Szakrális emlékek Dél-Szlovákiából

 "Állíttatott keresztínyi buzgóságbul" címmel nyílt meg a révkomáromi Etnológiai Központ kiállítása a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. Az április 12-ig látható tárlat ízelítőt kíván nyújtani a dokumentálás módszeréből, illetve a térségben előforduló jellegzetes kisemlék-típusokból.

2004.02.28. 12:46 |

 "Állíttatott keresztínyi buzgóságbul" címmel nyílt meg a révkomáromi Etnológiai Központ kiállítása a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében.

 A Fórum Társadalomtudományi Intézet 1997-ben megalapított komáromi Etnológiai Központja kutatási priorításaival összhangban létrehozta Szakrális Kisemlék Archívumát. A vállalkozás célja, hogy a dél-szlovákiai települések kataszterében található szakrális kisemlékek (út menti keresztek, képoszlopok, szentek szobrai, kis kápolnák) teljességre törekvő adatbázisát teremtse meg. Az egyes emlékekről a helyszínen készülő fényképeken és rajzokon túlmenően lehetőség szerint a vonatkozó levéltári dokumentumok, a sajtó híranyaga, illetve a kapcsolódó szájhagyomány is felgyűjtésre és dokumentálásra kerül. A Szakrális Kisemlék Archívumban található adatok és dokumentumok a további tudományos kutatásokat éppúgy szolgálják, mint az egyes kisemlékek gyakorlati helyreállítását. Az április 12-ig látható tárlat ízelítőt kíván nyújtani a dokumentálás módszeréből, illetve a térségben előforduló jellegzetes kisemlék-típusokból.

 Dr. Liszka József néprajzkutató, az intézet igazgatója köszöntőjében elmondta: a kiállított fényképek, rajzok a vallási néprajz különlegességét, sajátosságait mutatják be, kultúrtörténeti jelentőségük óriási. Feleségével évek óta végzik ezt a munkát, a kiállítással pedig szeretnék bejárni egész Magyarországot.