Megnyílt Sirpa Ihanus szobrászművész kiállítása a Pelikán Galériában

A Király Napok rendezvénysorozatának első programjaként, Székesfehérvár és Kemi testvérvárosi kapcsolatának 60. és a független Finnország fennállásának 100. évfordulója megünneplésének eseményeként pénteken nyitották meg Sirpa Ihanus finn-magyar szobrászművész kiállítását a Szent István Király Múzeum Pelikán Galériájában. 
2017.08.11. 20:20 |
Megnyílt Sirpa Ihanus szobrászművész kiállítása a Pelikán Galériában

Ha a hírek tengerében a finn vagy a magyar szóval találkozunk, - hazánkban is és a messzi északon is - megállunk a lapozásban, és megnézzük, hogy mi történt a távoli rokonnal. Amikor egy kicsit többet is megtudunk a másikról, rokonságérzetünk tovább erősödhet, hiszen a közös eredeten túl, további párhuzamokkal is találkozhatunk történelmünkben. Mindkét nemzet független önrendelkezését évszázadokon keresztül nagyobb és erősebb szomszédok akarata gátolta."

"Nálunk a török és a Habsburg birodalmak majd a kommunista Szovjetunió, Finnországban pedig a svédek és a cári Oroszország. Különös örömöt érzek, hogy itt állhatok, hiszen fontos, hogy távoli – kiváltképpen, ha rokon - nemzetek művészeinek munkáit is megismerjék városunk polgárai. Sirpa Ihanus művésznő életének nagyobbik részét hazánkban élte le. Mivel nem vagyok művészettörténész, nem tudom megmondani hogy művei mennyiben finnek és mennyiben magyarok. De két dologban biztos vagyok. Az egyik, hogy bárki, bárhol éljen és alkosson a világban, annak a népnek, annak a földnek a jegyeit, ahol eszmélt, ahol felnőtt, először hallott szépről és a jóról, mindig hordozni fogja. A másik, hogy amikor a kiállítást megtekintők megfogalmazzák magukban az elismerést, akkor a finn alkotók és egész Finnország iránti tiszteletük növekedésével maguk is jobbak és gazdagabbak lesznek.” – fogalmazott a kiállítást köszöntő beszédében Róth Péter, Székesfehérvár alpolgármestere.

Maria Silvennainen, a FinnAgora kulturális menedzsere a FinnAgora és a budapesti finn nagykövetség nevében üdvözölte a jelenlévőket. „Ezt a rendezvényt nem a FinnAgora vagy a finn nagykövetség hozta létre, hanem olyan, művészettel és kultúrával átitatott emberek, mint akik itt, ezen a megnyitón jelen vannak.” – mondta el. Mint mondta, Sirpa Ihanus kiállítása kiváló példája ezeknek a nagyszerű kezdeményezéseknek, amiért köszönetet mondott a városnak, a Pelikán Galériának és a kurátornak, valamint a kiállító művésznek és hozzátette, hogy az évforduló kiváló alkalmat teremt a kapcsolatok felfrissítésére, megerősítésére, az új lélek átadására.

Az alkotóról Ari Kupsus, a kiállítás kurátora elmondta, hogy Sirpa Ihanus ugyan hosszú ideje, 1985 óta él Magyarországon, itt végezte el a képzőművészeti egyetemet – művészeti alkotásai mégis hordoznak magukban valamiféle erős finn jelleget. Művészetében a finn gyökereket a fények használatában, a színvilágban – a fehér, a kék, a szürke árnyalatai– és a finn kultúrára jellemző egyszerű esztétikumban lehet megfigyelni. A szobrász-papírművész Sirpa Ihanus absztrakt és egyszerre élő módon közelít a művészethez, természetes anyagokhoz nyúlva teremt modern alkotásokat, például papírból és fémből. Munkái valamiféle ősi hangulatot, szakralitást is képviselnek, az ezüst és arany színeket jeleníti meg, amely vonás korábbi ikonfestészetéből eredeztethető. A kiállított munkák, mint például a Kék kapu, a Fekete ablak, Az ajtó, a Három függöny vagy a Vörös Nap saját készítésű merített papírok, amelyekre a művész akril és pasztell technikával dolgozott.

Sirpa Ihanus kiállítása megtekinthető a Szent István Király Múzeum Pelikán Galériájában szeptember 1-jéig, keddtől péntekig 10-tól 18 óráig. A belépés díjtalan.