Akadémiai adatbázis a kistérségek rendszerváltás utáni fejlődéséről

 Ingyenesen elérhető és bárki által felhasználható az a mintegy 3 millió adatot és 9 ezer térképet tartalmazó a magyarországi kistérségek rendszerváltás utáni fejlődését bemutató online adatbázis, amely a Magyar Tudományos Akadémia Közgazdaságtudományi Intézetének adatbankján alapul. A laikus érdeklődők, kutatók mellett a rendszer hasznos segítség lehet a befektetéssel foglalkozók helyszínválasztásának megkönnyítéséhez.
2009.09.29. 08:10 |
Ingyenesen elérhető és bárki által felhasználható az a mintegy 3 millió adatot és 9 ezer térképet tartalmazó a magyarországi kistérségek rendszerváltás utáni fejlődését bemutató online adatbázis, amely a Magyar Tudományos Akadémia Közgazdaságtudományi Intézetének (MTA KTI) adatbankján alapul.
 
 
A laikus érdeklődők, kutatók, és településfejlődési elemzésekkel foglalkozó elemzők, kutatók mellett a rendszer hasznos segítség lehet a befektetés ösztönzéssel foglalkozó állami és önkormányzati szerveknek, a magánbefeketések helyszínválasztásának megkönnyítéséhez, de akár a hosszú távú önkormányzati fejlesztési stratégiák megalapozásához is - mondta a Napinak Tóth István János, az MTA KTI tudományos főmunkatársa.
 
Az egyelőre csak béta változatban működő Erőforrástérkép (www.eroforrasterkep.hu) régiós, kistérségi, de akár településekre lebontva teszi elérhetővé a társadalmi és gazdasági élet különböző területére vonatkozó, közel 200 indikátor adatait 1990-2007 között. A munkaerő-piaci, gazdasági és például adózási mutatók mellett társadalmi és infrastrukturális adatokat is tartalmaz.
 
A korábban létrehozott interaktív térképtáraknál vagy az idősoros lekérdezések, vagy pedig a keresztösszefüggések megjelenítésével voltak problémák - ezeket igyekeztek kiküszöbölni az MTA KTI kutatói. Õk egyébként 2007 óta foglalkoznak olyan on-line elérhető programok fejlesztésével, amelyek területi (régiós, megyei, kistérségi és településszintű) társadalmi és gazdasági adatok lekérdezésére és letöltésére adnak lehetőséget.
 
A fejlesztők a frissítések mellett szeretnék tovább bővíteni az adatbázist, példának okáért az uniós, vagy tisztán költségvetési forrásból megvalósult fejlesztések későbbi hatásai érződnek-e az egyes kistérségekben, továbbá az angol nyelvű változatát is létrehozni.
 

Magyarország

  1. Általános iskolai beiratkozás

    Április 18-án és 19-én (csütörtökön és pénteken) kell beiratkozniuk az általános iskolába azoknak a tanköteles diákoknak, akik szeptemberben kezdik az első osztályt.

    2024.04.17.
  2. Április 1-től lehet napi e-matricát vásárolni - előre is megvehető

    2024. április 1-től bevezetésre kerül a napi e-matrica Magyarországon. Az úthasználati jogosultság egy, a vásárló által megjelölt naptári napra lesz érvényes, és a teljes hazai díjköteles úthálózaton használható lesz. Motorokra - a heti (10 napos) és havi e-matricákhoz hasonlóan - kedvezményes áron lehet majd megvásárolni a napi autópálya-matricát.

    2024.03.29.
  3. Nemzetközi konferencia a kastélyban

    Az idei év a légierőről szól a Magyar Honvédségnél - jelentette ki a honvédelmi miniszter pénteken, a Fejér vármegyei Fehérvárcsurgón rendezett nemzetközi konferencián. A kétnapos konferenciát a Károlyi József Alapítvány szervezte a francia, a svájci és a holland nagykövetség, az Olasz Kulturális Intézet, az Osztrák Kultúrfórum, a Magyar-Német Intézet, a Mathias Corvinus Collegium Budapest, valamint a Hanns Seidel Alapítvány és a Konrad Adenauer Alapítvány támogatásával.

    2024.03.22.
  4. Kitiltották a kamionokat

    Április 2-től 7,5 tonnás súlykorlátozást lép életbe Székesfehérváron Új Csóri út egy szakaszán - közölte az MTI-vel a Magyar Közút Nonprofit Zrt. Székesfehérváron a 801-es főúton, az Új Csóri úton Veszprém irányából a 8202-es Székesfehérvár-Kincsesbánya összekötő úti csomóponttól az Új Csóri úti körforgalomig vezetnek be súlykorlátozást a Magyar Közút Nonprofit Zrt. szakemberei. 

    2024.03.21.