Előadások és interaktív program a Ne vásárolj semmit! napon a Kossuthban

Zöld suli konferenciát szerveztek a Ne vásárolj semmit! naphoz kapcsolódóan csütörtökön a Kossuth Lajos Általános Iskolában. A Gaja Környezetvédő Egyesület által szervezett diákfórum fő témája a méltányos kereskedelem volt, amihez interaktív program is kapcsolódott.
2017.11.23. 18:58 |
Előadások és interaktív program a Ne vásárolj semmit! napon a Kossuthban

A fenntartható fejlődés, a tudatos vásárlás, az egészséges környezet és életmód témaköre is szerepelt a Zöld suli konferencián, amelyet az iskolák zöld diák-önkormányzati képviselőinek és pedagógusainak részvételével rendeztek meg a Kossuth iskolában. A 15 éves hagyományra visszatekintő diákprogramon a résztvevő fiatalok előadást hallhattak a Ne vásárolj semmit! napról és a Méltányos kereskedelem/fair trade témáról is.

A fogyasztás, a mértéktelen vásárlás nem tesz boldoggá, hangsúlyozta köszöntőjében Östör Annamária. Az egészségügyi és sporttanácsnok szólt arról, hogy a világ vezetői egy két évvel ezelőtti történelmi ENSZ-csúcstalálkozón elkötelezték magukat amellett, hogy véget vetnek a szegénységnek, megküzdenek a klímaváltozással és harcolnak az igazságtalanság ellen. A 2030-as fenntartható fejlődési keretrendszer egy jobb jövőt kínál bolygónk egészének és emberek milliárdjainak világszerte. Felhívta a figyelmet arra, rajtunk múlik, hogyan őrizzük meg a következő generációknak a bennünket körülvevő világot. A környezettudatos, egészséges életmód érdekében is folyamatos fejlesztéseket tesz a város. A szelektív hulladékgyűjtés, a lakókörnyezet, a közösségi terek tisztántartása, a közösségi kertek bővítése mellett a Túrózsáki úton épülő komplex sportközpontot emelte ki a terület önkormányzati képviselője.

Varga Gábor, a Gaja Környezetvédő Egyesület elnöke rövid előadást tartott arról, hogyan változtassunk vásárlási szokásainkon annak érdekében, hogy kevesebb szemetet termeljünk, s ne merítsük ki a világ erőforrásait. A Fair trade, azaz méltányos kereskedelemről Újszászi Györgyi, a Védegylet Egyesület főtitkára szólt. Két rövidfilm segítségével a hallgatóság egy kis betekintést nyert a nyomornegyedek, a gyermekmunka, a végletekig kihasznált társadalmi rétegek világába. A főtitkár elmondta: a tudatos vásárlás, a gyermekmunka visszaszorítása és a mobiltelefonokat alkotó konfliktust okozó ásványok szoros kapcsolatban vannak egymással. A mobilkészülékekben ugyanis olyan ásványok vannak, amelyek kitermeléséért emberek halnak meg szerte a világban. Egyesületük többek között most azon dolgozik, hogy a mai ember számára nélkülözhetetlennek tűnő technikai eszközöket összegyűjtsék, hogy újra lehessen hasznosítani.

A két előadást követően a Zöld konferencia gyermekrésztvevői egy interaktív foglalkozás keretében hulladékból készíthettek kézműves termékeket. A kísérő pedagógusoknak a házigazdák, mint Örökös Ökoiskola tartottak bemutatót.