Modern Városok Program - ezek lesznek a következő évek nagy fehérvári fejlesztései

A Szent György Kórház új belgyógyászati és onkológiai épületének építéséről, a középiskolai campus kialakításáról, a Fekete Sas Szálló felújításáról és a Zichy-liget projektről, a Zöld Város - Fehérvár Tüdeje Programról, az Alba Arénáról, a Börgöndi repülőtér fejlesztési lehetőségéről és Velencei-tavi térség fejlesztéséről is szó volt azon a sajtótájékoztatón, amin a Modern Városok Program fehérvári projektjeit mutatták be.
2017.07.05. 15:07 |
Modern Városok Program - ezek lesznek a következő évek nagy fehérvári fejlesztései

Vargha Tamás országgyűlési képviselő, elmondta, hogy évekre, évtizedekre meghatározza Fehérvár jövőjét is a Modern Városok Program. "A kormány elfogadta Székesfehérvár javaslatait és egy komoly program keretében valósulnak meg ezek a helyi fejlesztési elképzelések." Kiemelte, hogy mindannyian örülünk, hogy Fehérvár is azon városok közé tartozik, ahova szívesen költöznek az emberek, ez pedig az elmúlt évek közös munkájának is köszönhető.

Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség miniszterhelyettese, Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője, a Honvédelmi Minisztérium miniszterhelyettese, valamint dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere a Hiemer-házban tartottak közös sajtótájékoztatót a Modern Városok Program keretében megvalósuló székesfehérvári fejlesztésekről.

Csepreghy Nándor a Miniszterelnökség miniszterhelyettese a Modern Városok program elindításának hátteréről beszélt, kiemelve, hogy a program a térségnek munkalehetőséget és növekedési potenciált teremt. "Az önálló és erős magyar gazdaság akkor lehet sikeres, ha nem csak Budapest és Pest megye fejlődik, hanem a vidéki városok is. A Modern városok program ennek garanciája, hiszen javítja a városok elérhetőségét több száz milliárd forint értékű közlekedési beruházással, megteremti a saját lábra állás feltételeit az ipari parkokkal és lehetőséget ad a szabadidő értelmes eltöltésére a sport- és kultúrafejlesztési elemekkel." Elmondta, hogy mintegy 3500 milliárd forint értékű fejlesztést tartalmazó program befejezésekor mind a 23 város elérhetővé válik legalább gyorsforgalmi úton, az egészségügyi ellátás minőségében vagy az oktatás fejlesztésében megszűnnek a különbségek, így az életszínvonal minősége nem lesz rosszabb vidéken, mint például a fővárosban. 

Cser-Palkovics András polgármester prezentáció keretében ismertette a fehérvári Modern Városok Program keretében megvalósítandó projektjeket. Elmondta, hogy valamennyi előkészítés alatt álló projektre a becsült összköltség 68,056 milliárd forint. Ilyen segítséget fejlesztési források tekintetében az önkormányzat még nem kapott kormánytól, mint most. Beszélt arról is, hogy az adósságkonszolidációt is történelmi segítségnek érezte a város, ami összességében 18 milliárd forintot meghaladó segítség volt Székesfehérvárnak. Kiemelte, hogy Székesfehérvár bizalmat kapott a kormánytól, mégpedig azt, hogy nem Budapesten döntik el, hogy mi jó a székesfehérváriaknak és a környéken élőknek, hanem ezt ránk bízták: mi határozhattuk meg saját programalapon, hogy mire szeretnénk felhasználni ezeket a forrásokat.


A Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház belgyógyászati és onkológiai tömbjének, valamint új parkolók építésének a megvalósítása, melyre a 2016. évi forrás 7 milliárd forint, és jelenleg az előkészítési munka zajlik. Az engedélyezési tervek nyáron készen lesznek.

Középiskolai Campus megvalósítására a 2016. évi forrás 7,5 milliárd forint. Míg a 2017-2019 évek központi költségvetési keretösszege 8,375 milliárd forint. A projekt előkészítési-tervezési szakasza várhatóan 2018. első negyedévéig tart, amikor a kivitelezésre vonatkozó közbeszerzési eljárás indul.

Fekete Sas Szálló rekonstrukciójának és fejlesztésének a tervezett összköltsége 3,8 milliárd forint, mely művészeti koncepció kidolgozását és kiállítási program megtervezését foglalja magában, aminek a megvalósítása várhatóan 2018. II. félév - 2019. II. félév. A Zichy liget rendezésével kapcsolatos fejlesztésekre 5,7 milliárd forint áll rendelkezésre, aminek várható megvalósulása 2019. I. félév - 2022. II. félév.

Zöld Város - Fehérvár Tüdeje projekt tervezett megvalósítása 2019. II. félév – 2021. I. félév. Erre a 2016. évi forrás egymilliárd forint, míg az igényelni tervezett további támogatás 5,945 milliárd forint. Az „Alsóvárosi rét” megvásárlása megtörtént, a II. és III. ütemre vonatkozó Tanulmányterv 2016 őszére elkészült. Jelenleg folyamatban van a II. ütem talajvizsgálatának az előkészítése, valamint a tervezési szakasz, mely 2017. II. félévtől 2019. I. félévig várható.

Az új multifunkcionális rendezvény- és sportcsarnok terveivel kapcsolatban elmondta, a 2016. évi forrás 0,509 milliárd forint, míg az igényelni tervezett további támogatás összege 13,311 milliárd forint. A tervezett összköltség 13,820 milliárd forint. Az építési engedély már jogerős, a vízi közművekkel kapcsolatos engedélyeket benyújtották, a közúthálózat engedélyezési terveinek készítése folyamatban van. A kivitelezés közbeszerzési eljárásának megindítása várhatóan 2017. II. félév.

Székesfehérvár - Börgönd repülőtér és ipari terület fejlesztésére a tervezett összköltség 12,376 milliárd forint. A tervezett megvalósítás 2018. II. félév – 2020. II. félév. Jelenleg az előkészítési munka zajlik: a szakmai egyeztetések, a kormány előterjesztés előkészítése, valamint a támogatói döntés és a tervezési szakasz folyamata, mely 2017. II. félévtől 2018. II. félév végéig várható.

A Velencei-tó és környezete hatékonyabb turisztikai kihasználását biztosító rehabilitációját, valamint infrastrukturális fejlesztését is tartalmazza a fehérvári Modern Városok Program. Az érintett ingatlanok körének pontos meghatározása, valamint az engedélyezési és kiviteli tervek előkészítése, mely várhatóan 2018. I-II. félévére realizálódik. Ennek tervezett összköltsége 2,54 milliárd forint.

Városfejlesztés

  1. Elkészültek a tervek a felújításra

    Elkészült a városi uszoda energetikai felújításának, illetve a szaunarészleg bővítésének a terve, amit a Városfejlesztési Kft. szakemberei terveztek meg az üzemeltető Városgondnokság megrendelésére. Az uszoda 1989-es átadása óta jelentős felújításon még nem esett át. A város üzemeltetési szempontból legdrágább létesítménye évente 850 millió forintból működik, ami jelentősen csökkenne egy átfogó felújítás után.

    2024.04.25.
  2. 64 új kórterem a kórházban

    Székesfehérváron zajlik az ország egyik legjelentősebb egészségügyi beruházása. A 112 ágyas, 64 kórtermes új kórházi épület a belgyógyászaton kívül a tüdőgyógyászati osztálynak ad majd otthont, de itt kezelik majd a rákos és fertőzéses megbetegedéssel küzdő betegeket is. Az új kórházi épület, a teljes berendezéssel együtt nyáron állhat a fehérvári egészségügy szolgálatába.

    2024.04.23.
  3. Fejlesztések Csalán

    A Depónia Nonprofit Kft. csalai központjában két fontos beruházás is elkészült: egy megújult, 21. századi lakossági fogadóteret alakítottak ki, valamint a hulladékkezelő központ belső útját is felújították. A fejlesztésekrő tartott tájékoztatón elhangzott, hogy már nem csak érkezik, hanem távozik is a hulladék Csaláról, ami más helyeken kerül újrahasznosításra.

    2024.04.22.
  4. Turbósítás, kétsávosítás

    A város saját költségén indította el az Új Csóri úti körforgalom nagyobb áteresztő képességének érdekében egy engedélyes terv elkészítését. A körforgalom kapacitásbővítésével kapcsolatos engedélyezési tervdokumentáció a Magyar Közút Nonprofit Zrt-vel egyeztetve készült a sok közlekedési problémát okozó csomópont fejlesztéséről, melynek döntéselőkészítő anyagának kivonatát az alábbiakban olvashatják.

    2024.04.21.