Gál Péter Pál: a városfejlesztés területén szeretnék dolgozni a jövőben

 A február 15-i közgyűlést követően jelentette be lemondását Gál Péter Pál önkormányzati képviselő, aki 2006 óta volt tagja a képviselő- testületnek. A jelenlegi ciklusban vagyongazdálkodási tanácsnokként tevékenykedő politikus, aki a Jobbik listás helyéről jutott a testületbe, lemond a listás képviselői helyéről és kilép a pártból is. Távozásának okairól elmondta, hogy az általa képviselt lokálpatrióta politika összeegyeztethetetlen korábbi pártja értékrendjével. A távozó képviselő elmondta, büszke az általa kezdeményezett új lakásrendelet megalkotására.
2012.02.17. 11:33 |
A február 15-i közgyűlést követően jelentette be lemondását Gál Péter Pál önkormányzati képviselő, aki 2006 óta volt tagja a képviselőtestületnek. A jelenlegi ciklusban vagyongazdálkodási tanácsnokként tevékenykedő politikus, aki a Jobbik listás helyéről jutott a testületbe, lemond a listás képviselői helyéről és kilép a pártból is. Távozásának okairól elmondta, hogy az általa képviselt lokálpatrióta politika összeegyeztethetetlen korábbi pártja értékrendjével.
 
Hogyan emlékszik vissza képviselői pályájának kezdeteire?
 
Büszke vagyok arra, hogy 2006-ban egy szétesett Jobbikot is be tudtam vinni egy olyan városi koalícióba, ami a Fidesszel, a KDNP-vel és a Kisgazdákkal közösen egy polgári listát állított. A Polgári Frakcióban közösen dolgoztunk, ez a frakció ebben a felállásban három évig működött. Ellenzékbe kerültünk, ettől függetlenül a sportbizottság elnökeként dolgoztam két éven keresztül. 2007-ben, az első költségvetési tárgyaláson sikerült például megvédenem azt a sporttámogatási rendszert, ami elengedhetetlenül szükséges volt ahhoz, hogy a fehérvári sportegyesületek életben maradhassanak. A mostani eredményeket látva azt gondolom, hogy nem volt hiábavaló, hiszen kinőtte magát a jégkorong, az Albacomp döntőt játszott tavaly és arra az időszakra tehetjük a Cornexi szárnyalását is. Sportot szerető ember vagyok, a jégkorongért azóta is dolgozom. 
Mikor kezdett el a várospolitikán belül vagyongazdálkodási kérdésekkel foglalkozni?
 
A ciklus felénél, 2008-ban Warvasovszky Tihamér polgármester elveszítette a közgyűlésen belüli többségét, nem volt meg az egység, amelyik összezárt volna mögötte. A kiegyenlített erőviszonyoknak köszönhetően átrendeződtek a bizottsági és egyéb struktúrák is. Ekkor kaptam azt a megtisztelő feladatot, hogy Fehérvár Vagyongazdálkodási Bizottságát vezessem. 
 
Milyen elképzelésekkel vágott neki az új feladatnak?
 
Azt akartam, hogy a város vagyonfelélése, az elherdálással felérő ingatlanértékesítés szűnjön meg: úgy érzem ezt a célt sikerült is teljesíteni. Amikor megismertem ezt a területet mélyebben, rájöttem, hogy itt is gyökeres változásokat kell eszközölni, ha azt akarjuk, hogy egy felelős vagyongazdálkodás valósuljon meg végre Fehérváron. Korábban igen magas iparűzési adóbevételek mellett folyamatos hitelfelvételekkel terhelte a vezetés a város költségvetését. Abban az időben semmi sem volt drága: ha elköltötték a pénzt, és valaki bejelentkezett bármely területről, hogy elfogyott a pénz és hiány mutatkozik, akkor hitelfelvételből teremtett pénzeszközökkel betömködték a lyukakat, és senki sem foglalkozott vele, hogy a hiteleket majd el kell kezdeni törleszeteni: ennek az ideje most jött el sajnos. Ma már közel hárommilliárd forint csak a törlesztés.
 
Mikor fogalmazódott meg Önben az új lakásrendelet megalkotásának szükségessége? 
 
Már 2008-tól megszületett a fejemben a gondolat, hogy egy teljesen új gazdálkodást és új hozzáállást mutató lakásrendeletre van szükség. Ennek gyakorlati megvalósítására már ebben a ciklusban került sor, amikor a Jobbik listavezetőjeként mandátumhoz jutottam és vagyongazdálkodási tanácsnokként folytathattam azt a munkát, amit bizottsági elnökként az előző ciklusban elkezdtem. Tanácsnokként a hivatal szakembereivel és Jegyző Úrral közösen végeztük azt a munkát, ami egy új lakásrendelet megalkotását célozta meg. A tavaly elfogadott lakásrendeletre kifejezetten büszke vagyok annak ellenére, hogy például a helyi Jobbikból történt tavalyi kizárásom egyik indokaként írták le azt, hogy megalkottam ezt a rendeletet, tekintve, hogy néhány embernek itt a Belvárosban ez az új rendelet nem volt szimpatikus. Nekem viszont az nem szimpatikus, ahogy néhány ember, annak ellenére, hogy ezt a szociális és pénzügyi helyzete nem indokolja, úgymond „lóg” egy város szociális támogatási rendszerén. Ez egy olyan terület volt, ahol a szocializmusból átmentett mechanizmusok önmaguktól éltek tovább, és azt kellett látni, hogy semmi sem változik ezekben a mechanizmusokban. Hozzáteszem, a ma is hatályos lakástörvény ezt a berögzött mechanizmust fenntartani hivatott. Ezért is fordultam indítvánnyal a polgármesterhez, hogy kérje a hatályos lakástörvény felülvizsgálatát és új lakástörvény megalkotását az országgyűléstől. Ez a felterjesztés elnyerte a Megyei Jogú Városok Szövetségének támogatását,
én már arra büszke leszek, hogy részese lehettem annak, hogy országosan is valamifajta szemléletváltás következik be ezen a területen.
 
Távozásának egyik okaként említette, hogy az Ön által képviselt lokálpatrióta politika összeegyeztethetetlen korábbi pártja értékrendjével.
 
Ha van egy terület, amit önkormányzati képviselőként ránk bíztak, akkor azt kell nézni, hogy a településünk, a városunk szempontjából hosszú távon mi a jó, és ebben az irányban kell végezni a munkánkat. Aki országgyűlési képviselő lesz, az nyilván az ország számára legjobb irányvonalat kell hogy képviselje. Nekünk itt az a dolgunk, hogy a városunk számára hozzunk jó döntéseket. Sokan nem látják, hogy az országos politizálás és a települési, várospolitika sokszor ég és föld, különbözik egymástól és külön is kell tudni választani egy pártszervezeten belül is. Ahol ez nem megy, ott keletkeznek olyan feszültségek, mint nálunk a Jobbikban, ami ahhoz vezetett, hogy a héten távoztam, kiléptem a pártból és visszaadom a mandátumomat. Úgy látom, hogy nem lehet összeegyeztetni azt a fajta lokálpatrióta várospolitikát amit én képviselek azzal az arculattal, amit Vona Gábor a Jobbik számára elképzel. Nincs bennem harag. Egy határozott értékrend szerint végeztem a munkámat és ha ez az értékrend nem egyezik ebben a kérdéskörben a volt pártom értékrendjével, akkor tudni kell váltani, el kell tudni válni egymástól. Én ugyanebben a szellemben kívánok a jövőben is dolgozni. Tudom, hogy ez többeknek nem tetszik, de most nekik kell bebizonyítaniuk, hogy a másik út is járható.
 
Gondolkodott már azon, hogy a későbbiekben, akár függetlenként, akár pártszínekben részt vesz a városi közéletben?
 
Már hozzám is eljutott mindenféle mende-monda, hogy hol és mikor fogok más párt színeiben megjelenni.. Egy biztos: a városfejlesztés területén szeretnék dolgozni a jövőben. Jelenleg úgy látom, hogy ezt a civil szférán keresztül fogom megtenni. Meglátjuk, hogy ez miben tud kicsúcsosodni, az elmúlt napokban, a bejelentés óta is többen kerestek, hogy megkérdezzenek arról, merre indulok tovább, mik az elképzeléseim. Többek között Polgármester Úrral is beszéltem, akivel szintén találkozni fogok. Február végével adom vissza a mandátumomat, meglátjuk mi lesz utána, egyelőre korai beszélni a jövőről. Az biztos, hogy nem fognak más párt színeiben látni a közeljövőben.