Játékos tudomány a Napraforgó Városi Napközis Táborban

A Napraforgó Városi Napközis Táborban az e-Bug egészségre nevelő oktatóprogrammal játszottak a gyerekek, ami élményekre alapozva vezeti be a gyerekeket a mikroorganizmusok világába. Az e-Bugot a következő négy hétben, egy-egy napra hozza el a táborba a Fejér Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztálya.
2015.07.09. 14:29 |
A Napraforgó Városi Napközis Táborban az e-Bug egészségre nevelő oktatóprogrammal játszottak a gyerekek, ami élményekre alapozva vezeti be a gyerekeket a mikroorganizmusok világába. Az e-Bugot a következő négy hétben, egy-egy napra hozza el a táborba a Fejér Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztálya.
KÉPGALÉRIA a Napraforgó táborról

Az e-Bug egy ingyenesen elérhető, egészségre nevelő, internetalapú oktatási program, amely játékos formában, élményekre alapozva vezeti be a gyerekeket a mikroorganizmusok rejtélyes világába, megismerteti őket a kórokozók és fertőző betegségek jellemzőivel, valamint megelőzésük és kezelésük lehetőségeivel. Az európai uniós tagországok szakemberei 2009-ben dolgozták ki az egészségre nevelő oktatási segédanyagot, melyet 2014-ben hoztak be Magyarországra. Azóta számos hazai iskola, köztük több Fejér megyei intézmény is beépítette a Nemzeti Alaptantervet kiegészítő programot a tanórai oktatásba, de az ismeretek akár otthon is elérhetőek és elsajátíthatóak.

A bemutatón részt vett Dr. Petrin László, a Fejér Megyei Kormányhivatal főigazgatója, Dr. Pásztor László, a FMK NF egészségfejlesztési koordinátora és Dr. Müller Cecília megyei tisztifőorvos.
Az e-Bugot a Napraforgó Városi Napközis Táborban nyaraló gyerekek is megismerhetik a Fejér Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztálya közreműködésével. A diákok három panel és rendkívül játékos, kreatív gyakorlati bemutatók segítségével nyernek bepillantást a programba, elsajátítják a személyi higiénére, a védőoltásokra, a felelősségteljes antibiotikum-használatra vonatozó alapvető ismereteket. A „Mikrobamánia” című szekcióban a hasznos és ártalmas vírusokról, baktériumokról és gombákról, a ”Rémisztő kezek” fejezetben a kórokozók terjedéséről és a kézmosás fontosságáról kapnak információkat, míg a harmadik, „Szupertüsszentés” című szekcióban számos érdekességet tudnak meg a tüsszentésről, a szervezet védekező mechanizmusáról. Például az egyik gyakorlat során fluoreszkáló krémmel kenik be egy kisgyermek kezét, aki aztán megérinti a többieket, így pontosan szemléltethető, hogy egy kézfogással miként terjednek a kórokozók, és egy egyszerű kézmosással miként előzhetőek meg a betegségek. A tüsszentésről szóló fejezetbe bevonják Shrek-et is, aki megmutatja, hogy egy jól irányzott tüsszentéssel a láthatatlan kórokozók miként terítenek be egy egész osztálytermet, és hogyan tudnak a megbetegedések gyorsan elterjedni. – mondta el az e-Bug csütörtöki bemutatóján Dr. Pásztor László, az FMK NF egészségfejlesztési koordinátora. A szakember hangsúlyozta: a program arra is megtanít, hogy csak akkor szedjünk antibiotikumot, amikor kell, illetve addig és olyan dózisban, ahogy szükséges.
Az e-Bug gyakorlati megismerése után a gyerekek otthon, vagy az iskolában internetalapú tanulás útján tovább szélesíthetik ismereteiket, sőt, akár versenyeken is részt vehetnek. A Napraforgó Táborba a következő négy hétben egy-egy napra hozza el a programot a Fejér Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztálya.
 
A 2015-ös esztendőt Semmelweis Ignác emlékévvé nyilvánították a tudós halálának 150. évfordulója tiszteletére. Éppen ezért van különleges jelentősége az e-Bug program bemutatásának. Az anyák megmentője által megfogalmazott iránymutatások egykor ismeretlen, új információként hatottak. Azonban 150 év távlata sem halványította el és nem csökkentette Semmelweis munkásságának jelentőségét. - fogalmazott Dr. Petrin László, a Fejér Megyei Kormányhivatal főigazgatója.
 
Az e-Bug szemléltetése során alapvetően nem találnak ki új dolgokat, hanem a meglévő tudást szélesítik, teszik azt rendkívül szemléletessé, befogadhatóvá. Magyarázatot adnak a gyerekeknek annak érdekében, hogy tudásuk beépüljön a mindennapi életvitelükbe. A szakemberek abban bíznak, hogy így kevesebb lesz a fertőzés, és a felnövő gyerekek kevesebb antibiotikumot fognak használni. - hangsúlyozta Dr. Müller Cecília, az FMK NF főosztályvezetője, Fejér megyei tisztifőorvos.
 
A Napraforgó Városi Napközis Táborba minden eddiginél többen jelentkeztek, az első héten 530 kisdiák töltötte idejét a Bregyó Sportcentrumban, ezen a héten megközelítőleg 470-en jöttek el. Az augusztus 7-ig tartó turnusokba szeretettel várják a további jelentkezőket.