Népművészeti kiállítás nyílt Fehérváron az Evangélikus Gyülekezeti Házban

A reformáció történelmi és kulturális öröksége az élő népművészetben” címmel képzőművészeti kiállítás nyílt pénteken, a Székesfehérvári Evangélikus Egyházközség Gyülekezeti Házában. A Népművészeti Egyesületek Szövetsége és a Fehérvári Kézművesek Egyesülete szervezésében megvalósuló, a Reformáció Emlékévéhez kapcsolódó tárlaton 40 közép-dunántúli egyéni alkotó és egy szakkör összesen 85 alkotását állították ki.
2017.09.29. 19:23 |
Népművészeti kiállítás nyílt Fehérváron az  Evangélikus Gyülekezeti Házban

Az elmúlt esztendő végén meghirdetett pályázatra Kárpát-medencében élő, a népművészet hagyományai iránt elkötelezett alkotók, alkotóközösségek műveit várták. „A kiírás elsődleges célja az volt, hogy a népi kézművesség képviselői hozzájáruljanak ahhoz, hogy a templomok, gyülekezeti termek, egyházi intézmények, valamint az élet nagy fordulóihoz kapcsolódó egyházi szertartások tárgyai, kellékei megújulhassanak.” – elevenítette fel a pályázati felhívást Szenczi Jánosné, a Fehérvári Kézművesek Egyesületének elnöke. Pályázni lehetett fafaragás, textilművészet, fazekasság, fémművesség és egyéb mesterségek területein, olyan alkotásokkal, amelyek szellemiségükben, alkalmazott jelképeik által a protestáns egyház hagyományait tükrözik. A felhívásra végül 126 pályamunka érkezett Fejér, Veszprém és Komárom-Esztergom megyékből, amelyeket szakmai grémium bírált el és 85 alkotás kiállítására tett javaslatot. Bencze András evangélikus lelkész az alkotások szépsége mellett Isten és az alkotó közötti szeretetkapcsolatra hívta fel a figyelmet.

Az embert halhatatlan lelke emeli ki a teremtett világból. Ez a lélek tesz képessé bennünket arra, hogy alkothassunk, s amikor az ember alkot, a legjobb énje mutatkozik meg.” – emelte ki a tárlatot megnyitó beszédében Dr. Kovács Béla Sándor, a Székesfehérvári Reformáció Emlékbizottság elnöke. A kiállítást Dr. Varró Ágnes, néprajzkutató ajánlotta a látogatók figyelmébe. Az ünnepségen közreműködött a Hungarikum együttes.