Emlékév lesz 2022, a város alapításának 1050. és az Aranybulla kibocsátásának 800. évfordulója

Székesfehérvár polgármesterének javaslatára a közgyűlés emlékévet hirdet 2022-re, az az Aranybulla kiadásának 800., valamint Fehérvár Géza fejedelem által történt megalapításának 1050. évfordulójára. A képviselőtestület döntött két új fehérvári szellemi műhely megalapításáról is: a Prosperis Alba Kutatóközpont Nonprofit Kft. a város versenyképes jövőjéért, a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont pedig a koronázóváros történelmét hozza közelebb a ma emberéhez.
2018.08.17. 09:41 |
Emlékév lesz 2022, a város alapításának 1050. és az Aranybulla kibocsátásának 800. évfordulója

Székesfehérvár közösségét a 2013-as Szent István Emlékév tovább erősítette, a megvalósult értékes programok máig meghatározóak.

"Azt kerestük, hogy mi hoz bennünket össze, és nem azt, hogy mi választ minket szét.”

fogalmazott Cser-Palkovics András. Mint a polgármester kiemelte: közeleg a város egyedülálló jelentőségű történeti örökségének következő két fontos jubileuma: az Aranybulla kiadásának 800., valamint Fehérvár Géza fejedelem által történt megalapításának 1050. évfordulója. A 2022. esztendőt így – a város polgármesterének javaslatára – Emlékévvé nyilvánította a közgyűlés. 

Az 2022-es Emlékévről és az Alba Regia Középiskolai Ösztöndíj,  illetve az Alba Regia Felsőoktatási Ösztöndíjról a város polgármestere Cser-Palkovics András és Mészáros Attila alpolgármester tartott sajtótájékoztatót a közgyűlés után.

Az idei esztendőben már a Koronázási szertartásjátékkal, a II. András és Szent Erzsébet életét bemutató kiállításokkal is megkezdtük a készülődést a 2022-es évre. Nagyon szép és nagyon kerek évfordulókhoz érkezünk hamarosan, méltón szeretnénk ezeket a fehérváriak közösségével megünnepelni. Majd’ 800 évvel ezelőtt az Aranybulla egy korát megelőző, fontos dokumentum volt. A Városháza Dísztermében található festmény az egyik legfőbb rendelkezésére emlékeztet minket: a királynak – vagy távollétében a nádornak – minden esztendőben legalább egyszer, Fehérváron meg kellett hallgatnia a népet. Ne feledjük, hogy ekkor néhány évvel voltunk a Magna Charta, az első írásos alkotmány után! Tehát az Aranybullából is látszik, hogy ez a nemzet, és egyik központjaként Székesfehérvár már akkor Európa élvonalába tartozott.” – összegezte a polgármester.

Szimbolikus, hogy ezt a döntést augusztus 20-ára, Szent István ünnepére készülve hozta meg a képviselőtestület.

Az elmúlt évszázadok folyamán a városra vonatkozó középkori írott forrásanyag jelentős része, az épített örökség elemeihez hasonlóan nagyrészt megsemmisült. Éppen emiatt még fontosabb a küldetés, hogy megőrizzük – és ne csak a fehérváriak – emlékezetében azokat a dicső eseményeket és személyeket, akik az államalapítás, sőt az Árpád-kori Fehérvár megalapítása óta szimbólumai városunknak, nemzetünknek.

Székesfehérvár Szent István király kisebb legendája szerint kivételes nemességéről kapta nevét, az Árpád-dinasztia székvárosaként a Magyar Királyság főhelye, legfontosabb városa, a király hatalmát reprezentáló szimbólum, valóságos főváros volt. Az utolsó Árpádok és a dinasztia kihalása után az őket követő vegyesházi uralkodók idején, az új főváros, Buda létrejöttével Székesfehérvár szerepe is megváltozott, szakrális jelentőségét megőrizve azonban továbbra is a magyar királyok kizárólagos koronázási helye és legfontosabb temetkezési helye maradt a város török általi elfoglalásáig.

Annak érdekében, hogy minél szélesebb ismeretekkel rendelkezzünk gyökereinkről, elődeink életéről, valamint méltó módon előkészítsük az Emlékév megünneplését, a közgyűlés egy intézmény megalapításáról döntött, amelyet – a család hozzájárulásával – az arra legméltóbb szakemberről nevez el az Önkormányzat. A Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóintézet november 1-jétől működik majd, feladatai Fehérvár történetének fenti szempontok szerinti tudományos kutatásában és a kutatás eredményeinek népszerűsítésében, közkinccsé tételében, a köztudatba történő minél nagyobb fokú beépítésének elősegítésében fogalmazhatók meg. Fontos a tudományos kutatások eredményeinek közzététele szakmai publikációk, kiadványok, konferenciák szervezése révén, továbbá a nagyközönség számára is érthető és befogadható módon történő közzétételük népszerűsítő kiadványok formájában, előadások, előadássorozatok révén.

Nemcsak a múltunk, hanem a jövőnk kutatására is létrehoznánk szeptember 1-jével egy kutatóintézetet – a Prosperis Alba Kutatóközpont Nonprofit Kft-t –, amelynek feladata megmutatni Európának azt, hogy lehet a hagyományokra építkezve egy modern város képét kialakítani. Olyan nemzetközileg is fontos kutatásokról van szó, mint például az okostechnológia, a jővő-orientáció vagy a demográfia vizsgálatai, melyek nemcsak a gazdaságra, hanem a társadalompolitikai kérdésekre is hatással vannak. Ez a városi kezdeményezés Magyarországon – és Közép-Európában is – egyedülálló: Székesfehérvár az élen jár. A tudományt, hazai és nemzetközi kutatókat kell megnyernünk Fehérvár szolgálatára! A társaság idővel a hazai tudományos élet intézményi közegébe integrálódhat, szellemi-tudományos centrummá válhat. Ezen társaság hosszú távon szolgálhatja a város szellemi életének gazdagodását, a hazai és nemzetközi tudományos életbe való bekapcsolását.

Kibővült a fehérvári ösztöndíjprogram

A 2016-ban elindított városi ösztöndíjprogram (Alba Regia Középiskolai Ösztöndíj, Alba Regia Felsőoktatási Ösztöndíj) kiterjesztéséről is döntött a közgyűlés. Az Alba Regia Középiskolai Ösztöndíj esetében a pályázók körében a szakgimnáziumi és a szakközépiskolai évfolyamokon tanulók arányát módosították, valamint kibővítették az ösztöndíjasok körét az SZSZC Jáky József Szakgimnáziuma és Szakközépiskolájának építőipari ágazatán tanulókkal. Kiegészült a felsőfokú ösztöndíjprogram is. Az Alba Regia Felsőoktatási Ösztöndíj azoknak a 18-25 éves fiataloknak szól, akik Székesfehérváron élnek, vagy itt szereztek középfokú végzettséget és/ vagy az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karán, vagy a Corvinus Egyetem székesfehérvári képzési helyszínén rendelkeznek aktív hallgatói státusszal. Mivel 2018. szeptember 1-jétől egyetemi rangot kapott a korábbi Kodolányi János Főiskola, így a KJE székesfehérvári képzési helyszínén nappali alapképzés (BA) munkarendjében tanulmányokat folytató valamely előadó-művészeti szakos hallgatóval bővül az Alba Regia Felsőoktatási Ösztöndíjban részesíthetők köre a 2018/2019-es tanévtől felmenő rendszerben.

Tavaly 59 fiatal kapott Alba Regia Ösztöndíjat

A közösségi munka elismerésére pedig egy új ösztöndíjat is alapított a képviselőtestület. Az Alba Regia Felsőoktatási Hallgatói Tanács Ösztöndíjra a Székesfehérvári Felsőoktatási Hallgatói Tanácsán tagjai pályázhatnak. A tagokat a Budapesti Corvinus Egyetem székesfehérvári képzési helyszínén, az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karán, és a Kodolányi János Egyetem székesfehérvári képzési helyszínén működő Hallgatói Önkormányzatok delegálják.