Néma koszorúzás volt a Katyń keresztnél a lengyel-magyar barátság napján

Koszorút helyezett el a Katyń keresztnél dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke és dr. Cser-Palkovics András polgármester a lengyel-magyar barátság napja alkalmából. Ezt követően a Jávor Ottó téren fejet hajtottak a helyi Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat és a Klub Polonia tagjai is.
2021.03.23. 12:57 |
Néma koszorúzás volt a Katyń keresztnél a lengyel-magyar barátság napján

Kedden délelőtt Székesfehérvár és Opole testvérvárosok polgármesterei videóbeszélgetésben köszöntötték egymást, és a járványhelyzet harmadik hullámának a megéléséről cseréltek eszmét.

A lengyel-magyar barátság napjának tiszteletére dr. Molnár Krisztán, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke és dr. Cser-Palkovics András polgármester koszorút helyeztek el a Katyn Emlékkeresztnél.

Ezt követően a Székesfehérvári Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat képviselői és a Klub Polonia tagjai is néma koszorúzáson vettek részt a Jávor Ottó téri emlékműnél. A lengyel testvérváros, Opole és Opole vajdaság képviselői egy időben hajtottak fejet a székesfehérvári megemlékezőkkel, a saját városukban álló ’56-os emlékoszlopnál. A tavalyi évhez hasonlóan idén is így valósult meg a hagyományos „közös” tiszteletadás.

A délelőtt folyamán Arkadiusz Wiśniewski, Opole polgármestere és dr. Cser-Palkovics András online beszélgetésben köszöntötték egymást, kifejezve a kapcsolattartás fontosságát a járványhelyzet okozta nehézségek ellenére is.

Az eszmecserében kölcsönösen érdeklődtek, hogyan élik meg a koronavírus-járvány harmadik hullámát, hogyan működnek a városok. A kórházak ellátási nehézségeitől a beoltások haladásán, szervezésén keresztül érintették a vendéglátás és a vállalkozói szektor támogatásának, a hivatalok működésének a kérdéseit, kitérve a pénzügyi-költségvetési kihívásokra, a korlátozások témáira. Opolében és Székesfehérváron hasonló működésbeli, gazdasági problémákkal küzdenek, hangzott el a beszélgetésben, és az emberek egyre nehezebben élik meg a személyes kapcsolattartás, a közösség hiányát. A városvezetők kifejezték: remélik, hogy nyárig stabilizálódik a helyzet, és nyugodtabb időszak következik a testvérvárosok életében.

Fejér megye és Opole vajdaság is tartott online egyeztetést, közösségeik nevében Pálffy Károly alelnök és Rafał Bartek, Opole Vajdaság Közgyűlésének elnöke beszélgettek az aktuális kérdésekről és kihívásokról a lengyel-magyar barátság napján.

A Lengyel Köztársaság budapesti nagykövete, Jerzy Snopek dr. Cser-Palkovics András polgármesternek küldött levelében köszöntötte a fehérvári magyar és lengyel lakókat, a két nemzet évezredes barátságának az ünnepén. Az újkori szabadságharcok, majd a világháborúk és az azt követő időszak kölcsönös szolidaritása mellett felidézte a régebbi évszázadok történelmi összekapcsolódását: szólt a Kárpát-medencei letelepedést követő közös keresztény értékrend mentén végbement fejlődésről, a középkor dinasztikus kötelékeiről, a tatárok és a törökök ellen vívott harcokról, amelyek tovább erősítették a sorsközösséget a két nemzetben.

A jelennel kapcsolatban pedig azt fogalmazta meg: „(…) mind Lengyelország, mind Magyarország a kereszténység szószólója az európai fórumon. Védelmükbe veszik, mint akkor, amikor a kereszténység védőpajzsát alkották.” A nagykövet köszönetet mondott a polgármesternek, hogy Székesfehérvár és Opole együttműködésének a támogatásával a két nemzet közötti értékálló barátságot erősíti. Az irodalomtörténész és fordító saját, a lengyel-magyar kötelékről szóló versével zárta sorait: „Lengyel, magyar két jó testvér,/ Kering bennük közös seb-vér,/ Együtt sírnak és mulatnak,/ Szeretői szabadságnak!”