Kiss János atya születésének 100. évfordulója alkalmából tartanak ma szentmisét

A Székesfehérvári Vízivárosi Jézus Szíve templomban Spányi Antal megyés püspök atya mutat be szentmisét Kiss János atya születésének 100. évfordulójára emlékezve október 24-én kedden 18 órakor.
2023.10.24. 06:43 |
Kiss János atya születésének 100. évfordulója alkalmából tartanak ma szentmisét

Kiss János atyával készült 2005-ös interjúnk ITT olvasható!

Kiss János atya születésének 100. évfordulójára emlékeznek október 24-én kedden a Jézus Szíve templomban. Előtte 16 órakor a Béla úti temetőben Kiss János atya sírjánál rövid imádsággal emlékeznek meg róla. A szentmise után mindenkit sok szeretettel várnak a hittanterembe egy kis beszélgetésre és szeretet lakomára.

Kiss János atya 14 évesen fordult a papi hivatás felé, szülei is elkötelezetten élték meg hitüket. Érettségi után teológiára jelentkezett Vácra, majd miután egy hosszan tartó, súlyos betegségből felgyógyult,  felvették a szegedi szemináriumba. 1954-ben a Szegedi Dómban szentelték pappá, majd egy tanyaközpontba helyezték, Zákányszékre. Ezután Békésszentandrásra, majd Debrecenbe került.

Öt évet töltött a kálvinista Rómában, majd Vésztőn plébánosa lett. Kiújuló betegségére gyógyírként ajánlották a dunántúli klímát.  Ez tizenegy év szolgálatot jelentett Tabajdon, ahol a mintegy 300 katolikus hívővel szinte egy családdá lettek. Innen 1975-ben került Mórra, a várost mindig is otthonának érezte. 1984-ben került a székesfehérvári püspökségre. 1985 és 1990 között országgyűlési képviselőként segítette a rendszerváltás előkészítését. A katolikus egyházban viselt magas beosztását mindig a megye polgárai helyzetének javítására használta. Tabajdon, Móron és Székesfehérváron felújíttatta a rábízott épületeket, a plébániát és a templomot.

A hívek lelki vezetőjeként számára az emberekkel való törődés volt a legfontosabb.
Kiemelkedő szociális érzékenységét bizonyítja, hogy az ökumenizmus jegyében mindenkinek segített, aki hozzáfordult. Közvetlenségével, kapcsolatteremtő képességével nehéz történelmi időkben is sokak vigasza volt. 2003-ban Fejér megye díszpolgára, 2004-ben Tabajd díszpolgára, 2005-ben pedig „Pro Civitate” díjjal elismert „fehérvári” lett. Székesfehérvár legmagasabb rangú civil elismerését, a Szent István Emlékérmet és Díjat 2011-ben vehette át.