Felsősök döntőjével zárul a Pesovár népzenei verseny

Hét területi előválogatót követően 2020. március 6-án, pénteken 10 órától Székesfehérváron, a Művészetek Háza színháztermében rendezik meg a Pesovár Ferenc Gyermek- és Ifjúsági Népdaléneklési és Népzenei Verseny Fejér megyei döntőjét a felső tagozatos és középiskolás korosztálynak.
2020.03.05. 11:53 |
Felsősök döntőjével zárul a Pesovár népzenei verseny

A versenyre a tanév elején a szervező Fejér Megyei Művelődési Központ iskolai, valamint iskolán kívüli csoportok és szólisták jelentkezését fogadta Fejér megyei településekről, különböző kategóriákban.

A „Csoóri Sándor Program” felé benyújtott pályázat és az onnan elnyert támogatás tette lehetővé, hogy ezt a több évtizede alapított és kedvelt, színvonalas programot ebben a tanévben is lebonyolítsák.

A versenysorozat már az elmúlt év decemberében megkezdődött: a hét előválogatót Fejér megyei településeken – Dunaújváros, Tordas, Bicske, Lovasberény, Aba, Székesfehérvár – rendezték meg, közel ezer résztvevővel. Az énekes szólisták és csoportok, hangszerkísérettel éneklő fiatalok szakmai zsűri előtt mutatkoztak be, egy tetszés szerint választott dalcsokorral.

A területi előválogatókon a szakmai zsűri nem adott minősítéseket, de a megyei döntőre számos produkciót hívott meg az újbóli bemutatkozásra. Ebben az évben – a résztvevők és továbbjutók örvendetesen nagy száma miatt – két megyei találkozót rendeznek: február 28-án, pénteken az alsó tagozatos korosztályt várták a színpadra, március 6-án, pénteken pedig a felső tagozatos és középiskolás diákok számára rendezik meg a döntőt; itt már bronz, ezüst, arany és kiemelt arany oklevelet is elnyerhetnek a fellépők.

A pénteken 10 órától zajló „felsős” műsorban 12 település 24 intézményéből 54 produkcióban 170 énekes és hangszeres előadó lép színpadra, előzetes beosztás alapján. A zsűri tagjai a válogatókon a versenyzők által már megismert szakemberek lesznek: Berki Lilla népdalénekes, Sőregi Anna népdalénekes, népzenepedagógus; Németh István népzenegyűjtő, népzenekutató; Varró János népzenész, népzenepedagógus és Vavrinecz András népzenész, népzenepedagógus.

A szabadidős programról a Matula Hagyományőrző Egyesület kézművesei gondoskodnak, ők napközben várják a fellépőket az intézményben. A bemutatkozásokat követően, a zsűri tanácskozásának idejére a szervezők – a várakozás és az izgalom perceit enyhítendő – vendégül hívták a Zombori Zenekart és Sipos Dániel néptáncoktatót, akik a jó hangulatról és igényes szakmai programról egyaránt gondoskodnak majd.