Székesfehérvár és Fejér megye közös főhajtása a szabadságharc és forradalom hősei előtt

Október 23-án a Székesegyház 56-os emlékkeresztjénél közösen emlékezett a városi és a megyei önkormányzat, amelynek keretében Törő Gábor, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke mondott beszédet. A nemzeti ünnepen szervezett program a Vörösmarty Színházban folytatódott, ahol több megyei kitüntetés mellett a Maléter Pál-díj is átadásra került. A kitüntetést Hrabovszky László kapta, az ’56-os és forradalom és szabadságharc szellemiségének ápolásáért.
2013.10.23. 18:30 |
Október 23-án a Székesegyház 56-os emlékkeresztjénél közösen emlékezett a városi és a megyei önkormányzat, amelynek keretében Törő Gábor, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke mondott beszédet. A nemzeti ünnepen szervezett program a Vörösmarty Színházban folytatódott, ahol több megyei kitüntetés mellett a Maléter Pál-díj is átadásra került. A kitüntetést Hrabovszky László kapta, az ’56-os és forradalom és szabadságharc szellemiségének ápolásáért. 
KÉPGALÉRIA a megemlékezésről
Az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulóján Székesfehérvár Megyei Jogú Város és Fejér Megye Önkormányzata közös megemlékezést tartott a Bazilika ’56-os emlékkeresztjénél. A díszőrök és a történelmi zászlók bevonulását követően a Bazilika harangjának hangjaival, majd a Himnusz közös eléneklésével kezdődött az ünnepség. „Dutka Ákos: Ember és magyar vers” című művét Gombó Viola Lotti, a IV. Fehérvári Versünnep győztese szavalta el, majd ezt követően Törő Gábor, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke mondott beszédet.
Törő Gábor országgyűlési képviselő, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke ünnepi beszédében kiemelte, hogy apáink, anyáink, nagyszüleink voltak azok, akik megelégelték, hogy idegen hatalmak verik bilincsbe szabadságunkat. Hozzátette, hogy 1956 októberében „nem volt már félelem az emberekben, a szabadság iránti vágy túlcsapott a kommunista rendszer által sikertelenül összetákolt gátakon és az elszántság, a bátorság és az összefogás ereje békés forradalommá lett.” „Tudnunk kell, hogy egyénként és nemzetként is képesek vagyunk a jó és a rossz között különbséget tenni, hinnünk kell, hogy van bennünk erő arra, hogy ha végromlásba akarnak taszítani minket, képesek vagyunk egyénként és nemzetként is felemelkedni ellenük.” - hangsúyozta beszédében a Fejér Megyei közgyűlés elnöke.
Törő Gábor kiemelte, hogy az 1956-os forradalomra és szabadságharcra nem azért kell emlékeznünk amíg él a magyar, mert a múlt megköveteli, hanem azért, mert a jövő követeli ezt. „1956 bizonyosság arra, hogy a szabadságért meg kell vívni ma és holnap is.” - mondta. „Megtanultuk, hogy jobb ha nem várunk senkire, saját magunkért nekünk kell kiállnunk, mert a magyarok szabadságát senki más nem tudja és nem is akarja kivívni.. Csak akkor lehet önbecsülésünk, ha kiállunk amellett, hogy Magyarország nem hagyja magát megtörni.” - tette hozzá Törő Gábor, kiemelve, hogy nem hagyhatjuk elhalványodni az 56-os forradalom képét, mert ezzel együtt a bennünk izzó parázs is kihúnyna.
A megemlékezés „Nagy István: Indul a pesti tüntetés” című versével folytatódott, majd a Hermann László Zeneművészeti Szakközépiskola diákjai adtak elő bukovinai siratókat. Végül a Fejér Megyei Kormányhivatal, Székesfehérvár Önkormányzata, a Fejér Megyei Önkormányzat, valamint az Összhaderőnemi Parancsnokság, pártok, rendvédelmi szervezetek, történelmi egyházak és civil szervezetek koszorúzták meg a feszületet.

A Vörösmarty Színházban Vargha Tamás Székesfehérvár országgyűlési képviselője, honvédelmi államtitkár mondott ünnepi beszédet.
A nemzeti ünnepen szervezett program a Vörösmarty Színházban folytatódott, ahol több megyei kitüntetés mellett a Maléter Pál-díj is átadásra került. Törő Gábor, Fejér Megye Közgyűlésének elnöke október huszonharmadika, nemzeti ünnepünk alkalmából Dr. Varga Péter ezredes, Fejér megye rendőrfőkapitánya, Magosi Lajos alezredes, a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője, valamint Dr. Kiszely Pál dandártábornok, a Közép-dunántúli Országos Büntetés–végrehajtási Intézet parancsnoka előterjesztése alapján elismeréseket adott át. Dicséretében részesült Dendők Klaudia Diána rendőr zászlós, a Gárdonyi Rendőr-kapitányságon Fejér megye közrendje és közbiztonsága érdekében végzett kiemelkedő szakmai munkájáért, példamutató emberi magatartásáért. Elismerést vehetett át Dobján Krisztián rendőr főhadnagy, az Enyingi Rendőrőrs Alosztály vezetőjeként Fejér megye közrendje és közbiztonsága érdekében végzett kiemelkedő szakmai munkájáért, példamutató emberi magatartásáért. A Fejér Megyei Közgyűlés elnökének dicséretében részesült Klamár Gábor bv. százados, a Közép-dunántúli Országos Büntetés–végrehajtási Intézetben osztályvezető-helyettesként végzett kiemelkedő szakmai munkájáért. Dicséretet vehetett át Törő Gábortól Varga Ernő tűzoltó ezredes, a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság főügyeleti Osztály vezetőjeként végzett kiemelkedő szakmai munkájáért.
 
 A Székesfehérváron szervezett megemlékezésen részt vett Maléter Pál özvegye, Gyenes Judith is. Férje a forradalom kitörésekor a Műszaki Kisegítő Alakulatok Országos Parancsnoka volt és az ő parancsnoksága alá tartozott a Kilián laktanya is. A Kilián laktanya hamar az ellenállás szimbolikus központjává vált, Maléter pedig a forradalom hőseként gyorsan nagy népszerűségre tett szert.
Nagy Imre perében a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedés bűntette vádjával halálra ítélték és az ítéletet 1958. június 16-án végre is hajtották a Kozma u. 13. sz. alatti gyűjtőfogház udvarán. Maléter Pál kihallgatásai során végig következetesen kitartott amellett, hogy 1956. október 23-a és november 4-e között Magyarországon forradalom zajlott. Gyenes Judith elmondta, hogy nem forradalmárként, hanem aggódó feleségként volt részese az 56-os forradalomnak. Az utolsó engedélyezett beszélője férjével 1957 május 8-án volt, utána soha többé nem látta. Ez a házassági évfordulójuk napja volt. Férjét ugyanazon a napon végezték ki, amikor Nagy Imre miniszterelnököt és Gimes Miklós újságírót.
 
 Gyenes Judith Vargha Tamással, a Honvédelmi Minisztérium államtitkárával közösen adta át a Maléter Pál-díjat.
 A kitüntetést Hrabovszky László kapta, az ’56-os és forradalom és szabadságharc szellemiségének ápolása érdekében végzett tevékenységének elismeréséül. Az 1956-os forradalom és szabadságharc hősei előtt tisztelgő megemlékezés-sorozatot a Vörösmarty Színház művészeinek ünnepi összeállítása zárta.