Így ismerte meg a világ a Mohai Ágnest – a forrás történetéről nyílt kiállítás

Egy kis Fejér megyei falu ásványvizének diadalútját mutatja be a világhírig a "Mohai Ágnes forrás története" című kiállítás, ahol tárgyi és képi emlékeket is bőséggel láthatunk. A Fejér Megyei Művelődési Központban bemutatott tárlatot az intézmény és a Terepjárók Diáksport és Kulturális Egyesület szervezte a Víz Világnapja alkalmából Pintér József, az egyesület tagjának gyűjteményéből.
2018.03.21. 18:55 |
Így ismerte meg a világ a Mohai Ágnest – a forrás történetéről nyílt kiállítás
A „Mohai Ágnes forrás története" című kiállítás díjmentesen tekinthető meg 2018. április 14-ig, hétfőtől szombatig 10-18 óra között.

A mohai vízre nézve első írásos emlékünk 1374-ből maradt fenn, Imre nádor számára készült jelentésben.1732-ben gróf Amade Taddé földbirtokos saját költségén közhasználatra felnyittatta a századok óta rejtett kutat. A 19. század elején Pészaki Bajzáth György András Moha akkori birtokosa vendégházat építtetett, sétányt ültetett a kút mellé, amivel sűrűn látogatott találkozóhellyé alakult.

A "Mohai Ágnes forrás története" című kiállítást Földi Zoltán, Felsőváros önkormányzati képviselője, a Humán Közszolgálati Szakbizottság elnöke nyitotta meg, aki kiemelte, hogy Víz Világnapját azért hívták életre, hogy a vizeink védelem alatt álljanak és minden ember hozzájuthasson a tiszta ivóvízhez, ehhez a legfontosabb természeti nyersanyaghoz. Hozzátette, hogy, a világnap nemzetközi szlogenje - „Védd természetesen!” - jól jellemzi Magyarországot a „víz nagyhatalmat” is, ezt bizonyítják kiváló ásványvizeink és termálvizeink.

Földi Zoltán felidézte a Mohai Ágnes történetét amelynek új korszaka az 1880-as években, a néhai Kempelen Imrével kezdődött, aki édesanyjáról, Bajzáth Ágnesről nevezte el, és palackozni kezdte az ásványvizet.

Első nemzetközi sikerét az ásványvíz 1880-ban aratta a grázi kiállításon, ahol elismerő oklevéllel tüntették ki. Az elismerést számos más kitüntetés és oklevél követett a világ számos pontján, többek között Triesztben, Bécsben és Brüsszelben. 

A kiállítás ötletgazdája, Pintér József a kiállításmegnyitón kiemelte, hogy a Mohai Ágnes valódi sikertörténete az 1879-es évtől kezdődik, amikortól eldöntötte az akkori tulajdonos, hogy az ásványvizet palackozni fogja és a kor szellemének megfelelően, az ásványvizet, mint egészség visszaállító vizet „dobja” piacra. Felidézte azt is, hogy 1880-ban négyezer palackkal kezdtek, és 1885-ben már 2 millió palack vizet vittek el Moháról nemcsak Magyarországra és Európába, hanem Indiába, USA-ba és Dél-Amerikába is.