Koncert a reformáció emlékévének tiszteletére a Vörösmarty Színházban

A Vörösmarty Színházban, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar, Bach, Mendelssohn és Gárdonyi Zoltán műveivel köszöntötte a reformáció születésnapját. A koncert karmestere, a Kossuth-díjas Medveczky Ádám volt. Az esten közreműködött, Bányi Júlia, Kneufel-Herdliczka Klára, Somogyi Balázs, Tarnai Dávid énekművészek, a Székesfehérvári Ökumenikus Kórus, a Várpalotai Bányász Kórus és Szabó Balázs zenetörténész.
2017.10.09. 22:47 |
Koncert a reformáció emlékévének tiszteletére a Vörösmarty Színházban

A koncert előtt az est dirigense, Medveczky Ádám Kossuth-díjas karmester osztotta gondolatait velünk, a reformáció és a zene kapcsolatáról, a megújulás misztériumáról, Bachról, Mendelssohnról és arról, mi mindent jelentenek ma köznapi létünkben, Luther Márton és Kálvin János tanításai. 

Egyéb dolgok között, amik az embereket megörvendeztetik vagy gyönyörűséggel látják el, legelső, de legalábbis a leghasznosabb a zene. Kálvin Jánost idézve, azt gondolom, amikor a reformáció ötszázadik évfordulójára emlékezünk, fontos, hogy a lutheri gondolat mentén beszéljünk a zene és a hit kapcsolatáról...

Amióta Jóisten megteremtette a világot, a zene és a hit kapcsolata, az Atya létezésének megerősítése. Amikor az ember szóban nem tudja kifejezni az istent, akkor jön a zene. A zenének mindig elsődleges szerepe volt, akár Dávid király hárfájára, akár Pál apostol citerájára gondolunk. Ezek a történetek a hit és a művészet kapcsolatáról szólnak. A hit, az ige ott kezdődik, amikor az ember már nem képes megmagyarázni valamit, a zene pedig ott, amikor szó is elfogy.

A keresztyén világ, a reformáció hozta az anyanyelv használatát, amely a zenében is megjelent...

Németországban kezdődött, ahol a latin liturgikus szöveget felváltotta a német nyelvű szöveg. Brahms csodálatos ötlete volt, a Requiem megírása német nyelven, a szentírás egyes passzusainak felhasználásával, a leglényegesebb gondolatokat kigyűjtve.

A hit és a remény, illetve a zenei és a kulturális megújulás közé tehetünk egyenlőség jelet?

A hit és a remény valóban szerves része a megújulásnak, hiszen más jellegű szertartásokat hozott, más nyelven, de ezt is a hit kell, hogy vezesse.
Brahmsról már esett szó, beszéljünk Bachról a protestáns zene apostoláról.
Bach egyedülálló, minden zene kezdete és vége. Beethoven csak annyit mondott, hogy a zene ősatyja, rendkívül nehezen hagyja magát megközelíteni, de mégis belőle táplálkozunk.

Mit hallhattunk az Alba Regia Szimfonikus zenekartól és a meghívott szólistáktól?

A két nagy protestáns zeneköltő, Bach és Mendelssohn műveit játszottuk. Mendelssohn egy dúsgazdag kikeresztelkedett bankár család sarja volt, aki Bach vallásúnak vallotta magát, lutheránusként. Ő evangélikusként annyira a vallásban élt, hogy műveit mély hit jellemzi. Nagyon sokat köszönhetünk neki abban is, hogy felfedezte nekünk a Máté passiót. Nem véletlen, hogy három műben is felcsendül ez a téma, a Bach kantátában, a Mendelssohn zsoltárában, és a reformáció szimfóniájában is.