Szűrőprogram gyermekeink egészségéért - tapasztalatok

Nagy érdeklődést és orvosi vizsgálathoz képest szokatlan jókedvet lehetett tapasztalni az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium és az Országos Tisztifőorvosi Hivatal szakmai felügyeletével, valamint a MOL támogatásával zajló mobil gyermekszűrésen június 12-én Székesfehérváron. A város központjában parkoló emeletes "Double Decker" busz felső szintjén szemészeti, az alsón pedig ortopédiai szűrést végeztek a szakorvosok, valamint táplálkozási tanácsokat kaphattak az érdeklődők. A gyerekek a különleges körülményeknek, a szülők pedig a hétvégére kihelyezett orvosi rendelőnek, a szűrésnek örültek.

2004.06.16. 08:42 |


Nagy érdeklődést és orvosi vizsgálathoz képest szokatlan jókedvet lehetett tapasztalni az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium (ESZCSM) és az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH) szakmai felügyeletével, valamint a MOL támogatásával zajló mobil gyermekszűrésen június 12-én Székesfehérváron. A város központjában parkoló emeletes "Double Decker" busz felső szintjén szemészeti, az alsón pedig ortopédiai szűrést végeztek a szakorvosok, valamint táplálkozási tanácsokat kaphattak az érdeklődők.  A gyerekek a különleges körülményeknek, a szülők pedig a  hétvégére kihelyezett orvosi rendelőnek, a szűrésnek örültek.

Mint a szervezőktől megtudtuk, sokakat a gyermekük egészségi állapotára való kíváncsiság hozott el, de szép számmal voltak olyanok is, aki sejtették, valamilyen szemészeti vagy ortopédiai probléma lehet gyermeküknél.
Az ortopédiai szűrés eredményei, ha nem teljesen váratlanok is, de elgondolkodtatóak: a vizsgált mintegy 70 gyerek közül csupán tizenkettőnél nem tapasztaltak gerincferdülést, lúdtalpat vagy bokasüllyedést, viszont akadt olyan, akinek egyéb súlyos lábdeformitása volt. Az összesen nyolc, szakrendelésre továbbküldött gyermek között egyébként ötnek gerincferdülése volt, egy-egy gyereket pedig krónikus szalaglazaság, illetve az izületében lévő mozgáskorlátozottság miatt kellett beutalni. Mint arról dr. Farkas László, a szűrést végző ortopéd szakorvos beszámolt, a gyerekek közel 80 százaléka volt érintett valamilyen lábdeformitásban, lúdtalpban vagy bokasüllyedésben. Biztatásként azonban hozzátette, ezek a problémák nem igényelnek további orvosi beavatkozást, a rendszeres napi lábtorna, például sarkon, lábujjhegyen, külső, belső élen állás sokat javíthat a hibákon.  Farkas doktor jó hírrel is szolgált: a válaszokból kiderült, hogy itt Fehérváron a gyerekek mintegy fele rendszeresen, hetente legalább kétszer-háromszor sportol, s ha ez az arány az idősebb korosztályoknál megmaradna, már jelentős haladást lehetne elérni.

Nem volt igazán biztató a szemészeti szűrések eredménye sem. "Sajnos nagyon sok gyereket kellett szakrendelésre beutalni. A leggyakoribb probléma a rövidlátás volt, amit sokszor sem a gyerek, sem a szülő nem vesz észre" - mondta dr. Hank Csilla szemész főorvos. A szülők ezért kimondottan örültek a kihelyezett rendelőnek, hiszen volt, aki sejtette, hogy esetleg probléma lehet a gyerek szemével, ezért biztonságképpen szeretett volna egy szűrővizsgálatot.
Sürgős kivizsgálásra egyébként csak a beutaltak kisebbik részénél volt szükség, de a többségnek is el kell mennie a szakrendelésre legkésőbb a következő tanév kezdetéig.  

Némi vigaszt jelent, hogy a vártnál kevesebb túlsúlyos gyermekkel találkozott Török Zoltán táplálkozási tanácsadó, ám - mint a kitöltött kérdőívek mutatják - a túlzott só- és zsírbevitel meglehetősen gyakori. A helytelen táplálkozásban és a túlsúly kialakulásában nem kevés a szülők felelőssége. Sokszor ráhagyjuk gyermekeinkre a választást, ilyenkor pedig jön a nassolás, a különböző chipsek, vagy a gyorséttermi ételek. "A szülők általában tisztában vannak azzal, hogy hibáznak, de hagyják magukat terrorizálni. Nagy gondnak tartom, hogy a felnőttek nem igazán nyitottak a változtatásra" - tette hozzá a szakember.

A székesfehérvári szűrés tapasztalatai azt mutatják, hogy bár a rendszeres iskolai szűrések rendkívül fontosak, a szülőkkel való közvetlen kapcsolat elengedhetetlen a továbblépés szempontjából. Abban, hogy a szülők maguktól nem viszik el rendszeresen a gyerekeket szűrésre, bizonyára nagy szerepe van az időnek. Sokakat ugyanis elriaszt az órákon át tartó várakozás a rendelőkben. "Számomra nagyon kényelmes volt ez a megoldás, a gyerekek pedig élvezték, hogy nem egy rendelőben történtek a vizsgálatok"- foglalta össze az ilyen jellegű szűrés előnyeit egy szülő.