Júniusban Európa legjobb junior öttusázói jönnek Fehérvárra

Idén is lesz rangos öttusa világverseny Székesfehérváron: június 7-től rendezik a junior Európa-bajnokságot. A városban több évtizedes hagyománya van a sportág korosztályos és felnőtt nemzetközi versenyeinek, az esemény sajtótájékoztatóján többen is hangsúlyozták, az öttusa legerősebb hazai bázisaként Fehérvár és a Volán mindig kiváló házigazda volt. Az Európa-bajnokságra 20-25 nemzet sportolóit várják.
2012.05.09. 14:45 |
Már 1989-ben a belvárosban futottak a junior világbajnokság résztvevői, olyan későbbi klasszisok, mint Sárfalvi Péter, Hanzély Ákos vagy Katona Ferenc. Utóbbi a fehérvári öttusa képviselőjeként mintegy előfutára volt a majdani sikereknek, őt követte Vörös Zsuzsanna, aki szintén itt, a Bregyó-közben lett junior Európa-bajnok 1997-ben. Gárdonyi Gábor ugyanakkor ezüstérmet szerzett a későbbi felnőtt világbajnok Balogh Gábor mögött. Székesfehérvár egyetlen olimpiai bajnoka, Vörös Zsuzsa 2000-ben már felnőtt Európa-bajnok lett, szintén a városban, de versenyzett itt később világkupán is. Annak idején cél volt, hogy minden évben legyen nagy verseny a városban. Két évvel ezelőtt pedig már az újabb generáció remekelt: az Alba Volán kitűnőségei közül Kovács Sarolta és Demeter Bence is aranyat nyert a junior világbajnokságon. Nem véletlenül emelte ki a júniusi junior-Európa-bajnokság sajtótájékoztatóján dr. Cser-Palkovics András polgármester, hogy a szervezésre és az eredményekre is mindig büszke lehetett a város. "Most ismét van olyan felnőtt versenyzőnk, aki akár az olimpián is sikeresen szerepelhet, előtte pedig itthon nézhetjük meg őt és a többi reményteljes öttusázót. Bízom a szép sikerekben és arra biztatok mindenkit, látogasson ki a versenyekre" - mondta a polgármester.
Kovács Sarolta, aki jelenleg a felnőtt válogatottal szerepel a római világbajnokságon, és olimpiai kvótával rendelkezik, még mindig junior korú, és ott lesz a rajtnál Székesfehérváron. Rajta kívül további fehérvári versenyzőkért is szurkolhatunk, hiszen Hada Noémi, Demeter Gergely, Harangozó Bence, Málits István (Alba Volán SC), Szabó Noémi, Stróbl Krisztián (Alba Öttusa SE) is esélyes a csapattagságra a válogatóversenyek alapján. Korponai István, az Alba Volán szakmai igazgatója valószínűsítette, hogy az ifjúsági olimpiai ezüstérmes Földházy Zsófián kívül csupa székesfehérvári öttusázó indul magyar színekben. Nem véletlenül jegyezte meg a sajtótájékoztatón Szabó Lajos, a Magyar Öttusa Szövetség elnöke, hogy az Alba Volán nélkül a magyar öttusa nem is félkarú óriás - félkarú, féllábú törpe lenne...

A junior Európa-bajnokság június 7-től 13-ig tart, a versenyhelyszínek: Köfém Sportcsarnok (vívás), Csitáry G. Emil uszoda (úszás), Kunos Lovarda (lovaglás), Alba Volán Sporttelep (kombinált szám, eredményhirdetés). Első két nap a selejtezőket, június 9-én az egyéni döntőket rendezik, majd a váltókkal zárul a verseny, június 11. szünnap lesz. Az Európa-bajnokságra 20-25 nemzet sportolóit várják.