymást metsző vonallal lehet (+ vagy X).
 
- Ha elrontja a szavazólap kitöltését, és ezt még a szavazat urnába dobása előtt jelzi, a szavazatszámláló bizottság a rontott szavazólapot egy alkalommal kicseréli.
 
 
Tisztelt Választópolgár!
 
 
Amennyiben az Európai Parlament tagjainak választásával kapcsolatosan bármilyen egyéb kérdése merül fel, forduljon a lakóhelye szerinti jegyzőhöz, vagy keresse fel - a választási jogszabályokat is tartalmazó - www.valasztas.hu internetes oldalt, első választók esetében a www.elsovalaszto.hu honlapot, valamint a www.szekesfehervar.hu honlapot, melyen folyamatos tájékoztatást nyújtunk a választással kapcsolatos aktuális eseményekről.
 
Kérjük éljen a választójogával!
 
 

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.