Tablókiállítás nyílik 1956-ról a Ciszterci Szent István Gimnáziumban

Új programsorozatot indít a Terror Háza Múzeum, amelynek keretében időszaki kiállításaikat mutatják be országszerte közoktatási és közművelődési intézményekben. Az első állomás április 19-én a Székesfehérvári Ciszterci Szent István Gimnázium lesz, ahova az 1956 – A szabadságért és a függetlenségért című időszaki tablókiállítás utazik.
2023.04.18. 19:00 |
Tablókiállítás nyílik 1956-ról a Ciszterci Szent István Gimnáziumban

A kiállítás megtekinthető 2023. április 19-től május 5-ig.

Új programsorozatot indít a Terror Háza Múzeum, amelynek keretében időszaki kiállításainkat mutatják be országszerte közoktatási és közművelődési intézményekben. A program részeként két korábbi, a Gulág táborrendszer és az 1956-os szabadságharc történetét bemutató tablókiállításukat „viszik házhoz”. A kiállításokat minden helyszínen a Terror Háza Múzeum történészei rendhagyó történelemóra keretében mutatják be a közönségnek.

Az első állomás április 19-én a Székesfehérvári Ciszterci Szent István Gimnázium lesz, ahova az 1956 – A szabadságért és a függetlenségért című időszaki tablókiállítás utazik.

Az 1956 – A szabadságért és a függetlenségért című kiállítás a forradalom és szabadságharc történetét, valamint a pesti srácok és lányok hősiességét eleveníti föl kortársak visszaemlékezéseit felhasználva. Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc mindössze két hétig tartott, mégis megrengette a világot. Megroppantotta a II. világháború után a nagyhatalmak által létrehozott berendezkedést és leleplezte a szovjet típusú terrorrendszerek kegyetlen valóságát. A világ egyszer s mindenkorra kijózanodott a kommunista illúziókból.

1956 októberében a magyar nemzet bebizonyította, hogy képes sorsát a saját kezébe venni. A forradalomban a hosszú évekig lefojtott elkeseredés és harag tört a felszínre. A spontán felkelésből forradalom lett, és miután a szabadság előfeltétele a nemzeti függetlenség visszaszerzése volt, szabadságharccá vált. Hatvan évvel ezelőtt az egész világ Budapestre figyelt. Ez a szűk két hétbe szorított élet-halál harc mindenki számára nyilvánvalóvá tette, hogy a magyarok szabadságharca az akkori nagyhatalmi erőviszonyok között nem kaphatott esélyt. A pesti srácok halált megvető bátorsága azonban így is gyógyíthatatlan sebet ejtett a kommunizmuson és megrendítette a szovjet birodalmat.