Fehérvári siker az Édes Anyanyelvünk nyelvhasználati versenyen


Az idei tanévben 42. alkalommal rendezte meg Sátoraljaújhely az Édes Anyanyelvünk nyelvhasználati verseny országos, Kárpát-medencei döntőjét október 17 és 20 között. Fejér megyét ebben a tanévben is négy diák képviselte a megmérettetésen. Közülük Boros Norbert a Belvárosi I. István Középiskola 12. D osztályos tanulója vehette át az első tíz legeredményesebb tanulónak járó emlékplakettet.
2014.10.21. 09:19 |
 Az idei tanévben 42. alkalommal rendezte meg Sátoraljaújhely az Édes Anyanyelvünk nyelvhasználati verseny országos, Kárpát-medencei döntőjét október 17 és 20 között. Fejér megyét ebben a tanévben is négy diák képviselte a megmérettetésen. Közülük Boros Norbert a Belvárosi I. István Középiskola 12. D osztályos tanulója vehette át az első tíz legeredményesebb tanulónak járó emlékplakettet. Boros Norbert felkészítő tanára, Tóth Erzsébet a Belvárosi I. István Középiskola magyar nyelv és irodalom szakos tanára is átvehette az Édes Anyanyelvünk nyelvhasználati verseny emlékplakettjét a többszörösen eredményes felkészítő tanár kategóriában. (A plakettet kategóriánként 10 szakképző iskolás, illetve 15 gimnáziumi és határon túli versenyző kaphatja meg.)
 A verseny október 17-én sorszámhúzással és a 180 perces írásbeli fordulóval kezdődött: grammatikai és nyelvhelyességi gyakorlatok, szólások-közmondásokban való jártasságot mérő feladat, valamint hivatalos levél írása volt a feladatok között. Ezen a napon a „munka” mellett szórakozásra is jutott idő: a cseperésző esőben a diákok a Zemplén Kalandpark bobpályáján vezethették le izgalmukat. Este pedig a Kossuth Lajos Gimnázium és Szakközépiskola tanulói adtak elő műsort a Latabár Árpád Színházban, mellyel a gimnázium fennállásának 225., valamint Kossuth Lajos halálának 120. évfordulójára emlékezett.
A szóbeli fordulóra október 18-án délelőtt a sátoraljaújhelyi Városháza Dísztermében került sor a neves egyetemi professzorokból, tanárokból álló zsűri előtt: dr. Bencédy József, dr. Eőry Vilma, dr. Wacha Imre és dr. Kováts Dániel. A versenyzőknek 20 perces felkészülést követően szabadon – vázlat segítségével – egy megadott témáról kellett 3 perces fejtegetést, nyilatkozatot, hozzászólást vagy elmélkedést előadniuk. Délután lehetőségük nyílt a Városi Kazinczy Ferenc Emlékmúzeum megtekintésére, ahol színvonalas tárlatvezetésben volt részük a diákoknak és kísérőtanáraiknak. Ezután a bírálóbizottság értékelését és hasznos tanácsait hallgatták meg mind az írásbeli, mind a szóbeli teljesítményekről. Este az Óbecsei Fokos zenekar közreműködésével táncházban szórakoztak diákok és tanáraik.
 
Október 19-én reggel a záróünnepség Kazinczy Ferenc sírjának megkoszorúzásával kezdődött, majd a díjak átadása következett a Széphalmon lévő A Magyar Nyelv Múzeuma mellett, a Kazinczy Mauzóleum előtt.