EP választás - részvételi részeredmények három országból

 Finnországban, Svédországban és Észtországban már megkezdődött a választás, az utóbbiban interneten. Három uniós ország lehetővé teszi, hogy polgárai a június 4-e és 7-e között zajló, „hivatalos” választási időszak előtt is leadhassák voksaikat. Ezeket később a összeszámolják a többi szavazattal. Az EP-választások történetében először Észtországban tartottak elektronikus szavazást.
2009.06.03. 22:34 |
 Finnországban, Svédországban és Észtországban már megkezdődött a választás, az utóbbiban interneten. Három uniós ország lehetővé teszi, hogy polgárai a június 4-e és 7-e között zajló, „hivatalos” választási időszak előtt is leadhassák voksaikat. Ezeket később a összeszámolják a többi szavazattal.
 
 Finnországban május 27-e és június 2-a között zajlott az előzetes szavazás. A választójoggal rendelkezők 17,3 százaléka, 716 ezer 866 fő már voksolt. A részvételi arány 1,1 százalékponttal magasabb a 2004-es adatnál. Öt éve az előzetes szavazási arány két és félszerese lett a végleges szám. Svédorszában az előzetes szavazás eddigi 14 napja alatt 422 ezer 517 polgár voksolt, ez 5,96 százaléknak felel meg. 2004-ben ennyi idő alatt 4,19 százalék élt ezzel a lehetőséggel.
 
 
 Az EP-választások történetében először Észtországban tartottak elektronikus szavazást. Május 28-a óta 51 ezren, 5,61 százaléknyian szavaztak. Az észt nemzeti parlamenti szavazáson 3,4 százalék voksolt így. Június 1-jétől 2-a estig az internetes szavazás mellett további 38 ezer 727 polgár adta le voksát az előzetesen - hagyományos módon. Az észtek összesen 9 százaléka szavazott eddig.
 
 
 Az Európai Parlament által megrendelt, a TNS nevű intézet által végzett legutóbbi közvéleménykutatás szerint 49 százalékos összeurópai részvételre lehet számítani. (Februárban az Eurobarométer még 34 százalékot mért.) A válaszolók 43 százaléka biztosra mondta a részvételét, 6 százalék pedig nagyon valószínűre. Februárban még 19, most 12 százaléknyian voltak biztosak abban, hogy nem szavaznak.
 
 

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.