Szabadtéri helyett templomi hálaadással folytatódott az Alsóvárosi hagyomány

A hagyományosan a Szőlő utcai keresztnél rendezett szabadtéri szentmise helyett - az időjárás viszontagságai miatt - a Maroshegyi (Szent Kristóf) templomban adtak hálát a Vasútvidéki Prohászka és a Maroshegyi Egyházközség tagjai a 2013-ban felújított Szőlő utcai kereszt felszentelésének évfordulóján, a Szent Kereszt felmagasztalásának ünnepéhez legközelebb eső vasárnapon. A szentmisét Lovász Rajmund ferences szerzetes celebrálta.
2017.09.17. 18:07 |
Szabadtéri helyett templomi hálaadással folytatódott az Alsóvárosi hagyomány

A szentmise kezdetén a hívek egyházközségi zászlók alatt vonultak be a templomba. Lovász Rajmund OFM – aki a Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány örökfogadalmas tagja s egy esztendeig Székesfehérváron segíti Tóth Tamás, esperes-plébános lelkipásztori munkáját – szentbeszédében felelevenítette a Szőlő utcai kereszt történetét. Elmondta, hogy az egykori alsóvárosi zarándokhelyen, a Szőlő utcában, Vida Pál hegymester kezdeményezésére 1902-ben közadakozásból állították fel a feszületet. 2013-ban, Mészáros Attila, a körzet önkormányzati képviselőjének és Tóth Tamás, esperes, a Prohászka templom plébánosának kezdeményezésére megújult a kereszt és a Városgondnokság szakembereinek, az egyházközségek tagjainak valamint az önkéntesek munkájának köszönhetően megszépült a környék is.

Az utak mentén álló keresztek emlékeztessenek minket az irgalmasságra” – folytatta a szentbeszédét Rajmund testvér, aki hozzátette, hogy a mai Evangélium (Máté 18; 21-35) is a megbocsátás fontosságára hívja fel a figyelmet, de – mint mondta, a Miatyánk szövegében is hangsúlyosan szerepel; „miképpen mi is megbocsájtunk az ellenünk vétkezőknek”. Az eseményen részt vett Mészáros Attila, Székesfehérvár alpolgármestere is.

A Szent Kereszt Felmagasztalásának ünnepe 335. szeptember 13-ára nyúlik vissza, amikor Jeruzsálemben felszentelték a bazilikát, amelyet Nagy Konstantin császár emeltetett Krisztus sírja fölé. A Szent Keresztet Nagy Konstantin császár édesanyja, Szent Ilona találta meg Jeruzsálemben. A Keresztet szeptember 14-én ünnepélyesen felmutatták az összegyűlt népnek. Innen az elnevezés: Szent Kereszt felmagasztalása.