Cserépkályhával fűtöttek - ismét életet mentett a szén-monoxid-érzékelő Székesfehérváron

Cserépkályhával fűtöttek abban a családi házban, ahol életet mentett a szén-monoxid-érzékelő hétfőre virradó éjjel Székesfehérváron. Az épületben két gyerek, egy felnőtt és két kutya aludt, amikor a földszinti nappaliban lévő kályha mellett elhelyezett készülék riasztott. A megyeszékhely hivatásos tűzoltóinak mérései a tetőtéri szobákban is kimutatták a mérgező gáz jelenlétét. Személyi sérülés nem történt.
2022.11.28. 15:29 |
Cserépkályhával fűtöttek - ismét életet mentett a szén-monoxid-érzékelő Székesfehérváron

A szén-monoxid a leggyakrabban akkor keletkezik, ha a nyílt égésterű fűtőberendezés a megfelelő szellőzés és levegő-utánpótlás hiánya miatt nem kap elég oxigént. Tévhit, hogy csak a régi gázkazánok és vízmelegítők működése közben jelentkezhet ez a probléma. Minden nyílt égésterű fűtőeszköz, így a cserépkályha is forrása lehet a mérgező gáznak. A megelőzés érdekében gondoskodni kell a levegő-utánpótlás biztosításáról. Nem elég néha ablakot nyitni, állandó, automatikus szellőzésre van szükség, ezért az új, jól szigetelő ablakokba is légbevezetőt kell szerelni. A fűtőeszközöket évente javasolt szakember ellenőriztetni, és a kémény állapotát kéményseprővel ellenőriztetni.

Magánszemélyek számára ingyenes a kéményseprés, viszont a családi házakhoz előzetes időpont-egyeztetést követően megy ki a kéményseprő.

A szén-monoxid színtelen, szagtalan, mérgező gáz. Sem az emberek, sem az állatok nem tudják kiszagolni, ezért - ahogyan a székesfehérvári eset is mutatja - nélkülözhetetlen egy jó minőségű szén-monoxid-érzékelőt beszerezni ott, ahol nyílt lánggal működő eszközzel fűtenek vagy melegítik a vizet.