Szezon- és versenycsúcsok dőltek halomra a Bregyóban, sztárparádé a rekortánon

A szombati Hopp Parádé és a vasárnapi versenyszámok után hétfőn a „főműsorral” folytatódott és ért véget a Gyulai István Mamorial – Atlétikai Magyar nagydíj. A Bregyó-közi atlétikai centrumban ismét az atlétika világsztárjainak és remek eredményeknek tapsolhatott a közönség. Baji Balázs második lett 110 gáton, a katari Barshim átjutott a 2.40-es magasságon.
2018.07.02. 21:01 |

Vasárnap a női kalapácsvetés és 3000 méteres akadályfutás volt a Gyulai Memorial két leghangsúlyosabb száma. Előbbiben a világcsúcstartó, olimpiai bajnok Anita Wlodarczyk magabiztosan nyert, az akadályfutásban pedig az etióp Ansa Weynshet volt a legjobb. Hétfőn már délelőtt népszerű program zajlott a Bregyóban, hiszen a „Te mennyit futsz százon?” kihívásnak minden évben sokan akarnak megfelelni. Az amatőrök ilyenkor profi körülmények között próbálhatják ki, mire képesek a klasszikus sprint számban, ezúttal is szép számmal neveztek. A férfiaknál Turai Péter, a nőknél Horváth Evódia volt a leggyorsabb amatőr futó.

A viadal legjobb teljesítményét elérő versenyzőnek járó Dr. Spiriev Bojidar-trófeát idén Mutaz Essza Barsim kapta. A legjobb magyar versenyző díját két gátfutó, Kozák Luca és Baji Balázs kapta.

A magyar Szuper Liga versenyszámai után aztán a férfiak kalapácsvetésével indult a nagy sztárok felvonulása. Az IAAF kalapácsvető világsorozatába számító versenyben az idén remek formát mutató lengyel Nowicki megelőzte a világbajnokságot és Gyulai Memorialt egyaránt háromszor nyerő honfitársát, Fajdeket, és egyéni legjobbjával, a világ idei legnagyobb dobásával, 81.85 méterrel győzött. Halász Bence lett a bronzérmes, az ARAK kiválósága, Pásztor Bence pedig kilencedik helyen végzett. Ezt követte az ünnepélyes megnyitó, melyen Cser-Palkovics András polgármester is köszöntötte a verseny résztvevőit és nézőit. Hangsúlyozta, Székesfehérvár büszke rá, hogy évek óta ilyenkor a belvárosban feltűnnek a híres atléták, akik példaképei lehetnek a fiataloknak és szívesen jönnek vissza hozzánk.
A verseny további részében is egymást követték a kiemelkedő eredmények. Férfi hármasugrásban a kétszeres olimpiai, háromszoros világbajnok amerikai Christian Taylor versenycsúccsal, 17.64 méterrel nyert a szintén olimpiai bajnok portugál Evora Nelson előtt. Női 400 gáton is a Gyulai Memorial történetének legjobb eredménye született a jamaicai Janieve Ruselnek köszönhetően, aki 54.16-ot futott, megelőzve az olimpiai bajnok Dalilah Muhammadot. A két 100 méteres verseny sem okozott csalódást, a férfiaknál az amerikai Michael Rodgers 10.12-vel nyert (az ARAK magyar bajnoka, Szabó Dániel 10.62-t futott), a nőknél az elefántcsontparti világbajnok, Marie-Josee Ta Lou volt a leggyorsabb (11.12 másodperc). Nguyen Anasztázia személyében az egyik legígéretesebb magyar sprinter is megmutatta magát, és ötödik helyével (ideje 11.54 mp) alaposan kitett magáért!

Fantasztikus teljesítményt ünnepelhetett a publikum férfi magasugrásban, ahol a katari csodaugró, a világbajnok Mutaz Essa Barshim sikeresen jutott át a 240 centis magasságon! Ezzel a világ idei legjobbját is beállította, és természetesen versenycsúcsot döntött! Nem csoda, hogy boldogan rohant utána az átugrott léccel a kezében ünnepelni, elvégre ez a magasság neki sem mindig jön össze! Urána pedig a 246 centis világcsúcs magasságon próbálkozott, elsőre majdnem át is vitte - 25 éves rekord dőlt volna meg, ha sikerül!
Férfi 400 gáton is az emlékverseny valaha volt legjobb eredménye született meg, a török Yasmani Copello 48.93-at futott. A női 400 méteres síkfutásban a bahamai olimpiai bajnok, Shaunae Miller-Uibo saját versenyrekordját adta át a múltnak, 49.53 az új csúcs!

A legnagyobb érdeklődés a két gátfutó sprintszámot előzte meg, ezekben tényleg világbajnoki színvonalú mezőny jött össze. A női 100 méteres gátfutást Sharika Nelvis nyerte, 12.55-tel, három századmásodperccel előzve meg a világcsúcstartó Kendra Harrisont. A harmadik is egy amerikai futó lett, a világranglistán ötödik Christina Manning. A férfiak 110 méteres gátfutását Baji Balázs miatt is izgatottan vártuk, és világbajnoki bronzérmesünkben nem is kellett csalódnunk. A világsztárok között induló, többször a Bregyóban edzőtáborozó magyar futó olimpiai bajnokokat előzött meg Omar McLeod és Ariah Merrit személyében, nála pedig egyedül az orosz Szergej Subenkov volt gyorsabb, aki 12.92-vel, a világ idei legjobbjával, egyéni csúccsal és persze versenycsúccsal nyert. Baji 13.27-et futott, ami szintén idei legjobb eredménye!

A kenyai futók sem távozhattak sikerek nélkül a Bregyóból, 3000 méter akadályon az első öt helyen ők végeztek, a legjobb Benjamin Kigen volt, „természetesen” versenycsúccsal. Szintén kenyai győzelem született férfi 800 méteren, Ferguson Cheruiyot Rotichnak köszönhetően. A Gyulai Memorial idei utolsó versenyszáma a női 1 mérföld volt, amelyben az öt távon is világcsúcstartó etióp Genzebe Dibaba esélyeshez méltón győzött. Ideje 4:24.29 perc, ami méltó zárása volt a fehérvári seregszemlének, hiszen a világ idei legjobb eredménye.

Elmondható tehát, hogy a Bregyó-közi atlétikai centrum továbbra is nagyon kedves lesz az ide látogató sztároknak, hiszen nagyszerű hangulatban, remek közönség előtt kiváló eredményeket értek el.

Természetesen a verseny végén nem hiányozhatott a győztesek bevonulása sem, amelynek keretében mindenki testközelből is megismerkedhetett a bajnokokkal, elkészülhettek a közös fotók – biztosra vehetjük, hogy sokan jövőre is visszatérnek a Gyulai Memorialra Székesfehérvárra.