Műholdas nyomkövető segít megmenteni a kerecsensólymokat

 Műholdas jeladót kapott „A kerecsensólyom védelme a Kárpát-medencében” program keretében egy fiatal madár csütörtökön a Csákváron. Az eszközt a Bükki Nemzeti Park, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület és a Pro Vértes Természetvédelmi Alapítvány szakemberei szerelték fel a madárra. A jeladók segítségével nyomon követhető a sólymok mozgása és feltérképezhető a vonulási útvonal és a telelőhelyek is, ugyanis jelenleg nagyon kevés információ áll rendelkezésre a fiatal sólymok vonulásáról és őket érő veszélyekről -mondta Prommer Mátyás a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület kommunikációs munkatársa.
2007.06.07. 14:18 |

 Műholdas jeladót kapott „A kerecsensólyom védelme a Kárpát-medencében” program keretében egy fiatal madár csütörtökön a Csákváron. Az eszközt a Bükki Nemzeti Park, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület és a Pro Vértes Természetvédelmi Alapítvány szakemberei szerelték fel a madárra.



 A magyar-szlovák LIFE-Nature program keretén belül összesen 46 nyomkövetőt szerelnek fel természetvédők a kerecsensólymokra. A jeladók segítségével nyomon követhető a sólymok mozgása és feltérképezhető a vonulási útvonal és a telelőhelyek is, ugyanis jelenleg nagyon kevés információ áll rendelkezésre a fiatal sólymok vonulásáról és őket érő veszélyekről -mondta Prommer Mátyás a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület kommunikációs munkatársa.

 Elsősorban a fiatal madarakra kerülnek jeladók, ugyanis az öreg sólymok egész évben a fészkelőhely közelében maradnak. A kerecsenek száma a 70-es években olyannyira lecsökkent, hogy mindössze 30 pár volt a hazai állomány. Mára a nyolcvanas években kezdődött védelmi programnak köszönhetően 180 párra növekedett a populáció. Az európai állományt pedig 450 párra becsülik.

 Viszló Levente a ProVértes Közalapítvány elnöke kiemelte, hogy a Vértesben több mint 10 pár sólyom fészkel. A ma felszerelt jeladót a tervek szerint jövőre veszik le a madárról, azonban a meggyűrűzött kerecsensólymok közül eddig csupán három madár került meg: egy Líbiából, egy Görögországból, Máltán pedig lelőttek egy Magyarországon meggyűrűzött madarat. A kerecsensólyom fokozottan védett nemzetközi szinten is. A világon 6-8 ezer közé tehető a populáció száma.

 

Magyarország

  1. Élmény a boldog életért

    A Gazdaságstratégiai feladatokban való szakmai közreműködésért és a Tanítsunk Magyarországért program koordinációjának ellátásáért felelős kormánybiztos György László pénteken Székesfehérváron, az Alba Innovárban találkozott a Salgótarjáni Általános Iskola Petőfi Sándor Tagiskola tizenkét felső tagozatos diákjával, akik mentorok és tanárok kíséretében vettek részt pályaorientációs élményprogramon.

    2024.05.10.
  2. Segítsünk, hogy segíthessenek!

    Az év eddigi legnagyobb tartósélelmiszer-gyűjtését rendezi a Magyar Élelmiszerbank Egyesület és hozzá csatlakozva több fehérvári civil szervezet, illetve intézmény – köztük a Kríziskezelő Központ. A felajánlásokat május 10-én, pénteken és 11-én, szombaton négy helyszínen várják Székesfehérváron.

    2024.05.09.
  3. Több vonat a Balatonhoz

    Már az iskolai szünidő kezdete előtt egy hónappal, május 13-tól sűríti a Balatonhoz induló vonatforgalmat és növeli a kerékpárszállítási kapacitásokat a MÁV-Start. A június 21-ig tartó előszezonban már elindulnak a déli parton a kétóránként közlekedő Déli-Parti InterRégió vonatok a Déli pályaudvar és Fonyód, illetve Balatonszentgyörgy között.

    2024.05.09.
  4. Történelemből érettségiznek

    Középszinten három órán át, emelt szinten pedig négy órán keresztül írják a diákok a történelem érettségit szerdán. A középszintű töriérettségi első részében a rövid feladatok többek között a kereszténység elterjedésével, a barokk stílussal és az ipari forradalommal foglalkoznak,  az esszé témái között az angol alkotmányos monarchia és a második világháború kirobbanása is szerepel.

    2024.05.08.