Városüzemeltetés és fejlesztések - beszélgetés Bozai István városgondnokkal

A mintegy hatszázmilliós út-, járda- és parkolófelújítás mellett parkfelújításokra és parképítésre, továbbá közvilágítás korszerűsítésre is jelentős összeget költ idén a Városgondnokság a városüzemeltetési és létesítményfenntartási feladatok mellett. A 2022-es feladatokról Bozai István városgondnokkal beszélgettünk.
2022.02.22. 15:04 |
Városüzemeltetés és fejlesztések - beszélgetés Bozai István városgondnokkal

Székesfehérvár Városgondnokságának a Közgyűlés által elfogadott üzleti terve 5,2 milliárd forint önkormányzati támogatást jelent, e mellett azonban van saját bevétele is a cégnek. Hogy alakul az idei gazdálkodás, ha számokat nézzük, és mennyiben változott az előző évekhez képest? Hogyan lehet azt a minőségi városüzemeltetést, amit a székesfehérváriak megszoktak, 2022-ben is fenntartani?

Az önkormányzati támogatás nagyjából ugyanannyi, mint amennyit eddig kaptunk, az előző két év covidos két évében. Ami nagyon fontos, hogy 2020-ban az önkormányzat 500 millió forinttal csökkentette a Városgondnokság támogatását, ezt az összeget pedig bázisként meg is tartottuk. Különféle hatékonyságnövelő lépéseket tettünk meg: rengeteg alvállalkozót váltottunk ki saját kollégákkal, illetve új technológiák alkalmazásával próbáljuk hatékonyabbá tenni a munkafolyamatokat és valamennyire visszafogtuk a fejlesztéseket is az elmúlt két évben.

2022-ben azonban már elég komoly fejlesztési összeget is tartalmaz az üzleti terv.

Idénre már nagyon komoly saját bevételt is tervezünk, és bízunk benne, hogy nem lesz már a covid miatt további korlátozás, így a rendezvényszervezés is egyre jobban vissza tud jönni a feladataink közé. Több rendezvényt tudunk mi is tartani, és a rendezvényhelyszíneinket is jobban ki tudjuk majd adni. Ezek miatt is bízunk benne, hogy a 2020-as és 21-es évekhez képest közel 400 millió forint többletbevétellel tudunk számolni.

Ugyanebből az összegből azonban több létesítmény kell már fenntartani, tekintsünk csak a Sóstó Természetvédelmi Terület mellett az új Vadmadárkórházra és az ottani, még hátralévő kisebb fejlesztésekre vagy az új szabadidőparkokra...

A Sóstó Vadvédelmi Központ üzemeltetése új feladat lesz és idén tavasszal már meg fogjuk nyitni a nagyközönség előtt is. Nekünk is komoly kihívás, hiszen nem üzemeltettünk még hasonlót sem, de nagyon bízom benne, hogy népszerű, jól felszerelt és jó kis intézménye lesz a városnak. Vannak ugyan az országban hasonló létesítmények, de ennyire új és ennyire komplex nincs még egy az országban. Az első egy-két év lesz a próbaüzem, és meglátjuk, hogy valójában hogyan működik majd a gyakorlatban.

A Városgondnokság többek között olyan létesítményeket tart fent, mint a Bregyó, a Túrózsáki úti szabadidőpark vagy a Halesz. A legtöbb létesítményre folyamatosan kell energiát, pénzt és időt fordítani. Ezek közül is kiemelkedik az uszoda, ahol egyre több karbantartási feladat van...

Ez így van, ráadásul az uszodával az a problémánk, hogy már jóval több mint 30 éves épület, egyre nagyobb energia és pénz jól karbantartani, úgy, hogy a nagyközönséget megfelelő színvonalon tudjuk kiszolgálni. A másik nagyon-nagy kihívás, az a rengeteg fejlesztés, ami Székesfehérváron az elmúlt 7-8 évben indult. Ilyenek a teljesség igénye nélkül a már említett Túrózsáki úti szabadidőpark, a Palotavárosi tavaknál elkészült sportpark, a Bregyó hatalmas fejlesztései az atlétika központtal. Ezek mind újak, és sokkal drágábban, sokkal komplexebbel üzemeltethető létesítmények. Ha csak a Túrózsáki park példáját nézzük: előtte egy kívülálló bozótos terület volt, most pedig egy nagyon intenzíven fenntartható, rengeteg karbantartást igénylő terület. A fejlesztések után tehát, amelyeket a városban több százmillió forint értékben végrehajtunk, azok után komoly fenntartási kihívás is keletkezik.

A felújítások között idén is komoly súllyal bírnak az út- és járdafelújítási programok. Ezek a Városgondnokságnak milyen kihívást jelentenek, mennyi út- és járdafelújítás várható 2022-ben.

Idén a hangsúlyt próbáljuk a járdák felé áttenni – 600 millió forint áll rendelkezésünkre 2022-ben az utak, járdák, parkolók felújítására. Körzetenként arányosan oszlanak majd meg a munkák, hogy területenként arányosan fejlődjön Székesfehérvár. Bízunk benne, hogy ez megint komoly és jól látható fejlődést fog hozni, ami közvetlenül érinti a lakóközösségeket is. A város nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a nagy többmilliárdos fejlesztések mellett, a lakók mindennapi életéhez hozzátartozó területeken is fejlődjünk.

A parkok és a zöldterületek kapcsán is nemcsak fenntartásai, hanem felújítási, telepítési feladatai is vannak a Városgondnokságnak. Ebből is lesz idén több?

Igen, szerencsére a várostól is nagyon sok megbízást kapunk, most már nemcsak a parkok fenntartására, hanem a parkok építése, új parkok létrehozása és felújítása kapcsán, legyen szó akár új technológiák bevezetéséről is. Legnagyobb munkák 2022-ben egyértelműen az Aranybulla környezetének megújítása. Jelenleg körülbelül a kétharmadánál járunk a munkának, és idén tavaszra befejezzük. Ez közel 100 millió forintos parképítési, fa- és növényültetési, locsolóhálózat kiépítési feladat, egy nagyon-nagyon komplex és szép beruházás. Már látjuk azt is, hogy a Vörösmarty teret szeretnénk megújítani az idei évben. Itt a tervezési fázis egy bizonyos részén már túljutottunk, a képviselői helyszíni bejárással fogunk továbblépni. Természetesen várjuk a város összes többi területét érintő képviselői javaslatokat, a lakók javaslatait, hogy mit, hol, mikor, melyik zöldfelületen fejlesszünk.

Rengeteg technológiaváltást hajtunk végre: az egynyári virágokat megpróbáljuk évelőkre váltani – ez egész Európában elterjedt új trend a városokban.

Sokkal könnyebb a fenntartása, egész évben díszítőfelületet ad. Az új körforgalmakba tettünk ilyen évelőket, és sokkal-sokkal szebbek, mint a korábbi kialakítások. Alkalmazkodnunk kell a klímaváltozáshoz, olyan új növényeket kell ültetni, amelyek alkalmazkodnak a kialakult helyzethez. Nagyon sok olyan növényt, fát nem ültetünk már a városban, amit korábban nagyon szeretettek, elterjedtek voltak, de nem fenntarthatóak, vagy rengeteg kémiai növényvédelemmel kellene azokat életben tartani.

Ültetésből idén sem lesz hiány, minden tavasszal és ősszel készül a Városgondnokság, hogy fákat ültet el városszerte azokra a helyekre, ahol azt a közművek engedik.

Több 10 millió forint értékben ültetünk fákat minden évben, általában ősszel. Azt szeretjük, ha a tervezett, nagy faültetési akciók ősszel zajlanak, mert az akkor telepített fák nagyobb eséllyel maradnak meg. Az utóbbi időben az a tapasztalat, hogy nincs jelentős különbség a nagyobb és kisebb egyedek beszerzési árában, viszont a nagyobbnak sokkal előbb van díszítőértéke, nagyobb az oxigéntermelő képessége és hamarabb ad árnyékot is.

Tavaly volt szó arról, hogy Fehérvár virágoskertjét is kialakítják. Milyen fázisban van ez jelenleg?

Elindult a tervezés, és országos szinten az évelők meghonosításának egyik élenjáró kertészmérnökét bízzuk meg a feladattal. A munkát az önkormányzattal és a város főépítészével közösen végezzük, mert szó lehet esetleg a virágoskert bekerítéséről és a várkapu körüli terület újragondolásáról.

Egy nagyon-nagyon szép, komplex új tere lesz ez a városnak rengeteg virággal, minél kevesebb burkolt felülettel, inkább murvás sétánnyal.

Egyértelmű volt a városvezetés kérése, hogy rengeteg virág kerüljön a város virágoskertjébe. Megpróbálunk itt talajvíz-kutat fúrni, hogy azzal oldjuk majd meg az öntözést, és ne ivóvizet használjunk locsolásra. Többekben felmerült az a javaslat, hogy a város fűfelületeit is kutakból öntözzük, ám ez nagyon összetett kérdés. A talajvíz is az egész város vízháztartásának része. Teljesen korlátozásmentesen nem lehet kitermelni azért, hogy hektárnyi területeken locsoljuk a füvet. Ahogy a klímaváltozás miatt az egynyáriakat próbáljuk évelőkre cserélni, úgy a fűlocsolást is nagyon át kell gondolni, éppen a fenntartható város érdekében. Vizsgálni kell, hogy mely területeket locsoljuk és hol legyen olyan fű, ami sajnos kisárgul nyáron. Ezen területek zöldentartásához hatalmas mennyiségű vízre lenne szükség.

A fejlesztési és városüzemeltetési munkához, amelyekről eddig beszéltünk, megfelelő létszám is kell. Mennyi dolgozóval számolnak 2022-ben?

Nagyjából 2020-ig 650 dolgozója volt a Városgondnokságnak. Abban az évben kezdtük felülvizsgálni a létszámkérdést egyrészt a nagyon nehéz munkaerőpiaci helyzet miatt, másrészt a díjazás javítása érdekében. Akkor hoztuk azt a stratégiai döntést, hogy egy picit legyünk kevesebben, de a kevesebb dolgozó jobban keressen. Jelenleg 10 százalékkal kevesebben, nagyjából 570-en vagyunk. Ezzel párhuzamosan a technológia javítása is elindult, például a köztisztasági csoportnál nagy teljesítményű takarítógépek beszerzése, de van már egy robotfűnyírónk, és hamarosan érkezik még egy. Megpróbálunk olyan technológiákat meghonosítani a Városgondnokságnál, amely kevesebb, de jobban kvalifikált, jobban megfizetett munkaerőt kíván.

Ennek köszönhetően kisebb lett a fluktuáció is?

Érdekes a fluktuációnk: jelenleg mintegy négyszáz olyan ember dolgozik a Városgondnokságon, akik nagyon régóta itt vannak. Sajnos azonban olyan 150-170 körüli munkavállaló egy része tud maradni, másikuk elmegy, ugyanakkor azt tapasztaljuk, hogy összességében lényegesen kisebb lett a fluktuáció. Rengeteg dolgot kitalálunk, hogy itt tartsuk a jó munkaerőt, a duális képzésnek köszönhetően próbáljuk pótolni a kieső embereket, mert a munkaerőpiacról nehéz új dolgozókat behozni.

Abban bízok, hogy az a biztonság, amit a Városgondnokság tud nyújtani a munkavállalónak, a biztos munkakörülmények, a megfelelő szerszámok, mind-mind vonzóak.

Nálunk a törvényes munkaidőt kell betartani, ha valaki esetleg többet dolgozik, akkor túlóra jár érte, és persze időben mindenki megkapja a fizetését mindig. Nem ígéretek vannak, amire szerződünk, azt az összeget kapják meg. Sajnos az a tapasztalat, hogy a szabadpiacon ez nem mindig így van, főként amióta a megnövekedett felújítások miatt felhígult a szakma. Látjuk mi is, hogy a jó szakik kezdik értékelni azt a biztonságot, amit a Városgondnokság nyújt nekik.

Mennyire vonzó például, hogy innovatív technológiákat, rendszereket tanulhatnak meg a Városgondnokság kötelékében a szakemberek?

Úgy látjuk, hogy értékelik ezt. Mindig megpróbálunk arra odafigyelni, hogy a lehető legjobb technológiával dolgozzanak a kollégák.

A parkfenntartásnál pedig bizton merem állítani, hogy a régió piacvezető cége vagyunk.

A legnagyobb kapacitással és a legjobb színvonallal Székesfehérvár Városgondnokságnál találkozhat, ha valaki parkfenntartás, -építés és zöldfelület gondozásban dolgozik. Olyan, komoly minőségű gépekkel, eszközökkel, járművekkel, telephelyekkel találkozhat itt egy parkfenntartó, amelyekkel a magánszektorban szinte sehol. Azt látjuk, hogy a munkatársak pedig nagyon oda is figyelnek az eszközökre.

A gépekre visszatérve, idén például – a régi nagy seprőgép helyett, amelyet már nem lehet javítani – be fogunk szerezni egy komoly, reggeltől-estig a város útjait tisztítani tudó gépet. A legjobb lenne egy olyan, amelyet télen-nyáron lehet majd használni, mivel jelenleg az úttakarító gépeink nem tudnak télen dolgozni. Talán túl vagyunk a komolyan fagyos napokon, így már átszereltük őket, és a napokban megkezdhetik a munkát, hogy az utak és az útpadkák is megfelelő tisztaságúak legyenek. Ami az új takarítógép beszerzését illeti, a piac sajnos nem egyszerű, mert vannak olyan célgép beszerzések, amelyet 1,5 év szállítási határidővel vállalnak.

Egy szintén nagyon fontos fejlesztés, ami tavaly indult, és már az első üteme véget is ért, a közvilágítás korszerűsítése. Ez folytatódik idén?

Igen, folytatódik, az üzleti tervünkben szerepel 50 millió forint erre, amelyből az összes gyalogátkelőhely megvilágítását szeretnénk korszerűsíteni a városban.

Ez egy kicsit komplexebb feladat lesz, mint az első ütem, hiszen akkor lámpatesteket cseréltünk: 150 Wattos hagyományos lámpákat cseréltük 100 Wattos LED-eskre, amivel közel 50 százalékos energiamegtakarítást értünk el, miközben több fényt is adnak. Ez tehát energiahatékonysági beruházás volt, míg a gyalogátkelőhelyeknél kimondottan balesetbiztonsági szempontokat tartunk szem előtt a fejlesztéskor. Nagyon sok helyen a jelenlegi szabványnak már nem felel meg a világítás, mert nincs az átkelőhely mindkét oldalán villanyoszlop – ezeken a helyeken villanyoszlop-telepítések is lesznek. Lámpatesteket is cserélünk és mindenhol szabványos, méretezett világítást szeretnénk, mert úgy ítéljük meg, hogy a gyalogátkelőhelyek az egyik legbalesetveszélyesebb területek jelenleg, illetve a jobb megvilágítás miatt a szubjektív biztonságérzet is nőni fog majd a fejlesztéseknek köszönhetően mind a gyalogosoknál, mind pedig az autósoknál.

Interjú