Égő szivárvány százezer virágbul - Petőfi örök

Két év kényszerszünet után hétfőn ismét színpadra léptek az iskolai színjátszó csoportok, hogy az Atlantisz program keretében előadják az Égő szivárvány százezer virágbul című műsort a Petőfi Emlékévhez kapcsolódva.
2022.02.15. 14:41 |
Égő szivárvány százezer virágbul - Petőfi örök

Tíz középiskola tizenegy csoportja a Vörösmarty Színházban teltház előtt idézte meg a költő verseit inspiráló nemes eszméket.

Az Atlantisz program első előadását 2015-ben láthatta a fehérvári közönség a Vörösmarty Színházban. E művészeti nevelési program célja, hogy közelebb hozza a színházat a gyerekekhez. Az elmúlt években így játszhatta el több száz diák a Lúdas Matyit, Arany János Toldi című elbeszélő költeményét, valamint az Odüsszeiát is.

A szabadság, a szerelem, a forradalom, a halál erős képekben jelent meg a színpadon.

Az elmúlt két évben a járványhelyzet miatt elmaradtak a tervezett előadások, és idén is elég nehéz helyzetben próbáltak a gyerekek. A sorozatos megbetegedések, a karanténok miatt folyamatos újratervezéssel tudták csak megvalósítani az Égő szivárvány százezer virágbul című műsort hétfőn a Vörösmarty Színházban. A résztvevő tíz iskola tizenegy színjátszó csoportjának jeleneteit Petőfi Sándor élete, költeményei ihlették. A felkészítést a pedagógusok mellett mentorok is segítették: Kiss Diána Magdolna, Ballér Bianka, Kerkay Rita, Váradi Eszter Sára, Lőrincz Zsuzsa, Juhász Illés és Keller János.

Az öttagú zsűri idén nem osztott helyezéseket, hanem minden csapat oklevelet kapott, amelyre az előadásukra legjellemzőbb mondatok kerültek.

A jeleneteket ötfős zsűri értékelte. A grémium tagjai dr. Kulcsár Szilvia, a Székesfehérvári Szakképzési Centrum kancellárja, Török Szabolcs, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Székesfehérvári tankerületének igazgatója, Földi Zoltán, a Felsővárosi Általános Iskola igazgatója és dr. Szikora János, a Vörösmarty Színház igazgatója. A zsűri elnöke dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere volt, aki a több mint kétórás előadás végén megköszönte a programban résztvevők munkáját: a Vörösmarty Színház minden dolgozójának, akik a technikai hátteret biztosították az előadások megvalósításához, a színészeknek, akik mentorként vettek részt a csoportok munkájában, a felkészítő pedagógusoknak, akik megküzdve az elmúlt két év járvány okozta nehézségeivel is, nem adták fel, és minden tanévben újra és újra nekiláttak a tervezésnek, a kivitelezésnek. Végül köszönetet mondott a diákoknak, akik vállalták a szereplést, és lelkiismeretesen felkészültek az előadásra.

Székesfehérvár Önkormányzata minden résztvevő csoport iskolájának felkészítő munkáját 100-100 ezer forinttal jutalmazza

„Szerettük volna elismerésünket kifejezni valamennyi közösségnek, mert fantasztikus munkát végeztek. Éppen ezért az oklevélre egy-egy olyan mondat került, amely a legjellemzőbb volt az előadásra. Székesfehérvár Önkormányzata minden iskolának 100-100 ezer forintot ad még emellett, azzal a kéréssel, hogy az összeg felhasználásakor gondoljanak azokra a fiatalokra is, akik ezt az összeget nyerték.” A polgármester ezt követően felkérte a közönséget, hogy egy rövid kis időre alakuljon át közgyűléssé, és azt a zsűri által hozott javaslatot, miszerint minden színpadon szereplő diák kapjon magyarból egy ötöst a következő tanítási napon, támogassa. A közönség tartózkodás nélkül, egyhangú szavazással támogatta a zsűri javaslatát.

Az előadások sora az Arany János EGYMI diákjainak műsorával kezdődött. Lohonyai Zoltán pedagógus vezetésével a diákok a János vitéz első három jelenetét játszották el. A színpadon megjelent Jancsi és Iluska, valamint a leány mostohaanyja, aki igencsak pörlekedett a fiatalokkal. A diákok nemcsak verset mondtak, hanem énekeltek is bátran a színpadon. A jelenet hátterében, egy hatalmas kivetítőn az iskolások által készített rajzokat láthatta a közönség. A csapat a „Köszönet a játékos felütésért” oklevelet vehette át.

A János vitézből választott részletet a „Dicséret az eredeti látványért” okleveles Dunaújvárosi SZC Szabolcs Vezér Gimnázium. Tánczos Krisztina felkészítő tanár csapatával arra törekedett, hogy egy kelléket nagyon sok funkcióban használjanak: így lett sok székből ülő alkalmatosság, vakondtúrás és nap, a zizegő könnyű műanyag takaróból patak, tó és esőfelhő.

A Vasvár Pál Gimnázium diákjai Nagy Judit vezetésével a forradalom fehérvári eseményeit mutatták be. 1848. március 16-án a Fekete Sas Fogadó és Kávéházba lépünk be Boross Mihály jogász, újságíróval és társaival, akik hazajöttek, és hozzák a hírt a pesti eseményekről. A forradalmi lelkületű fiatalok szavaira talpra ugranak a fogadó vendégei, és együtt mennek a város főterére. Ehhez jól ismert Petőfi-szövegeket használtak fel. Produkciójukat „Elismerés a patrióta lelkületért” címmel díjazta a zsűri.

Nyolc Petőfi-verset montírozott össze egy játékká Molnár Anikó, a Székesfehérvári SZC I. István Szakgimnáziuma színjátszóinak vezetője. A humorral, zenével és sok ritmussal átszőtt történetben megjelennek a XXI. század technikai eszközei is. Így Petőfi laptoppal az ölében írja verseit, miközben a világháló közösségi felületein kortársai jelentkeznek be: a forradalomról látható rövid videót tesz közzé Kossuth Lajos, akitől üzenet is pittyen, miszerint „elfogyott a regimentje”. Arany messengeren osztja meg barátjával írásait, és a legújabb szélesvásznú filmet is bármikor megnézhetik a szabadságharc iránt érdeklődők – ha előfizetnek a csatornára. A jelen és a múlt szerencsés találkozása a „Köszönet a kortárs tükörért” elismerésben részesült.

A következő jelenetben János vitézzel és a Comenius Angol-Magyar Két Tanítási Nyelvű Gimnázium színjátszóival tartva néhány pillanat alatt az erdőben találta magát a közönség. A diákok megjelenésükkel, mozdulataikkal, és hangokkal (madárfütty, békakuruttyolás) tökéletesen megidézték annak a hangulatát, ahogy a sötétedő, egyre sűrűbbé váló erdőben kering a főszereplő, aki egy banyában felismeri Iluska mostoháját. Összecsapnak, és a rút mostoha végül meghal. Kapócs Balázs és Szabó Anna varázslatra képes tanítványai az „Elismerés a kreatív csapatmunkáért” címet nyerték el.

A Halhatatlanságra vágyó királyfi történetét Petőfi Felhők-ciklusával ötvözte Láposi Anita, a Kodolányi János Gimnázium és Szakgimnázium Kodócska csoportjának vezetője, így mentve meg a királyfiról szóló, két éve született előadást, amelyet a járvány miatt nem tudtak bemutatni. Az igen komoly témát feszegető, a halál és az örök élet ára kérdésekre választ kereső darabot az iskola felső tagozatos diákjai mély átéléssel adták elő. Oklevelükön ez áll: „Tisztelet a halhatatlan társulatnak”.

Az est második felében nagy hanggal érkeztek az első fellépők. A zsiványok - a Kodolányi János Gimnázium és Szakgimnázium Színpadka társulatának legelvetemültebb tagjai - majdnem nem jutnak vissza éjszakai portyájuk után a tanyára, ugyanis elfelejtették a jelszót, ami az új nappal, éjfél után lép életbe. Ám szerencsére egyiküknek mégis eszébe jutott, és kinyílt az ajtó, azaz felgördült a függöny. János vitéz pedig ott találta magát a Zsiványtanyán. A jelenetet, amely a „Szerethető zsiványKODÓk” elismerésben részesült, Bobory-Michna Boglárka álmodta színpadra.

Petőfi Sándor színészettel és színházzal kapcsolatos költeményeiből állított össze egy jelenetet Kerkay Rita. A Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI diákjai három minijelentben a színház világát idézték meg: az öltözőben készülő társulatot, a színpadon játszó színészeket, majd a hazafelé készülő művészeket. A jelenet különlegességét az adta, hogy az elhangzó vers dramatizált változatához a hermannos diákok írtak zenét. Előadásuk kivívta a zsűri elismerését, hiszen „Tisztelet a művészet hitvallóinak” feliratú oklevelet kapták.

A következő jelenetben a színpadon piros, fehér és zöld színű párnák, a forradalmi hangulatot adó dob és a változásokat jelző kalimba, két Petőfi alak és a (párna)csatába induló telekis diákok. Az Egy gondolat bánt engemet című versben benne van Petőfi világa, és legfőképp a nagy kérdés: nyugodt elmúlás a párnák között, vagy hősi halál a csatatéren? A Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola diákjainak produkcióját, a Somos Ákos rendezte mozgalmas színpadi jelenetet „Egy versben a világ” oklevéllel díjazta a zsűri.

A Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium előadásában egy irodalom órán elbóbiskoló diák álmában Petőfi Sándor életre kelt, és a költőt követve jártuk be életútját. A szülői háztól a színészi pályán át kísérve jutottunk el a forradalom kitöréséig. Az álmodó diák megismeri a költőt, és a végén őt is magával ragadja a Talpra magyar. Tóth Angelika jelenete és a diákok játéka „elementáris élményt nyújtott”, e szavakkal adta át a „Játékotokban Petőfi él a színpadon” oklevelet a zsűri a csapatnak.

A Ciszterci Szent István Gimnázium színjátszóinak jelenete a mesés történetet vitte színre Ferenczy Noémi vezetésével, amikor a katonákhoz csatlakozik Jancsi, és mesebeli utakon halad célja felé. A szöveg maga is tele van humorral, és ezt szó szerint meglovagolták a ciszteres diákok, nagy sikert aratva. Oklevelükre ez került: „Tökéletes pont az i-n”.

Az est zárásaként volt még egy meglepetés a színjátszók számára: mivel igazi előadássá állt össze a 11 csoport játéka, a Vörösmarty Színház lehetőséget ad arra, hogy a fiatalok a színpadon többször is előadják a fehérvári közönség előtt az Égő szivárvány százezer virágbul című műsort. Érdemes lesz figyelemmel követni a színház közösségi oldalát és honlapját az időpontokért.