Vasárnap este még látható - elképesztő épületvetítés a Bíróság homlokzatán

A Székesfehérvári Királyi Napok eseményeit idén is végigkísérik a fények. A megnyitó ünnepség résztvevői elsőként a II. András életét és uralkodását megelevenítő mozgó történelmi képregényt láthatták. Új helyszínen, a bíróság épületén is 3D animáció és egyedi épületvetítés fogadta a Királyi Napok közönségét, a "mapping"-et augusztus 11-én és 12-én is megismétlik.
2018.08.12. 07:05 |
Vasárnap este még látható - elképesztő épületvetítés a Bíróság homlokzatán

A Királyi Napok megnyitóját követően fényvetítést láthatott a közönség a Ciszter templom és a Szent István Király Múzeum Rendház falán, majd a bíróság épületére vetült 3D animáció. 

A történelmi fényvetítésen II. András életének, uralkodásának története elevenedett meg. A történetet Matuz János forgatókönyve alapján idén is Magyarósi Éva grafikus és csapata animálta. 

Az egész Árpád-dinasztia legnagyobb hatású reformere volt II. András, akinek harminc évnyi uralkodás adatott meg – korábban csak I. (Szent) István ült hosszabb ideig a trónon.

II. András 1176-ban, vagy 1177-ben született III. Béla és Chatillon Anna másodszülött fiúgyermekeként. 1205 májusában III. László halála után foglalta el a trónt. A források alapján teljesen más jellegű személyiség volt, mint bátyja, hiszen míg ő az apjuk, III. Béla által megszemélyesített bizánci típusú uralkodói mintát (és államberendezést) igyekezett megvalósítani és folytatni, addig Andrást a nyugat-európai mintákhoz közelebb álló eszmények vezették, s talán kalandortermészetűbb is volt. Ezen minták megismerésében feltehetően nagy hatást gyakorolt rá felesége, Gertrúd, valamint többnyire bajor származású kísérete. 

A 2018-as év újdonsága különleges élménnyel ajándékozta meg a látogatókat: a Székesfehérvári Járásbíróság épületén az egyedi épületvetítései által világhírűvé lett Bordos László Zsolt munkáját csodálhatta meg a közönség.

A tízperces zenés mapping során – amelyben a valódi tér és a virtuális 3D animáció keveredett –, megmozdultak, átrendeződtek a felületek, ennek köszönhetően a nézők lenyűgöző látvány részesei lehettek. A látványosságot augusztus 11-én és augusztus 12-én is megszemlélheti a közönség.

Fehérvári színes

  1. Június 15-én nyit a strand 

    A Csitáry G. Emil Uszoda strandja 2024. június 15-én, szombat reggel 8 órától nyitja meg a kapuit, és várja a vendégeket minden nap 8 és 19 óra között. Az üzemeltető Városgondnokság ebben az évben nem emeli a belépőjegyek és bérletek árait. A strand egészen 2024. szeptember 1-jén vasárnapig lesz majd nyitva.

    2024.05.20.
  2. Piknik a belvárosban

    A pünkösdi hétvégén a belvárosi lakókat is várta a Székesfehérvári Kulturális Központ a Városház térre közös piknikezésre. Játékok, hangszerbemutató, társasjáték-sátor, kincsmosás is volt a kínálatban, a kicsiket a Pitypang zenekar, a felnőtteket pedig Gájer Bálint szórakoztatta, közös programként pedig az ARTE ARAMI Junior csoporttal lehetett táncolni.

    2024.05.18.
  3. VIII. Maroshegyi Családi Mesenap

    A Gárdonyi Géza Művelődési Ház előtti M. Tóth István téren várták szombaton a családokat, ahol koncertek, kézműveskedés és közös játék is várt az érdeklődőkre. A színpadon néptánc, a Magyar Népmese Színház és a Kuttyomfitty Társulat előadása is látható volt, a programot pedig a Pitypang zenekar élőzenés koncertje zárta.

    2024.05.18.
  4. Pünkösdi Virágálom

    Idén is virágba borult Székesfehérvár Belvárosa Pünkösd alkalmából. Ezúttal a köztéri alkotások és épületek kapui helyett raklapból készült fotelekre készítették el pompázatos kompozícióikat hat székesfehérvári virágüzlet mesterei, továbbá a Szent Kristóf Ház lakói is közreműködtek a Városház téri dekorációban.

    2024.05.17.