Mi a különbség a magyar önéletrajzok és a nemzetközi elvárások között?

A globalizációnak köszönhetően napjainkra egyre inkább elmosódnak a határok a különböző országok és nemzetiségek között: hasonlóan öltözködünk, étkezünk, utazunk. Sőt: állást is szinte ugyanúgy keresünk. Emiatt egyre hasonlóbbá válnak a munkakeresők önéletrajzai is. A következőkben megnézzük, hogy milyen egyezések vannak közöttük, de rávilágítunk a különbségekre is.
2023.09.19. 15:51 |
Mi a különbség a magyar önéletrajzok és a nemzetközi elvárások között?

Magyar és nemzetközi CV-k: miben hasonlítanak?

Elég csak megnézni a hazai és külföldi önéletrajz sablonokat, máris láthatjuk, hogy szinte egyformák. A modern munkahelyeken világszerte alapelvárásnak számít, hogy egy CV rövid legyen, férjen el egy A4-es oldalon, és optimális esetben ne folyó szöveggel, hanem inkább felsorolással tagolt szöveggel készüljön. Ez azért fontos, mert a HR-esek több tucat önéletrajzot kapnak, és egyszerűen nincs kapacitásuk hosszú oldalakat olvasgatni.

Ami a tartalmát illeti, elengedhetetlen, hogy benne legyenek az alapvető személyes adatok, mint a név, a telefonszám, valamint az e-mail cím. Ezek mellett helyet kell kapnia a végzettségünknek, a megszerzett képesítéseinknek, illetve a szakmai tapasztalatainknak. Szintén nem felejthetjük ki a készségeinket, amelyek között listázhatjuk, ha van jogosítványunk vagy éppen ha értünk a különböző képszerkesztő programokhoz. Jó ötlet néhány érdeklődési kört, hobbit is felsorolni, hogy színesebbé tegyük a CV-t, és illesszünk be egy rólunk készült – lehetőleg – profi fotót is!

Miben különböznek?

Ezek után érdekes lehet megvizsgálni, hogy ha ennyire egyformák már az önéletrajzsablonok is, akkor mégis mi az, amiben eltér a hazai CV a nemzetközitől. Nos, a válasz elsősorban a munkaadók elvárásaiban keresendő – és mint ismert, az önéletrajzokat érdemes ezeknek megfelelően alakítani. Például: ha különböző típusú állásokra jelentkezünk, különböző értékrenddel bíró vállalatoknál, akkor célszerű mindegyikre külön CV-t összeállítani. De miben különböznek a hazai és a külföldi követelmények?

Ha a nagy átlagot nézzük, akkor Magyarország munkahelyi kultúrája még mindig inkább a hagyományoshoz közelít, míg tőlünk nyugatabbra már sokkal lazább kereteket alakítottak ki. És hogy ez miben mutatkozik meg? Nos, míg például egy magyar munkahelyen valószínűleg a korábbi tapasztalatokra és a megszerzett diplomákra helyezik a hangsúlyt, addig egy tőlünk nyugatabbra eső munkahelyen lehet, hogy egészen más dolgokat tartanak fontosnak. Előtérbe helyeznek például olyan készségeket, mint a kritikai gondolkodás vagy a hatékonyságra fókuszáló szemlélet.

Emellett egy külföldi pozíció esetén lehet, hogy többet nyom a latba az, ha rendszeresen jótékonykodunk, önkénteskedünk vagy hogy fontosnak tartjuk a környezetbarát mindennapokat. Ehhez képes Magyarországon inkább a nagy teherbírás számít előnynek vagy az, ha nem igénylünk rugalmas munkaidőt.

Egy önéletrajz elkészítése során tehát szem előtt kell tartanunk, hogy pontosan hová pályázunk, hiszen ennek megfelelően kell megtalálnunk a CV hangsúlyát. Azaz: azt a szekciót, amelyet szeretnénk előtérbe helyezni a munkaadó meggyőzése céljából.

Természetesen nem lehet teljes mértékben általánosítani, hiszen itthon is egyre több lesz a rugalmas, dinamikus, fiatalos vállalat – klasszikusan ilyenek például a startupok. Ezért is kulcsfontosságú, hogy a CV elkészítése során alaposan vizsgáljuk meg, hogy pontosan milyen helyre pályázunk, és ennek megfelelően alakítsuk azt!