Oktatási célokat is szolgáló közösségi kertet avattak Székesfehérváron

Kertavató ünnepséggel folytatódott az Esélyegyenlőség tematikus programsorozat. Az Arany János EGYMI szakiskolai intézményegységének Seregélyesi úti telephelyén megvalósult és szerdán ünnepélyes keretek között felavatott kert tervezése három workshop során a diákok, tanáraik és más érdekelt szervezetek bevonásával valósult meg. A munka nem áll meg, az AgriGo4Cities projekt 2019 júniusának végéig tart.
2018.04.25. 15:32 |
Oktatási célokat is szolgáló közösségi kertet avattak Székesfehérváron

Áprilisban, a Seregélyesi út 123 alatt, - ahol jelenleg az Arany János EGYMI szakiskolai oktatása folyik - alapították meg Székesfehérvár legújabb közösségi kertjét, ami oktatási célokat is szolgál majd. A kert a Közép-dunántúli Regionális Innovációs Ügynökség AgriGo4Ctites elnevezésű projektjének keretében, az ügynökség és a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Fejér Megyei Kirendeltségének együttműködésben valósult meg. A projekt célcsoportja az Arany János EGYMI szakiskolai tanulói, akik részt vettek a kert tervezésében, megalapításában és akik a kertet használni fogják. A projekt kiemelt célja a társadalmi befogadás erősítése és a részvételalapú tervezési módszerek megismertetése és elterjesztése.

A szakiskola tanulói az egész építési folyamatba bekapcsolódtak, így részt vettek az ágyásokhoz szükséges raklapok méretre vágásában és összeszerelésében, valamint a föld hordásában is. A tanulók mellett az építkezésben a Közép-Dunántúli Regionális Innovációs Ügynökség (KDRIÜ) minden munkatársa örömmel és lelkesedéssel vett részt így a munka gyorsan és jó hangulatban zajlott. A kert és a hozzá kapcsolódó közösségi tér a nap végére teljesen megépült, így másnap már el is tudták kezdeni a kertészkedést az iskola diákjai, akik közül elsősorban a kertész, virágkötő és konyhai kisegítő tanulók veszik nagy hasznát a kertnek, de a többiek is hasznos ismeretekkel gyarapodhatnak.

Dr. Szépvölgyi Ákos, a Közép-dunántúli Regionális Innovációs Ügynökség ügyvezető igazgatója örömének adott hangot, hogy a közösségi kert létrejött: mint mondta, a vállalásuk az volt, hogy az európai uniós projekt keretében hátrányos helyzetű társadalmi csoportoknak segítsenek a szociális és gazdasági integráció javításában. A használóknak azt kívánta, hogy élvezzék a munkájuk gyümölcsét - és zöldségét is.

Az iskola nevében Fülöp Anita, a szakiskolai intézményegység vezetője mondott köszönetet, és azt mondta, hogy az új, szép környezetben tanuló diákok a közösségi kertnek köszönhetően egy újabb, nagyszerű tevékenységgel gazdagodhatnak vagy jöhetnek ki pihenni akár szabadidejükben.

A kert megépítésével a munka nem áll meg. Az AgriGo4Cities projekt 2019 júniusának végéig tart, a következő időszakban a magyar és a nemzetközi partnerek tapasztalatainak összegyűjtése és publikálása történik majd meg, így a partnerek tudása és javaslataik bárki számára elérhetővé válnak. Székesfehérváron a következő lépés a kert használatba vétele, valamint a kert működési kereteinek kialakítása és nyomon követése lesz.

A kert tervezése és megalapítása sok székesfehérvári szervezet, cég és személy összefogásával valósult meg. A projekt a Duna Transznacionális Programból, az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával, az Európai Unió és a Magyar Állam társfinanszírozásával valósult meg. A kert tervezését szakmai tudásukkal és ötleteikkel segítették a Gaja Környezetvédő Egyesület tagjai.

A rendezvényen részt vett Kosinszky Zsuzsanna az Emberi Erőforrások Minisztériuma Társadalmi Kapcsolatok Osztályának képviseletében, Mátrahalmi Tibor, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Fejér Megyei Kirendeltségének igazgatója, Juhász László, környezetvédelmi tanácsnok, Viza Attila önkormányzati képviselő, valamint a létrehozásban közreműködő személyek, székesfehérvári szervezetek, cégek képviselői.