Gyerekszínjátszók lépnek fel az Öreghegyi Közösségi Ház színpadán

A Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ idén is megrendezi a Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Találkozó Fejér megyei bemutatóját: az eseménynek a felújított Öreghegyi Közösségi Ház ad otthont április 23-án, szombaton 9 órától.
2022.04.21. 09:10 |
Gyerekszínjátszók lépnek fel az Öreghegyi Közösségi Ház színpadán

A találkozóra ebben az évben tíz csoport regisztrált, előadásaik mindenki számára megtekinthetők a színházteremben.

A Magyar Drámapedagógiai Társaság a helyi intézményekkel, szervezetekkel együttműködve 2022-ben is meghirdette a Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Találkozót, amelynek célja, hogy megmutassa: a gyermekszínjátszás az egyik legkreatívabb tevékenység, amely a gyermek személyiségét komplexen fejleszti, közösséget teremt, és a tevékenység során megtapasztalhatja a közös alkotómunka örömét.

A harminc éve indult kezdeményezés a 6–15 éves korosztály számára teremt bemutatkozási lehetőséget. A találkozó Fejér megyei fordulóját idén is az SZKKK szervezi, az eseménynek április 23-án, szombaton 9 órától lehet részese a közönség az Öreghegyi Közösség Ház színháztermében.

Ebben az évben tíz csoport jelezte részvételi szándékát a megye hat településéről. A Hang-Szín-Tér Művészeti Iskola és a Szín-Tér Egyesület Prikulics Gyermekszínháza két csoporttal vesz részt a találkozón. Buza Tímea színművész rendezésében ezúttal egy mesejátékkal készültek a gyerekek. Békés Pál Kétbalkezes varázsló című meseregényéből készült színpadi változat első részét az egyik, a másodikat a másik csoport előadásában láthatja a közönség. A Fekete Heidi vezetésével működő Örömszikrák csapatban több fehérvári iskola diákjai játszanak együtt. Szeretnek nevetni és nevettetni, de a „szikrákkal” gondolatokat is elindítanak. A mostani bemutató nagy kihívás mindannyiuk számára, mert először próbálkoznak valami újjal: egy nagy közös játékkal, amivel másoknak és maguknak is örömöt szereznek. A fehérvári Kossuth Lajos Általános Iskola Kossuth Színkörének sok akadályt kellett leküzdeni, hiszen nem volt olyan próbájuk, amelyiken minden diák jelen lett volna, de jelentkeztek és jönnek a találkozóra, hogy választ kapjanak a kérdésre: „Ki itt a király?” – a szerkesztett játékot dr. Kalmárné Várady Henriette Lilla rendezte.

A Petőfi Színpad a sárbogárdi Petőfi Sándor Gimnázium kisgimnazistáiból álló csapat, akik az idei tanévtől játszanak együtt. Álomzóna című életjátékukat a saját ötleteik alapján hozták létre. Péntekenként, a hetedik-nyolcadik órában próbáltak, kissé már fáradtan, de mindig sok nevetés közepette. Az előadást Leszkovszki Anna rendezte. A Bökönc csapat az abai Sárvíz Alapfokú Művészeti Iskolából regisztrált, tagjai második osztályosok. Második éve foglalkoznak drámajátékkal és néptánccal. A gyerekek egy speciális iskolai programban, az Abai Életfaprogramban vesznek részt, amelyben a népzene, a népi játék, a néptánc, a népmesék és a népi mondókák jelen vannak a tanulók mindennapjaiban. Az előadásukban látható Mese-játékban is ezek az elemek ötvöződnek. A rendező Gőbölös Gábor, a bemutatón citerán közreműködik Dérné Kovács Ibolya. A Göncölpallér csoport a Sárvíz AMI és az Atilla Király Gimnázium Aba Sámuel Tagiskolája képviseletében érkezik a találkozóra. A csoport tagjai egy osztályba járnak, negyedikesek. Szakköri keretben foglalkoznak színjátszással. A darabválasztás nagyon nehéz volt, és hogy mennyire sikeres – az most fog kiderülni. Előadásuk címe: Menjünk-e a színjátszóra avagy Jóka ördöge, a rendező Hegedűs Csabáné és Tömör Zsuzsanna.

Tavaly ősszel is itt voltak a találkozón az IfjúPOKosok, akik a dunaújvárosi Pannon Oktatási Központ Gimnáziumot képviselik. A csoport nemrég alakult, nagyon lelkes, kreatív csapat, akik összetartók, élvezik egymás társaságát, barátok is. Előadásuk címe Homokba írva – avagy Kosztolányi Dezső A kulcs című novellájának továbbgondolása, a rendező Sándor Melinda. Adonyból érkeznek a találkozóra a „Morzsák”. A Szent István Általános Iskola és AMI színjátszó csoportja harmadik éve működik, tagjai nagyon szeretnek játszani, improvizálni, darabokat színpadra állítani. Ők a Három kismalac című mesével igyekeznek jókedvre deríteni a nagyérdemű közönséget, az előadás rendezője Füsi Gyöngyi. A ráckeresztúri Petőfi Sándor Általános Iskola Petőfisulis színjátszókör negyedik éve működik, igazi jó hangulatú kis közösséget alkotnak. Az iskolai ünnepségeken, az évzáró kulturális gálán, a jeles napok rendezvényein ők adnak műsort. Kedvenc előadásaik közé tartozik a A didergő király, a Mátyás király lustája és legújabb próbálkozásuk, a Minden egér szereti sajtot című mesefeldolgozás, amelyet a találkozón is bemutatnak. A darabot Drozdikné Nagy Ágnes Tünde rendezte.

A produkciókat két szakember értékeli: Pátkay Mónika drámapedagógus, a Magyar Drámapedagógiai Társaság elnökségi tagja és Zalavári András meseterapeuta, drámapedagógus, rendező. A Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Találkozó idén is kétfordulós lesz, a második forduló az országos fesztivál, amelyet június 9–11. között Debrecenben rendeznek meg. Erre az eseményre a megyei forduló bemutatóit értékelő szakemberek delegálják a legjobbnak ítélt előadásokat. A meghívásról elektronikus úton értesítik a meghívott csoportok vezetőit.