Győztes rajt az Európa-kupában: a hajrában fordított, végül hosszabbításban nyert az Alba

Végsőkig kiélezett, hosszabbításba torkolló meccset nyert meg Portóban az Alba Fehérvár. A negyedik  negyed vége előtt nem sokkal még hátrányban voltak, a dudaszó előtt ellenben már vezettek a mieink, de egy triplával egyenlített a portigál csapat. A hosszabbításban is maradt izgalom az utolsó pillanatig, végül meglett a győzelem a FIBA-Európa-kupa csoportkörének első meccsén idegenben.
2018.10.17. 23:59 |

Nem mindennapi kosárínséggel kezdődött a meccs: három perc alatt egyetlen Lóránt-duplát jegyezhettünk fel. A dobások nem mentek, a védekezés volt domináns, nem csoda, hogy nem alakult ki nagy különbség. A Porto a negyed felénél még mindig csak három pontnál tartott, de az Alba sem remekelt, így aztán Queiroz kosarával a nyolcadik percben átvették a vezetést a hazaiak. Boykins tett róla, hogy ez ne tartson sokáig, de hiába szerzett triplát és duplát, Bastos triplájával a hazaiak jártak eggyel előrébb tíz perc után.

A folytatásban már jobban céloztak a felek, Boykins újabb hármasával 19-17-re ismét az Alba vezetett és a második negyedben sem tűnt úgy, hogy bármelyik csapat el tud húzni. Filipovics kosaraival alakult ki a legnagyobb különbség, de hiába vezetett hattal az Alba ekkor, nem tudta növelni, sőt megtartani sem az előnyt. Igaz, 27-33 után kizárólag büntetőkből tudott betalálni a Porto, a vendégek viszont ez alatt sehogy. A félidő vége előtt egy perccel még Freemanéknél volt az előny, aztán stílszerűen büntetőkkel fordított a Porto és kettővel vezetett szünetben.

A portói amerikai légiós, Sheehey kosarával indult a harmadik negyed, a játékvezetők pedig kizárólag az Albát látták minden esetben szabálytalannak. Lórántnak a negyedik hiba miatt le kellett ülnie, a Porto héttel vezetett, amire addig nem volt példa. Rossz vállalások jellemezték az Albát, időt kellett kérnie Dzunics mesternek. Bullock csalta közelebb a mieinket, majd egy szép Cartwright-Heath alley-oop után már a hazaiak kértek időt. Hiába jött fel egy pontra az Alba, a portói centerek jól termeltek, majd egy Prostran-triplával megint héttel ment a házigazda. Ráadásul Heath rosszul büntetőzött, négyet hagyott ki zsinórban. Kilenccel is vezetett a Porto, Freeman szépített, de a negyed végén Prostran könnyű ziccert dobhatott, ami mutatta az Alba védekezésének hézagosságát.

Heath egy közelit is kihagyott, majd technikait érően reklamált – ez nem a center meccse volt… Borovnjaké inkább, a hazaiak légiósa már túl volt húsz ponton és a negyedik negyedet is jól kezdte. Kintről továbbra sem nagyon találták a célt a csapatok, inkább palánk alatt erőlködtek. Queiroz törte ezt meg egy triplával, az utolsó öt percen belül nyolccal vezetett a Porto. Freeman, majd Bullock hozta vissza a reményt, másfél perccel a vége előtt egy pontra feljött az magyar csapat. Sőt, Bullock újabb triplájával meglett az egyenlítés is. 77-77-nél egy perc volt vissza, büntetőkkel vezetett a Porto, de Boykins egy triplával fordított! Tizennégy másodpercet kellett volna kivédekezni, ám Sheeney emberről is bevágta a triplát, úgyhogy 82-82 után jöhetett a hosszabbítás.

Öt amerikai kosarasával játszott már ekkor az Alba, két duplával vezetett, de az ötperces ráadás felénél Prostran megint villant és eggyel a Porto ment. Heath újabb légpasszt húzott be, Freeman sem hibázott, az utolsó percbe érve öttel az Alba járt előrébb. Persze ez a meccs nem múlhatott el végső izgalmak nélkül, Prostran újabb triplával tett nyílttá mindent. A legvégén azonban már nem tudott támadni a Porto, egy sportszerűtélen hibát követően pedig Heath, helyrehozva a korábbi rontásokat, bedobta mindkét büntetőjét, így végül győzelemmel kezdte a sorozatot a nagyot küzdő Alba Fehérvár.

FC Porto - Alba Fehérvár 92-96 (14-13, 27-26, 22-18, 19-25, 10-14) hosszabbítás után

Alba: Cartwright 2, Freeman 21/3, Boykins 18/9, Lóránt 7, Heath 9. Csere: Bullock 29/9, Filipovics 9/3, Keller I 1, Peringer.