Szent István ünnepe Székesfehérváron - programok augusztus 20-án

Hagyományos ünnepi szentmisével kezdődik az augusztus 20-i programsorozat Szent István városában. A gyerekeket többek között koronázási jelképekkel kapcsolatos foglalkoztatókkal, középkori ügyességi játékokkal, valamint interaktív hangszerbemutatókkal, bábelőadással és táncos programokkal várják a Belvárosba. A szervezők mindenkit szeretettel várnak – ünnepeljünk együtt Székesfehérváron!
2015.08.19. 09:30 |
Hagyományos ünnepi szentmisével kezdődik az augusztus 20-i programsorozat Szent István városában. A gyerekeket többek között koronázási jelképekkel kapcsolatos foglalkoztatókkal, középkori ügyességi játékokkal, valamint interaktív hangszerbemutatókkal, bábelőadással és táncos programokkal várják a Belvárosba. A szervezők mindenkit szeretettel várnak – ünnepeljünk együtt Székesfehérváron!
A Szent István szarkofágjánál történő tiszteletadást követően indul a Fehérvári királyok menete a Kárpát-medencei magyar néptáncosokkal Szent István szobrához, ahol Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata tartja Díszközgyűlését. A Zichy Színpadon a határon túli magyar néptáncegyüttesek folklór műsorral tisztelegnek egykori királyunk előtt. Az ünnepségsorozat tűzijátékkal zárul. A csütörtöki programok időpontjai és helyszínei az alábbiakban olvashatóak. A szervezők mindenkit szeretettel várnak!  
10.30 órakor Ünnepi szentmisét tartanak a Szent István Bazilikában: a szentmisét követően Spányi Antal megyés püspök megáldja az új kenyeret.
 
10.00–17.00 óra között rendezik meg a Szent István városa – Tele élettel programjait. Az ünnep tiszteletére a Belvárosban – a Városház téren, a Fő utcán, a Mátyás király-emlékműnél, az Országzászló téren – és a Fesztiválligetben színes, izgalmas programok – játszóházak, kézműves foglalkozások, előadások – várnak a családokra. Megismerkedhetnek a koronázási jelképekkel, kavicsokból rakhatják ki az Országalmát, készíthetnek rózsaablakot, aratódíszeket, ékszereket, lesz lovasjáték, gólyalábas, vaskarika gurítás, kenyérsütés, népi babakonyha, faraghatnak, nemezelhetnek – sőt, Csoma Gergely előadásában János vitéz is ide látogat.
 
Gyermekelőadások a Mátyás király-emlékműnél (esőhelyszín: Cyrano Caffe)
10.00 és 12.30 órakor a Csörömpölők Együttes interaktív hangszerbemutatója várja a kicsiket, ami félig koncert, félig bemutató. 11.00 órakor Szívós Réka Szoknyamese bábelőadása következik A két lány és a vasorrú banya című magyar népmese nyomán. 14.30 órakor Szalóki Ági „Körforgás” családi koncertje József Attila, Tamkó Sirató Károly, Szabó T. Anna, Erdős Virág, Jónás Tamás és Garaczi László megzenésített költeményeivel. 16.00 órakor Bábakalács Bábszínház Szomorú királykisasszony című vígságos papírszínházi előadása tíz lenyitásban és kilenc felnyitásban kicsik és nagyok mulattatására
Táncos programok a Fesztiválligetben (esőhelyszín: Táncház)
14.30 órakor Királyi gyermekjátszó lesz a hargitai, az indiai és a malajziai tánccsoporttal, 16.00 órakor pedig a Fejér Megyei Néptánccsoportok mutatkoznak be. 19.00 órakor Táncra magyar címmel a határon túli táncegyüttesek az emberiség legegyetemesebb nyelvén, zenével és tánccal emlékeznek a múltra, s köszöntik a vendégeket a Zichy Színpadon. (esőhelyszín: Vörösmarty Színház) A táncos mulatság a Zenepavilonnál és a Táncházban folytatódik.
 
17.00 órakor kezdődik a Tiszteletadás Szent István szarkofágjánál: a Nemzeti Emlékhelyen virággal tisztelegnek nagy királyaink előtt. Beszédet mond: dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke.
 
17.00 órakor indul a Fehérvári királyok menete – Kárpát-medencei magyar néptáncosok zarándoklata Szent Istvánhoz: páratlan történelmi, hagyományőrző felvonulás a közel öt méter magas, egyenként is művészeti alkotásnak számító, tizenhárom darabos Árpád-házi óriásbáb-gyűjteménnyel, az Alba Regia Táncegyüttes őket kísérő kétszáz fiatal néptáncosával és a Kárpát-medence legkiválóbb néptáncegyütteseivel a Koronás Parkból a Fő utcán át a Szent István térre.
18.00 órakor Díszközgyűlést tartanak a Szent István téren: Szent István lovas szobra és a királyi óriásbábok méltó történelmi díszletet adnak a város ünnepi közgyűlésének. Ünnepi beszédet mond és a városi kitüntetéseket átadja: dr. Cser-Palkovics András polgármester. (esőhelyszín: Városháza Díszterme)
 
22.30 órakor ünnepi tűzijáték lesz a Palotavárosi tavaknál.
(esőnap: augusztus 23.)