Néhány perc alatt lángba borulhat a lakás ha nem figyelünk a gyertyákra

Kigyulladt fenyőfától lángba borult egy lakás december 20-án Székesfehérváron. Mindez természetesen csak egy bemutató volt, amellyel a katasztrófavédelem arra hívta fel a figyelmet, hogy milyen könnyen alakul ki egy pusztító lakástűz. Fejér megyében évente átlagosan kétszázharminc lakástűzhöz riasztják a tűzoltókat, pedig ezek a tűzesetek könnyen megelőzhetőek lennének.
2018.12.20. 18:09 |
Néhány perc alatt lángba borulhat a lakás ha nem figyelünk a gyertyákra

Télen az év többi időszakához viszonyítva duplájára emelkedik a lakástüzek száma. Ennek az az oka, hogy ilyenkor az emberek többet tartózkodnak otthon, fűteni kell és a karácsony előtti készülődés, a konyhai sütés-főzés, valamint az ünnepi dekoráció is hozzájárul a lakástüzek számának emelkedéséhez. Ennek az időszaknak a veszélyeire hívta fel a figyelmet a Fejér Megyei Tűzmegelőzési Bizottság a Rákóczi utcai parkolóban tartott bemutatóval.

A felállított konténerben egy nappalit rendeztek be, amely teljesen kiégett. A tűz a karácsonyfa egyik égő gyertyájáról terjedt át a szoba többi részére. A járókelők jól megfigyelhették a tűz pusztítását, azt, hogy néhány perc alatt hogyan borítanak el mindent a lángok és hogyan tud megsemmisülni egy átlagos nappali. A tüzet a székesfehérvári hivatásos tűzoltók fojtották el, miközben a lakástűzesetek megelőzéséhez hasznos tanácsokat halhattak az érdeklődők.

A Fehérvári Tűzoltó Egyesület azt is bemutatta, hogy mi történik akkor, ha valaki a tűzhelyen felejt egy olajjal teli serpenyőt és az így keletkező tüzet megpróbálja vízzel eloltani. Az étolaj háromszáz Celsius-fok felett már meggyulladhat, az ilyen tüzeket viszont szigorúan tilos vízzel eloltani. Ha valaki megpróbálná, az nemcsak az egész konyháját, hanem önmagát is komoly veszélybe sodorná, hiszen ha az égő étolaj vízzel keveredik, egy több méter magasságú tűzgömb keletkezik. Ilyen esetben egész egyszerűen egy fedővel kell lefedni a serpenyőt és el kell zárni a tűzhelyet. A nagyobb lakástüzek egy otthoni füstérzékelővel megelőzhetőek, hiszen a tűz kialakulásának legelején már hangosan sípol az érzékelő.