Koszorúzással emlékeztek a Nagy Háború hős, magyar katonáira

Koszorúzással emlékeztek a 103 évvel ezelőtt aláírt padovai fegyverszüneti egyezményre. Az 1918. november 3-án megkötött szerződés pontot tett az Osztrák–Magyar Monarchia első világháborús szereplésére, megszüntetve ezzel a magyar alakulatok fegyveres működését is. Néma főhajtással tisztelegtek a résztvevők az I. világháborúban elesett magyar katonák emléke előtt szerdán délután a Fekvő katona-emlékműnél.
2021.11.04. 07:00 |
Koszorúzással emlékeztek a Nagy Háború hős, magyar katonáira

1918. november 3-án a Padova melletti Giusti-villában írta alá az Osztrák-Magyar Monarchia és az Antant azt a fegyverszüneti egyezményt, amely pontot tett a Monarchia első világháborús szereplésére, és egyben annak felbomlását is jelentette. A pótjegyzőkönyv értelmében a csak november 4-én három órakor életbe lépett okmány értelmében – többek között – a csapatoknak azonnal be kellett szüntetniük az ellenségeskedést, a Monarchia hadseregét, a békeállományú hadosztályon kívül, le kellett szerelni. Az osztrák hadvezetés a béke aláírását követően azonnal értesítette csapatait a fegyverszünet részleteiről, az olasz csapatok azonban a pótjegyzőkönyv szerint cselekedtek, és még egy napig harcoló félként léptek fel. A háború utolsó napján több mint 300.000 monarchiabeli katona esett olasz hadifogságba.

Székesfehérvár központi első világháborús emlékművénél, a Fekvő katona szobránál – a padovai egyezmény aláírásának 103. évfordulóján – szerdán délután a város képviseletében Róth Péter alpolgármester, valamint dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke, dr. Petrin László, a Fejér Megyei Kormányhivatal főigazgatója és a Székesfehérvári Egyházmegye nevében Tóth Tamás esperes közösen helyezett el koszorút.

A katonahősök emléke előtt a Magyar Honvédség hazai és nemzetközi alakulatainak képviselői, valamint a katonai hagyományőrző civil szervezetek tagjai is tisztelegtek.

A téren felcsendült a Takarodó dallama, felidézve a Nagy Háború katonahőseinek és az áldozatoknak az emlékét.

Közélet

  1. Indul az ételmentés

    Kezdődhet az ételek mentése, majd a rászorulókhoz történő eljuttatása az Alba Aréna és a Sóstói Stadion éttermeiben. Az ebédfőzésből és a rendezvényeken megmaradt, még fogyasztható ételeket egy speciálisan erre a célra kialakított hűtőben tárolják, majd 24 órán belül eljuttatják az Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központ által gondozott családoknak. A Városgondnokság és az Alba Bástya együttműködéséről az Arénában tartottak sajtótájékoztatót.

    2024.05.27.
  2. Okostanterem az Aranyban

    Országosan is egyedülálló okostantermet hoztak létre az Arany János Óvoda, Általános Iskola, Szakiskola, Készségfejlesztő Iskola és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény Szekfű Gyula utcai épületében. A speciális nevelési igényű gyermekeknek kialakított okostantermet az Arconic támogatásával az Önkormányzat, a Székesfehérvári Tankerületi Központ, valamint a Székesfehérvár Fejlődéséért Alapítvány és az Alba Innovár együttműködésében valósították meg.

    2024.05.27.
  3. Okostanterm az Arany iskolában

    Az országban az első szegregált oktatási intézmény az Arany János Általános Iskola, amely okostantermet kapott. A diákok digitális oktatásának lehetősége a Székesfehérvár Fejlődéséért Alapítványnak és az Arconicnak köszönhető.

    2024.05.27.
  4. Koszorúzás a Hősök terén

    A Hősök napja alkalmából koszorúzásra került sor a Hősök terén található I. világháborús emlékműnél. A magyar hősök emléknapját minden év május utolsó vasárnapján tartják azokra a magyar katonákra és civilekre emlékezve, akik az életüket áldozták Magyarországért.

    2024.05.27.