Életet mentett a szén-monoxid-érzékelő Székesfehérváron

Időben és helyesen jelzett a szén-monoxid-érzékelő Székesfehérváron, egy társasházi lakás fürdőszobájában -ahol a jól szigetelő nyílászárók mellett beépített ventilátor is volt. Egy gázüzemű vízmelegítő működése közben keletkezett a mérgező gáz, amelyet a vármegyeszékhely hivatásos tűzoltóinak műszeres mérései is kimutattak.
2023.07.12. 07:14 |
Életet mentett a szén-monoxid-érzékelő Székesfehérváron

Sokan a fűtési szezonhoz kötik a mérgező gáz kialakulását, holott több háztartásban egész évben gázüzemű, fali vízmelegítővel, kazánnal állítják elő a meleg vizet, így a szén-monoxid-mérgezés veszélye egész évben fenyeget.

Fontos, hogy klímát, páraelszívót, vagy beépített szagelszívó-ventilátort szakember telepítsen, hiszen ezek együttes használata is befolyásolja a lakás légáramlását. A nyári melegben lecsökkenhet a kémény huzathatása, így fokozott a veszélye annak, hogy visszaáramlik a szén-monoxid a lakótérbe.

A megelőzés érdekében az új ablakokba szereltessünk légbevezetőt, nem elegendő, ha néha kiszellőztetünk. A legbiztosabb megoldást az állandó és automatikus légbevezetés jelenti. A nyílt lánggal működő vízmelegítőt évente egyszer ellenőriztessük szakemberrel. Átalakításnál ne szüntessük meg a fürdőszobai szellőzőnyílásokat. Ha bármilyen épületgépészeti berendezésünk nyílt lánggal működik, vásároljunk otthonra egy szén-monoxid-érzékelőt. A katasztrófavédelem weboldalán elérhető az érzékelők pozitív és negatív listája.