Érezd a színt, az ízét és az illatát - alkotótábor a Városi Képtárban

Érezd meg a színt! Az ízét, az illatát, ami körbeleng és azt a színt ami körbevesz, érezd meg a vásznat!” - mondta Novák Edit a gyerekeknek, akik halk zongoraszó mellett, egymásra figyelve, csukott szemmel képzelték el közös alkotásukat és játékukat a színekkel. Mindehhez a Városi Képtár – Deák Gyűjtemény különleges hangulata és képei adtak inspirációt a táborozó gyerekeknek.
2018.07.10. 15:44 |
Érezd a színt, az ízét és az illatát - alkotótábor a Városi Képtárban

Idén is szervezett képzőművészeti alkotótábort a Városi Képtár – Deák Gyűjtemény és 6-14 év közötti gyerekek vették birtokba a képtár zegzugos épületét, akikkel Novák Edith képző- és iparművész, művészetterapeuta foglalkozik.

A gyerekeket különböző művészeti technikákkal ismertetik meg, így kipróbálják milyen az akvarell, a tempera, az olajpasztell és a szén. Az alkotási folyamatot művészetterápiás elemekkel szőtték át: a hangsúly az önismereten van. A fő kérdéskör az, hogy hogyan is vannak jelen ebben a térben maguk a gyerekek, hogyan vannak jelen a színek, azok milyen jelentéssel bírnak, és milyen érzést közvetítenek ezek az emberek számára.

A fehérvári fiatalok impozáns helyszínen, testközelből láthatják azt, hogy a neves festők hogyan fejezik ki önmagukat. A tábor témájának inspirációját egyébként a Kecskeméti művésztelep munkássága adja, amely a tájképekről szól. A gyerekek minden nap szabadon körbejárhatják a teret és maguk dönthetik el hangulatuk függvényében, hogy mely alkotás szólítja meg őket. Ezekről a benyomásokról minden reggel tartanak egy nyitóköri beszélgetést, ahol egyesével elmondhatják a véleményüket a képekről. Az alkotó térben pedig megélhetik a benyomásaikat vezetett festés és közös alkotás során.

Novák Edith képző- és iparművész, művészetterapeuta elmondta, hogy a vizuális alkotást egy relaxációs kapcsolódási gyakorlat előzi meg, ahol a gyerekek megélhetik az aznapi érzelmi világukat, összekapcsolódhatnak a társaikkal. „Ahogy telik a hét, egyre kifejezőbbek lesznek a képeik, bátrabbak a színek és a formák. A pont, vonal, folt alapvető kifejezés elemektől indulunk és a hét folyamán eljutunk az önálló képekből elkészült kiállításokig. A képeiket a gyerekek a kiállítótérben ahhoz a képhez, alkotóhoz, szobrászati alkotáshoz helyezhetik el, ami számukra a legkifejezőbb volt. Így úgymond egy megerősítést kapnak: jelen van a nagy alkotó, aki már egy sikeres életpályát mondhat magáénak, és mellette jelen vannak ők is, mint kezdők, akik kezdő lélekként ebben az öt közösen eltöltött napban sok alkotást létrehoztak. Kifejezik azt, hogy bennük is egy csodálatos világ él, amely kezd kibontakozni. A gondolataikat, érzéseiket bátran vállalhatják és megmutathatják. Ezen a záró napon a szülők és nagyszülők is részt vehetnek.”

A tábornak nem kritériuma, hogy a gyermekeknek bármilyen művészeti előképzettsége legyen. Az ötnapos együttműködés lényege, hogy a résztvevők megtanuljanak kibontakozni, önmagukat bátrabban kifejezni verbálisan és nonverbálisan az életkorukhoz mérten. Az itt megtanult dolgokat tovább tudják vinni az iskolai környezetbe, ahol inkább a logika és gondolkodás fontosságán van a hangsúly. Éppen ezért a tábor célja, hogy megteremtse és fejlessze a logika, a szabad alkotás és az önkifejezés közötti egyensúlyt. Azokat a gyerekeket, akik nem csak a nyári időszakban szeretnék ezt az alkotási folyamatot megélni, Novák Edith év közben saját műtermében várja szakkörére.