Fehérváron tanácskoztak az Északnyugat-Magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna tagjai

Hat megyéből érkeztek Székesfehérvárra országgyűlési képviselők az Északnyugat-Magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna tanácskozására. Az ülés legfontosabb témája az volt, hogy a résztvevő városok és megyék egymással együttműködve hogyan tudják a leghatékonyabban felhasználni a következő évek fejlesztési forrásait.
2021.01.29. 13:45 |
Fehérváron tanácskoztak az Északnyugat-Magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna tagjai

Az Északnyugat-Magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna hat megyét - Fejér, Veszprém, Zala, Komárom-Esztergom, Vas és Győr-Moson-Sopron - valamint 9 megyei jogú várost - Dunaújváros, Székesfehérvár, Veszprém, Tatabánya, Győr, Sopron, Szombathely, Zalaegerszeg, Nagykanizsa - foglal magába.

A tanácskozást követően Cser-Palkovics András polgármester felidézte a találkozó előzményeit, kiemelve, hogy két héttel ezelőtt Veszprémben a megyei közgyűlések elnökei és a megyei jogú városok polgármesterei találkoztak. Elmondta, hogy ennek az egyeztetésnek is ugyanaz volt a célja, mint a mainak: arról volt szó, hogyan lehetne a következő évek jelentős fejlesztési forrásait a leghatékonyabban felhasználni fenntartható modellben és egymással összefogva. A polgármester nagy előrelépésnek nevezte, hogy a gazdaságfejlesztési zónában szereplő megyék és város erejüket összetéve közösen fejlődhetnek annak érdekében, hogy a következő évtizedekben is versenyképesek legyenek.

A régió gazdaságfejlesztési stratégiájának kidolgozása ősszel kezdődött, télen a projektek egyeztetése zajlott a polgármesterekkel, közgyűlési elnökökkel, kamarákkal és az országgyűlési képviselőkkel.

Navracsics Tibor kormánybiztos az ülés után hangsúlyozta, hogy először valósul meg a fejlesztéspolitika történetében az, hogy közös zónába kerülnek Dunántúl legfejlettebb, észak-nyugati megyéi, ami ugyanakkor természetes egységnek tekinthető annak ellenére, hogy korábban soha nem tartozott közös fejlesztési övezethez ez a terület. A kormánybiztos szerint az Északnyugat-Magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna létrehozása egyedülálló lehetőség arra, hogy közös gondolkodás induljon el abban a régióban, amely Budapesten kívül az ország legfejlettebb része. Kiemelte, hogy ennek a térségnek kétmilliós lakossága van, ami egy kis-közepes EU tagállamnak felel meg, hiszen egy Szlovénia nagyságú régióról beszélhetünk.

A kormánybiztos elmondta azt is, hogy az eddigi egyeztetésekből az látszik, hogy a régióban egyértelműen a közlekedési infrastruktúra fejlesztésére van a legnagyobb igény.

Navracsics Tibor szólt Székesfehérvár helyzetéről is, hangsúlyozva, hogy a város számára kiemelten fontos, hogy ne csússzon bele a "Budapest elővárosa" pozícióba, hanem meg tudja fogalmazni azokat a térségi együttműködési formákat, amelyek a Dunántúl vezető erejévé teszik. "A város iparát, sportéletét és oktatási infrastruktúráját nézve ez a természetes pozíció Székesfehérvár számára" - tette hozzá.

Gazdaság

  1. 30 éve Fehérváron

    Harminc évvel ezelőtt, 1994-ben érkezett a városba az Emerson globális technológiai és szoftver vállalat azzal a céllal, hogy kibővítse gyártókapacitását a régióban. A kerek évforduló alkalmából az Emerson telephelyén köszöntötték a vállalat dolgozóit, valamint avattak fel a főbejárat előtt egy erre az alkalomra készült alkotást.

    2024.05.15.
  2. Légiipari Napok Börgöndön

    Kedden és szerdán a Börgöndi Repülőtéren rendezik meg a Légiipari Szakmai Napokat. Itt a pályaválasztás előtt álló diákok megismerkedhetnek a légiipari köthető hivatásokkal, előadásokat hallgathatnak és akár a szimulátorokat is kipróbálhatják.

    2024.05.14.
  3. VIDEOTON üzleti fórum

    Hagyomány, hogy évente üzleti fórumot szervez a VIDEOTON Holding, melyet ezúttal Kihívások és lehetőségek – 5 év múlva a világ…? címmel rendeztek. Fejér vármegye legjelentősebb cégeinek képviselői beszélgettek a globális és az európai gazdaság elmúlt időszakáról, kilátásairól. Szó volt az energiaválságról, az autóipar jövőjéről, a klímaváltozásról, illetve az infláció várható alakulásáról, hatásairól.

    2024.05.14.
  4. Gazdaságtudományi fórum

    Az Óbudai Egyetem Keleti Károly Gazdaságtudományi Kar és a székesfehérvári, környékbeli gazdasági szereplők képviselői egy szakmai fórum keretében találkoztak csütörtökön a campuson. A cél az volt, hogy megmutassák azokat a lehetőségeket, amelyeket a felsőoktatási intézmény újabb székesfehérvári kara nyújt a cégek számára.

    2024.05.09.