Elbúcsúztak a téltől - idén sem maradhatott el a Mohai Tikverőzés

 Kedden tartották a mohai tikverőzést, mely a farsang utolsó napjához, húshagyó keddhez kapcsolódó alakoskodó népszokás. A falu fiatal legényei maskarákban, házról házra járva adományt gyűjtenek. A szokás a nevét a tojásadomány begyűjtése közben végzett „tyúkverésről" kapta, amely egyébként a jószág termékenységét, bőségét szimbolikus cselekedettel segíti elő: a tyúkok fenekét a bottal jelképesen megütögetik.
VIDEÓ a cikkben!
2013.02.12. 20:44 |
 Kedden tartották a Mohai Tikverőzést, mely a farsang utolsó napjához, húshagyó keddhez kapcsolódó alakoskodó népszokás. A falu fiatal legényei maskarákban, házról házra járva adományt gyűjtenek. A szokás a nevét a tojásadomány begyűjtése közben végzett „tyúkverésről" kapta, amely egyébként a jószág termékenységét, bőségét szimbolikus cselekedettel segíti elő: a tyúkok fenekét a bottal jelképesen megütögetik. 
 
 A magyar népszokás szerint a 14 évnél idősebb legények hagyományos maskarába öltöznek: rongyszalagokkal díszített bohócnak, töröknek, szerencsehozó kéményseprőnek és közülük a legfiatalabb alakoskodó lánynak. A néprajztudomány számára az idén harminc esztendeje Pesovár Ferenc néprajz- és népzene kutató fedezte fel újra a hagyományt. A Mohai Tikverőzés 2011. szeptemberben felkerült a Szellemi Kulturális Örökség Jegyzékébe.