Munka után indul a második műszak

 Az otthoni feladatok háromnegyedét Magyarországon a nők végzik el – derült ki a Tárki felmérésből. A hagyományosnak tekinthető házimunkák, mint például a mosás, a mosogatás, a takarítás és a vasalás még mindig a nők feladata, ezért kevesebb idejük marad az előléptetésükhez szükséges informális kapcsolatok ápolására. A ház körüli munkákból és a programok szervezéséből már a férfiak is kiveszik a részüket.
2013.03.07. 09:36 |
 Öt órát töltenek a magyar nők átlagosan naponta a házimunka elvégzésével– derült ki a Tárki felmérésből. A hagyományosnak tekinthető feladatok, mint például a mosás, a mosogatás, a takarítás és a vasalás még mindig a nők feladata, ezért kevesebb idejük marad az előléptetésükhez szükséges informális kapcsolatok ápolására. A ház körüli munkákból és a programok szervezéséből már a férfiak is kiveszik a részüket.
 
 Nagy Beáta,
docens
"A részmunkaidő kétélű fegyver, mert a rövidebb munkaidő alacsonyabb fizetéssel és hosszabb távon kisebb nyugdíjalappal jár"
 Kubik Anna, Kossuth-díjas színművész"
A háztartási teendők elvégzése általában éjszakára vagy reggelre marad, amibe már a lányom is besegít."
 
 Märcz Ágnes, ingatlanközvetítő
"A titok nyitja a jó fizikai-mentális kondíció, a hatékony szervezés és a pontos időbeosztás."
 
 
 

 Nagy Beáta, a Budapesti Corvinus Egyetem docense azt mondta, a jelenség hátterében az áll, hogy a nőknek több olyan feladatot is el kell látnia, amit korábban nem kellett. Például a munkahelyi étkeztetés leépítése miatt gyakrabban főznek. "A magyar munkaadók nagy része tartózkodik a fiatal nők alkalmazásától vagy előléptetéséről, mert azon kívül, hogy szülés után több évre kiesnek a munkából; a hétköznapokban családanyaként is helyt kell állniuk, akik otthon maradnak, ha megbetegszik a gyerekük" – jegyezte meg a szakértő.

Az apák is be tudnak segíteni


  Nagy Beáta kiemelte, a rugalmas foglalkozási formák, mint például a távmunka vagy részmunkaidő is kétélű fegyvernek számít: egyrészt ezekben az esetekben a házimunka még inkább a nőkre hárul, másrészt rövidebb munkaidő alacsonyabb fizetéssel és hosszabb távon kisebb nyugdíjalappal jár, amely csak még jobban felerősíti a két nem közötti egyenlőtlenséget.
 
 A szakértő szerint úgy lehetne a problémát megoldani, ha a nők nem három évig lennének gyesen, így a pályafutásuk nem szakadnak félbe; illetve a társadalomban még jobban elterjedne az a felfogás, hogy a család körüli feladatokat az apák is el tudják látni például gyereknevelési szabadságot vehetnek ki, ezért kieshetnek a munkából.
 
Nehéz az összeegyeztetés

Kubik Anna, Kossuth-díjas színművész is nehezen egyezteti össze a munkáját ,és a magánéletét, mert állandóan rohanásban van. "Egyszerre nem lehet minden helyen maximálisan helyt állni. Valamiből mindig engedni kell, de sokat segít, ha az elvégzendő feladatokat fontossági sorrendbe állítom" - mondta Kubik Anna.
 
Märcz Ágnes, ingatlanközvetítő szerint a ház körüli teendőkből a család többi tagjai is kiveheti részét, de sokszor még így is előfordulhat, hogy egy nőnek egyszerre öt dologra kell figyelnie.Az ingatközvetítő megjegyezte miközben a tűzhelyen fő az ebéd, elmossa a koszos edényeket, mert így időt és energiát takarít meg. A többi házimunkát rendszeresen, folyamatosan, és következetesen végzi, emiatt a feladatok sem torlódnak fel, ezért mindig jut idő a pihenésre.
 
Üveglabirintus: túl az üvegplafonon
 
A nőknek a karrierépítésük során nemcsak egy plafont kell áttörniük, hanem folyamatosan akadályokba ütköznek.
 
1. akadály: az előítélet
A nők teljesítményét az ugyanolyan végzettségű férfi kollegáikhoz képest alul értékelik, amely például a keresetek közti különbségekben is megnyilvánulhat.
 
2. akadály: ellenállás
A sikeres női vezetőket az emberek nehezen fogadják el, mert önzőnek és kellemetlennek tartják őket.
 
3. akadály: vezetési stílus
A nőknek egyszerre kell nőiesnek például megértőnek, és férfiasnak többek között keménynek, határozottnak és ellenőrzőnek lennie.
 
4. negyedik akadály: a munka és a magánélet összeegyeztetése
Itthon még mindig a nők szakítják félbe a karrierjüket, és a házi munka nagy része is nagyrészt rájuk hárul, ezért kevesebb idejük marad az előléptetésükhez szükséges informális kapcsolatok ápolására.