Kertünk patikája – megjelent Lencsés Rita új könyve

Kertünk patikája címmel jelent meg Lencsés Rita gyógynövényszakértő legújabb kötete. Az itthon is termeszthető gyógy és fűszernövényeket bemutató könyvet az Ünnepi Könyvhét alkalmából kedden a Tolnai utcai Tagkönyvtárban ismerhették meg az érdeklődők.
2022.06.07. 18:49 |
Kertünk patikája – megjelent Lencsés Rita új könyve

A Kertünk patikája című könyvet beszélgetéssel egybekötött bemutatón ismerhették meg az olvasók a Tolnai utcai Tagkönyvtárban. 

A Kertünk patikája című könyv azzal a céllal született meg, hogy a hazánkban termeszthető gyógy és fűszernövényekkel is megismertesse az olvasót és segítséget nyújtson azoknak, akik egészségük megőrzése, illetve öngyógyítás céljából szeretnék ezeket termeszteni és felhasználni.

Lencsés Rita gyógynövényszakértő 2019 nyarán nyerte el Székesfehérvár Önkormányzatától a Lánczos Kornél – Szekfű Gyula ösztöndíjat arra a feladatra, hogy ismertesse Fejér megye, illetve Székesfehérvár környékének gyógynövényeit egy kiadvány formájában. A gyógynövények nyomában című kötet 2020 telén jelent meg és azt dolgozta fel, hogy vadon milyen gyógynövények találhatók Fejér megyében.

A szerző a könyv megjelenését követően jött rá arra, hogy nagy hiány van a tudásanyagban azzal kapcsolatban is, hogy mik azok a gyógy és fűszernövények, amiket kertekben, balkonládákban vagy konyhákban lehet termeszteni. Ezért is született meg a legújabb könyv, amit idén fejezett be Lencsés Rita gyógynövény szakértő.

„Próbáltam azt az 50 növényt kiválasztani, ami Magyarországon biztonsággal tudunk termeszteni, és biztonságosan fel is tudjuk használni gyógyászati célra” – mondta el Lencsés Rita, aki a könyvnek nemcsak szerzője, hanem a szerkesztője is egyben, míg a fotókat S. Töttő Rita készítette. „Közel másfél év alatt raktuk össze az anyagot, igyekeztem összegyűjteni, hogy mik azok a növények, amit mi magunk tudunk termeszteni, ültetni és leírni azt is, hogyan kell őket magról, vagy dugványozással szaporítani. A könyvben táblázatba foglalva is megtalálható,hogy az egyes növényeket mikor, hogyan kell szaporítani.” -mondta el a szerző, aki először információt ad arról, hogyan kell az adott növényt termeszteni, majd alaktani leírást ad és kiemeli, hogy a gyógynövény milyen része használható fel és belsőleg, illetve külsőleg hogyan alkalmazzuk?

A könyvben hasznos receptek is találhatóak teához, sziruphoz, kenőcshöz és olajhoz.

Érdekességek is vannak benne, hogy miről kapta a nevét az adott növény, vagy hogy a népi gyógyászatban, illetve a történelem során az ókorban vagy a középkorban mire használták? A Tolnai utcai Tagkönyvtárban rendezett beszélgetésen szóba kerültek az egyes gyógy és fűszernövények az Aloe-féléktől a Zsályafélék. A résztvevők megismerhették többek között a bazsalikom, a bíbor kasvirág, a borsfű, benedekfű egészségmegőrző és gyógyító tulajdonságaival is.

A gyógynövényszakértővel a Könyvheti pikniken is találkozhatunk majd: június 11-én, szombaton a Bartók Béla téren lehet megvásárolni és dedikáltatni legújabb könyvét.