Már-már megnyert meccset vesztett el Bulgáriában az Alba Fehérvár

A FIBA Európa-kupa második csoportkörének nyitányán Botevgrádban lépett pályára az Alba Fehérvár. A Lóránt Pétert továbbra is nélkülöző Alba az első félidőben jól dobott, a másodikban pedig sokáig tudta menedzselni felépített előnyét. A végére azonban összedőlt az építmény, a hazaiak egy utolsó másodpercekben esett triplával egyenlítettek, majd a hosszabbításban jobban célozva megnyerték a meccset.
2018.12.12. 20:23 |

Az öt amerikai légiós alkotta az Alba Fehérvár kezdőjét Botevgrádban, és szépen el is osztották a terheket egymás között a meccs elején. Bullock, Freeman és Boykins is betalált, de hosszasan vezetni vagy elhúzni nem sikerült, mert a BC  Balkan is több pontfelelőssel rendelkezett. Zónavédekezést is játszottak a hazaiak, az Alba támadásai ez ellen inkább egyéni megoldásokra szorítkoztak. A triplát jól dobták a bolgárok, ezzel együtt sem léptek el, 22-19 után például hat Alba-pont jött – kintről most a mieink is jól céloztak. Végül döntetlennel zárult a védekezésben nem remeklő csapatok első negyede.

A fehérvári cserék is szóhoz jutottak persze, Filipovics triplával nyitotta a második negyedet, de a fiatal Varga Máté is pályára került. Hárompontos Alba-vezetésnél homokszem került a gépezetbe, nyolcat kapott zsinórban a magyar csapat válasz nélkül. Jött az időkérés, de a puha védekezést kihasználta a bolgárok légiósa, Hopkins. Freeman megtörte a három és fél perces fehérvári kosárcsöndet, majd Boykins süllyesztette el harmadik tripláját. Sikerült visszavenni a vezetést, ebben a negyedben olykor tudott indulni és gyors kosarakat szerezni az Alba. A dobószázalék is jó volt, ennek és a feljavuló védekezésnek köszönhetően kilenccel vezetett szünetben az Alba.

Cartwright ziccerével először volt tíz fölött az előny. Gavrilovics és Hopkins révén palánk alól szerzett pontokat a Balkan, meg is felezte hátrányát. Ez kifejezetten pontszegény periódus volt, a játékvezetők a kemény játékot is engedték, sok volt a kimaradt helyzet. Szerencsére Boykins keze nem „hűlt ki”, de a triplájára Petkov válaszolt. Sajnos több esetben is rossz vállalás, kapkodás miatt nem született Alba-kosár, pedig az esélyek megvoltak. A negyedet aztán Cartwright foglalta keretbe egy utolsó másodpercekben beemelt duplával, így nem csökkent érdemlegesen az Alba előnye a záró játékrészre.

A brusztolás folytatódott, szenvedni kellett a dobóhelyzetekért. Heath lepattanókat szedve teremtett újabb esélyeket, Bullock pedig pár rossz akció után kintről talált be. 66-55-re vezetett ekkor az Alba, időt kértek a hazaiak, majd megkezdték a felzárkózást. Miközben az Alba hibázott, ők triplákat dobtak, egy perc alatt (!) szereztek nyolc pontot és teljesen nyílttá tették a meccset. Heath a büntetőket is kihagyta, a BC Balkan pedig 11-0-ás rohammal kiegyenlített 2:48-cal a vége előtt. Az igen hosszú fehérvári kosárszünet Freeman dobásával tört meg, még ragaszkodott jussához az Alba. 24 másodperccel a vége előtt Brown két büntetőjével megint egyenlő volt. Maradt válasz: Bullock zsákolt, sőt, a ráadás büntetőt is bedobta! Hat másodperc maradt, időt kértek a hazaiak. És nem hiába: Brown triplájával kiharcolták a hosszabbítást!

Azt pedig duplával, majd újabb hármassal kezdték révén – sokáig rosszul dobtak, de amikor kellett, megtalálták a jó formát… A fehérváriak támadójátéka ellenben fokozatosan „összement”, Brown pedig valósággal kivégezte az ellenfelet a tripláival. Csak büntetőkből sikerült betalálni, és amikor az ezeket bedobáló Boykinsnak hála egy pontra felzárkózott az Alba, megint jött egy hazai tripla… Támadhatott az egyenlítésért az Alba, de Freeman elrontotta a dobást, a végére már csak botevgrádi pontok maradtak, így végül elvesztette a már megnyertnek tűnő meccset az Alba Fehérvár.

BC Balkan - Alba Fehérvár 88-82 (25-25, 12-21, 16-15, 20-12, 15-9) hosszabbítás után

Alba: Cartwright 6, Freeman 18, Boykins 23/12, Bullock 15/6, Heath 15/3. Csere: Filipovics 5/3, Keller I., Peringer 2, Tóth P., Varga M.