Kiállítással és könyvbemutatóval fejeződtek be a határon túli magyar irodalom napjai

Kosztics László cigány népi faszobrász kiállításával, Borbély László új könyvének bemutatójával és a Fehérvár Televízió archívumából vetített válogatással fejeződtek be a határon túli magyar irodalom napjai Székesfehérváron. A Kárpát-medencei alkotók, a Vörösmarty Társaság meghívására, a magyar nyelv megőrzésének legfontosabb kérdéseiről tanácskoztak a három napos találkozón.
2017.10.07. 21:01 |
Kiállítással és könyvbemutatóval fejeződtek be a határon túli magyar irodalom napjai

Kosztics László népi faszobrász 1958-ban született a dél-baranyai Ilocskán, majd Lapáncsára költöztek. Egymást segítő falusi közösségben, magyarok, cigányok, németek között teltek gyermekévei. Apja szerb vándormuzsikus és kosárfonó volt, első fafaragó kését nagyapjától kapta, tőle leste el a fafaragás szakmai fogásait, és a természetnek, az életnek a tiszteletét, a faragás a szeretetét. 1992-ben elnyerte a Népművészet Ifjú Mestere címet, majd létrehozta a“Békésebb Világért Alapítványt.

Számos egyéni és csoportos kiállítása volt Magyarországon és néhány alkalommal külföldön is szerepelt munkáival. Szobrai többek között megtalálhatók a Néprajzi Múzeum egyházi és cigány gyűjteményeiben, az Erdős Kamill Múzeumban Pécsett, a nagykanizsai cigány néprajzi gyűjteményben. Büszkeségként tartja számon a látássérültek és mozgássérültek intézményeiben lakó gyermekek számára szervezett tapintható és körüljárható kiállításokat. „Hitem, hogy a sajátos kultúrák bemutatásával, a művészetek erejével eredményesen lehet küzdeni, az előítéletek csökkentéséért, a tolerancia szélesedéséért, a család, a szeretet, a munka tiszteletéért, és a hagyomány megbecsüléséért. Nekem is ezért kell küzdenem emberként és művészként, s teszem ezt minden nehézség és akadály ellenére is.” – vallja a művész.