Emelkedik a szabadtéri tüzek száma - Fehérváron továbbra is tilos égetni

Az elmúlt napok tavaszias időjárása miatt megemelkedett a szabadtéri tüzek száma. A veszélyt a száraz aljnövényzet és az avar jelenti, ami csapadékmentes időjárás esetén nagyon könnyen meggyulladhat. Sok helyen már a tavaszi kerti munkáknak is nekiláttak, elégetik a kerti zöldhulladékot. Székesfehérváron egy-egy őszi és tavaszi hetet kivéve egész évben tilos a nyílt téri égetés.
2017.02.25. 09:04 |
Emelkedik a szabadtéri tüzek száma - Fehérváron továbbra is tilos égetni
A szabadtéri tűzesetek 99 százaléka emberi gondatlanságra vezethető vissza. Az időnként jelentős kárral járó tüzek megelőzhetőek, ha tisztában vagyunk a szabadtéri égetés szabályaival:
 
  • belterületen csak ott szabad kerti zöldhulladékot égetni, ahol ezt az önkormányzat rendeletben engedélyezi, ilyen esetben is csak a rendeletben meghatározott időben szabad égetni;
  • ha az önkormányzatnak nincs a kerti zöldhulladék égetésre vonatkozó rendelete, akkor az tilos;
  • a külterületi tarlóégetést és vágott növényi hulladék égetését a munkálatok előtt tíz nappal engedélyeztetni kell a helyi katasztrófavédelmi kirendeltséggel;
  • a szabadban meggyújtott tüzet soha ne hagyjuk felügyelet nélkül és minden esetben gondoskodjunk megfelelő mennyiségű oltóanyagról;
  • mindig legyen nálunk a tűz oltására alkalmas kézi szerszám, és csak akkora tüzet gyújtsunk, amekkorát folyamatosan felügyeletünk alatt tudunk tartani.
  • ha feltámad a szél, azonnal hagyjuk abba az égetést és oltsuk el a tüzet;
  • háztartási szemét, veszélyes hulladék, építési törmelék (pl.: műanyag, gumi, PET palack, újságpapír, ágymatrac, pelenka) égetése TILOS, tehát semmilyen körülmények között nem engedélyezett!
A szabályok megszegése esetén tűzvédelmi bírságot lehet kiszabni! Ha valaki a kertjében úgy éget zöldhulladékot, hogy azt nem engedélyezi önkormányzati rendelet, vagy nem a rendeletben meghatározott időben végzi, az 20 ezer forinttól 60 ezer forintig terjedő bírságra számíthat. Aki engedély nélkül éget külterületen, az 50 ezer forinttól fél millió forintig terjedő bírságra számíthat. Ha az égetés során akkora tűz keletkezik, ami miatt a tűzoltóknak be kell avatkoznia, 20 ezer forinttól 3 millió forintig is terjedhet a bírság - áll a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság közleményében.